• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /חדשות
 • /האם הט’טר הסורר יעצור את הביטקוין הדוהר?
האם הט’טר הסורר יעצור את הביטקוין הדוהר?

האם ה Tether הסורר יעצור את הביטקוין הדוהר?

Tether, חברה הנמצאת בבעלותה של Bitfinex, אחת מזירות המסחר הגדולות בעולם לביטקוין והאחראית להנפקתו של הטוקן USDT, הודיעה ב 21/11/2017 באתר הרשמי של החברה על פריצה וגניבתם של טוקנים בשווי של כ 30,000,000$.

לאלו מכם ששומעים על Tether בפעם הראשונה נסביר ש Tether היא החברה האחראית על הנפקתו והפצתו של מטבע דיגיטלי בשם USDT. כל יחידת מטבע אחת של USDT שווה ערך ליחידה אחת של המטבע הפופולרי והנפוץ בעולם הלא הוא ה USD (דולר ארה”ב).
Tether הוא מטבע דיגיטלי שהונפק על גבי Omni, שכבת פרוטוקול הפועלת על גבי רשת הביטקוין ו- 
Tether כאמור נמצאת בבעלותה ובניהולה של ביטפינקס, אחת מזירות המסחר הגדולות העולם לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

הסיפור של Tether וה USDT הוא מורכב ומסועף וכזה המטריד בחודשים האחרונים רבים בקהילת הביטקוין והמטבעות הדיגיטליים ברחבי העולם. וזה עוד בלי קשר לפריצה ולגניבה של הימים האחרונים.

קצת רקע

Tether הגיח לעולם בשנת 2014 בשם Realcoin במטרה להפוך למטבע דיגיטלי שייסע להעביר ערך של מטבעות דיגיטליים אחרים, בערך דולרי, על גבי הבלוקציין.
רק כמה חודשים לאחר יצירתו עבר המטבע מיתוג מחדש ושמו שונה ל Tether והחברה הודיעה על שיתוף פעולה עם זירת המסחר ביטפינקס אשר בפועל לקחה את השליטה המלאה על הפרויקט. 

הטוקן USDT בא לפתור בעיה משמעותית לאלו המחזיקים ובעיקר הסוחרים במטבעות דיגיטליים.
בראש ובראשונה רצו ב Tether לאפשר העברה של דולרים על גבי הבלוקצ’יין מבלי להשתמש במערכת הבנקאות. כל מי שניסה אי פעם לבצע העברה של כסף פיאט לזירת מסחר דיגיטלית או אפילו סתם לבצע העברת כספים בינלאומית יודע עד כמה התהליך מסורבל (ופולשני). היתרונות בהעברת דולרים על גבי הבלוקצ’יין ברורים.

שנית, מכיוון שזירות מסחר רבות ברחבי העולם לא תומכות במטבעות פיאט מטעמי אנונימיות ואי-רגולציה ברורים, לאלו המחזיקים במטבעות הדיגיטליים השונים ובביטקוין בראשם לא היה לאן “לברוח” במידה והם רוצים לצאת מהשוק.
לפני יצירתו של ה USDT ואימוצו על ידי זירות המסחר, למשקיע-סוחר הממוצע לא הייתה ממש ברירה והוא תמיד היה חייב להיות אול-אין. גם אם הרגע שמע שדונלד טראמפ החליט לאסור על השימוש במטבעות דיגיטליים והוא מעריך שהשוק יתחיל מהלך של ירידות חדות, המקום היחיד אליו יוכל לפנות הוא למטבעות דיגיטליים אחרים. (התופעה הזו אגב אחראית במידה רבה להתניה של השוק ולקורולציה הפוכה בין האלטים לביטקוין. קורולציה שלא בהכרח מתחייבת לאחר יצירתו של ה USDT אבל עדיין קיימת) בקיצור, המצב בלשון המעטה, לא היה אידיאלי ואת זה שאפו ב Tether לשנות על ידי יצירתו של הטוקן החדש.

 

[רק רגע… לא ממש סגורים על מה זה בדיוק מטבע דיגיטלי? לא לגמרי מבינים מה הסיפור עם הביטקוין? היכנסו למדריך השלם של קריפטוביט לביטקוין ולמטבעות דיגיטליים ותדעו כל מה שאתם צריכים לדעת]

 

מטבע דיגיטלי

 

בואו ונמציא מטבע ונגיד לכולם שהוא שווה דולר

לפני הופעתו של ה USDT היו כבר עוד כמה מטבעות דיגיטליים ששאפו להפוך להיות הדולר הדיגיטלי של הבלוקצ’יין, אבל משהו בהם היה חסר. אם נהיה יותר ספציפיים אפשר לומר שהיה חסר להם את הדבר החשוב ביותר שיש בכל מערכת מוניטרית והוא: אמון.
הרי זה נחמד שאתה אומר שהמטבע שלך “צריך” להיות שווה ערך לדולר אבל למה שמישהו באמת יהיה מוכן לשלם עליו יותר מסנט בודד, אם בכלל.

ב – BitShares (סוג של פלטפורמה/זירה דיגיטלית מבוזרת) יצרו כמה שנים קודם לכן את הטוקן BitUSD אשר היה אמור להיות הדולר הדיגיטלי ו NuBits יצרו מנגנון מורכב (מידי) של היצע וביקוש שאמור היה להבטיח שמחיר הטוקן תמיד יעמוד על ערכו של דולר אחד, אך אף אחד מהפרויקטים הללו לא הצליח להתרומם למימדים הנדרשים למלא את החלל ואף אחד מהם לא הצליח לשכנע את ציבור הסוחרים שאכן המטבע שלהם שווה את מה שהוא אומר שהוא שווה.

ב Tether מצאו פיתרון יצירתי בפשטותו. כל USDT יהיה שווה בדיוק לאחד USD פשוט כי Tether מחזיקה בחשבון הבנק שלה אחד USD על כל יחידת USDT שהנפיקה. אחד לאחד.

לאורך תקופה ארוכה (וגם היום) ה USDT סיפק את הסחורה ושימש כדולר דיגיטלי יציב ונזיל. זירות מסחר רבות הוסיפו אותו לרשימת הצמדים הנסחרים שלהם ומחזורי המסחר בטוקן הרקיעו שחקים. הוספת USDT למסחר העניקה לסוחרים את האפשרות לצאת ולהיכנס כאוות נפשם משוק מטבעות הקריפטו מבלי להנזיל בפועל את אחזקתם ומבלי להיאלץ לעבור דרך חלפנים ומערכת הבנקאות בכל פעם שרצו לשבת בצד ולהמתין שאירועים כאלו או אחרים בשווקים יחלפו או סתם להעביר דולרים על גבי הבלוקצ’יין ממקום למקום.
הצורך במטבע דמוי-פיאט סחיר הוא צורך קיים וחשוב מאין כמוהו ו USDT התאים למשימה כמו כפפה ליד.

 

הבנקים נגד ביטפינקס

אז ביטפינקס הבטיחה שכל USDT בשוק מייצג דולר אמיתי שיושב אצלם בחשבון הבנק, אבל איך אנחנו באמת יודעים שביטפינקס אכן מחזיקה יתרת דולרים זהה לכמות ה USDT הנסחרת בשוק?
מה מבטיח לנו שביטפינקס לא עושה שימוש ברזרבה חלקית וממנפת את עצמה על חשבון מחזיקי הטוקנים התמימים או במילים אחרות מה מונע מהם להנפיק עשרות ומאות מיליוני דולרים של USDT ללא גיבוי?

התשובה הקצרה: אנחנו לא באמת יודעים. וכאן מתחילות הבעיות.

במהלך אפריל 2017 ביטפינקס הוציאה מספר הודעות בהן דיווחה על קשיים בביצוע העברות כספים בינלאומיות ודחיות של העברות כספיות מול הבנקים איתם היא פועלת. ההודעות הגיעו אחת אחר השנייה בטווח של מספר ימים ונראה שהבנקים כולם הראו לביטפינקס את הדלת וסירבו לעבוד מולם. מהחברה נמסר כי הם פועלים על מציאת אלטרנטיבות ראויות כפתרון.
בתגובה להודעות המדאיגות ערכו של ה USDT צנח לכ- 93 סנט לדולר לפני שהתאושש בחזרה. הפתרון הפשטני של Tether לערכו הדולרי של הטוקן נתקל בבעיה רצינית.

איך אפשר להבטיח את ערכו ועל מה מתבסס האמון בשוויו של ה USDT אם הבנקים לא משתפים פעולה עם הזירה?

ביטקוין
ירוק: מחיר ה USDT
כתום: מחיר ביחידות ביטקוין
כחול: שווי שוק ה Tetherמאז ועד היום ביטפינקס לא טרחה לפרט לציבור מה הן בדיוק אותן אלטרנטיבות שמצאה והזירה הסתפקה רק בהעברת המסר שהכספים והרזרבות קיימים בטוחים ונמצאים אצל גוף פיננסי אשר אינם יכולים לחשוף את שמו. קצת Fishy אם אתם שואלים אותי.

באופן דיי מדהים ערכו של ה USDT התאושש במהרה ולרגעים מסוימים אפילו נסחר מעל ערכו של הדולר! נראה שדהירתו של הביטקוין וכלל עולם המטבעות הדיגיטליים מאז אפריל 2017 גרמו לציבור הסוחרים/משקיעים להניח בצד את הדאגות הקטנוניות וליהנות מהרווחים הגואים.

כי למי יש זמן לשאלות קשות כשכולם עושים כסף?

 

Don’t get Tethered

אבל מסתבר שלא כולם חושבים כך. נראה שבחור קפדן ועקשן במיוחד אשר עומד מאחורי פרופיל הטוויטר Bitfinex’ed #DontGetTethered שם לעצמו מטרה להוכיח שביטפינקס ו Tether עומדים מאחורי התרמית הגדולה ביותר עד כה בעולם הקריפטו. 
החוקר האנונימי, החרוץ במיוחד יש לומר, עקב ותצפת אחר קצב יצירתם של מטבעות ה USDT בחודשים האחרונים ואחר הקורולציה המדהימה הקיימת בין הנפקתם של טוקנים חדשים ועלייה במחירו של הביטקוין. (ראה תמונה) הוא טוען (ומעט מרחיק לכת חייבים לומר) שהחלק העיקרי בעליית שווי של הביטקוין בשנה האחרונה נובע מהנפקתם של טוקני USDT חסרי גיבוי ושימושם להעלאת ערך הביטקוין באופן מלאכותי.

מטבעות דיגיטליים

תאוריית הקונספירציה גורסת כי ישנם שני מסלולים אפשריים בהן פועלת הזירה בתרמית:
במקרה הגרוע ביותר ביטפינקס פשוט מנפיקה טוקנים חדשים ללא גיבוי ומוכרת אותם בשוק תמורת ביטקוין ודולר אמיתי. מייצרת כסף מהאויר וגונבת מהציבור כספים עד שהשקר ייחשף ויגיע לסופו הבלתי נמנע.

במקרה היותר הטוב, טוען חוקר הטוויטר, הזירה אכן מחזיקה יתרות דולרים אך מבצעת עסקה סיבובית הפועלת כך:

Tether מנפיקה באופן שרירותי עשרות מיליוני טוקנים של USDT.
לאחר מכן מבצעת רכישה של ביטקוין בשוק באמצעות אותם טוקנים ומעלה את שערו. כאשר סוחרים נוספים מצטרפים למגמה (או כאלו שנאלצים לסגור פוזיציות שורט על הביטקוין בעקבות העליה במחיר) ביטפינקס מוכרים להם את הביטקוין שרכשו ומקבלים בתמורה USD אמיתי.
את אותם דולרים היא מפקידה בחשבון הבנק שלה (בהנחה ויש כזה) ועל סמך אותם דולרים בחשבון מבצעת הנפקה נוספת של USDT וחוזר חלילה. בכך למעשה גם יוצרת ביטפינקס כסף מהאוויר וגם מבצעת מניפולציות במחירו של הביטקוין על הדרך.

מטבע דיגיטלי

כך תייצרו כסף מהאויר

במחקרו הוא מציג עדויות וחומרים רבים שמעידים על אותם מניפולציות במסחר בביטקוין באמצעות שימוש ב USDT, על Wash Trading ו Spoofing ועוד טכניקות מסחר אסורות ואף מצא עדויות ברשת על הבעלים והמייסדים של ביטפיקנס הקושרים אותם לכל מיני מעשה מרמה ותחבולות שונות בעברם.

במשך חודשים ארוכים Bitfinex’ed טוען שלביטפינקס אין את יתרת הדולרים שהיא טוענת שיש בידה ושביקורת הספרים שהציגה ביטפינקס לפני כמה חודשים הייתה מפוברקת (או שלכל הפחות הזירה לוותה את הסכום הנדרש רק כדי לבצע את הבדיקה ואז החזירה אותו לגוף ממנה לוותה).
הטענות חמורות ובמידה ויתבררו כנכונות, אפילו באופן חלקי, יש בהם כדי לפגוע אנושות בתעשייה כולה. נכון לזמן זה ישנם יותר מ 650 מיליון מטבעות USDT הנסחרים בשוק וגילוי ש Tether מבצעת תרמית באמצעות USDT יכול להביא לנזק שיגמד אפילו את סיפור MtGox המיתולוגי.

בבדיקותיו ובהצגת הממצאים השונים ובעיקר על ידי התמדתו הבלתי נלאית סחף אחריו החוקר אלפי מאמינים (מעל 16,000 עוקבים בטוויטר) אשר קוראים כעת ל USDT נכס מפוברק וחסר ערך וקוראים לביטפינקס להציג הוכחות לגרסתם ולחפותם. באופן מדאיג במיוחד מביטפינקס אין תגובות או תשובות לשאלות הלכאורה פשוטות בהנחה והם אכן היו מפעילים עסק לגיטימי.
בימים האחרונים נראה שהנושא הגיע לנקודת רתיחה ומקבל התייחסות ממובילי הקהילה וממשקיעים מודאגים רבים.

ברקע לכל זה, הטוקן USDT, בצורה מרשימה ולמרות כל הבלאגן סביבו, יציב עדיין כמו סלע ומשקף שווי של אחד לאחד לדולר.
למרות הכל השוק מצביע ברגליים ומראה שהאמון במטבע עדיין לא נשבר.

ביטקוין
 
אופס, מישהו גנב לנו 30 מיליון דולר! מהר, הפעילו את מכונת הזמן

בהודעה שפורסמה באתר הבית של Tether ציינה החברה כי בבוקר של ה 19 בנובמבר 2017 הם איתרו העברה כספית לא מורשית של כ 30 מיליון מטבעות USDT מארנק המולטיסיג של החברה. ארנק שנוצר רק כמה דקות לפני ההעברה עצמה. כפי הנראה התוקף הצליח לחדור לתוכנה שיצרה את הארנק ומיד לאחר שבוצעה העברת הטוקנים משך את היתרה.

ב Tether מיהרו להגיב וסימנו את הכספים הגנובים בפניה לכל זירות המסחר וכל העמיתים ברשת לעדכן את הפרוטוקול כך שכל המטבעות שיגיע אליהם מכתובת הגנב או מכתובות אחרות שקיבלו את המטבעות מכתובת האם, יידחו באופן מידי.
למעשה בעדכון הפרוטוקול Tether יצרו Hard Fork שבו כל המטבעות הגנובים לא יכובדו ע”י הצמתים ברשת במידה והגנב ינסה לבצע העברה של הכספים. פתרון הדומה לפתרון שנקטו ברשת האיתריום וזה שהביא לפיצולה של הרשת לאחר גניבת הדאו הגדולה.

אז אמנם 30 מיליון דולר זה סכום לא קטן אך בפועל ובניגוד לגניבות אחרות ובמידה ואכן הכספים הגנובים ייחסמו ברשת, אף אדם לא יינזק באופן ישיר מגניבת הכספים. Tether פשוט ינפיקו 30 מיליון USDT חדשים כאילו וכלום לא קרה.

הסיפור האמיתי כאן הוא לא הפריצה אלא האם אכן ביטפינקס מייצרת כסף לא מגובה, מהאוויר, והאם היא משתמשת בו לביצוע מניפולציות במחיר הביטקוין ובמטבעות האחרים לצורך גריפת רווח אישי.

אם אכן זה המקרה ההשפעה הצפויה על השוק תהיה אדירה. מלבד ההתרסקות הצפויה במחיר ה USDT והאובדן הכספי האדיר למחזיקים ברחבי העולם (היום יש כ 677 מיליון דולר המוחזקים ב USDT) גילוי שכזה צפוי לזרוע פאניקה בשוק ועלול לגרום לצלילות במחירי הביטקוין ולמחוק שווי של עשרות מיליארדים מהכלכלה החדשה. וזה עוד בלי להתחשב בנזק התדמיתי העקיף בעיני הציבור הרחב והתערבותם של המחוקקים.

נותר לנו רק לקוות שביטפינקס אכן מחזיקה חשבון בנק ושאכן יש בידיה את יתרות הדולרים שהיא טוענת שיש לה. עד אז למי מכם שמחזיק ב USDT אני מציע לנקוט במשנה זהירות ואם ניתן לא להחזיק כלל כספים בטוקן.

קיומו של מטבע דיגיטלי צמוד פיאט כאמור הינו חשוב ושימושי לעולם המטבעות הדיגיטליים ונראה שבמבחן התוצאה USDT עושה בדיוק את כל המצופה ממנו אבל איך שאנחנו לא מסובבים את זה ההתנהלות של Tether וביטפינקס מעוררת חשש ומריחה מאוד לא טוב.
עד שביטפינקס תחשוף את ספרי החשבונות שלה ותציג יתרות דולריות מהימנות עדיף להניח שהעסק יכול לקרוס בכל רגע נתון, אז… בזהירות שם בחוץ.

 

Top