• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /חדשות
 • /רגולציה על מטבעות דיגיטליים מרחבי העולם
רגולציה על מטבעות דיגיטליים מרחבי העולם

קל להבחין כי בחודשים האחרונים, פרט למחיר התנודתי, הנושא המדובר ביותר בכל הקשור לביטקוין ולמטבעות דיגיטליים אחרים הוא האופן בו המחוקק ברחבי העולם מתייחס אליהם.

משאלות הנוגעות למיסוי המטבעות הדיגיטליים, פיקוח על המסחר בהם ועד לשימושם בתור אמצעי לגיוס הון, ממשלות ורשויות ברחבי העולם מנסות להתמודד עם הנושא הסבוך והמורכב ונראה לעת עתה כי הן מתקשות לא פעם להסכים אפילו על ההגדרות הבסיסיות ביותר.

האם הביטקוין הוא נכס, נייר ערך או מטבע? אז מסתבר שהתשובה לשאלה זו היא לא ממש פשוטה.

מעבר להבדלים בגישות בין המדינות השונות בעולם (לא מאוד גדולים בשלב זה) נראה שלא חסרות אי הסכמות בין הרשויות השונות בתוך אותה מדינה עצמה. אצלנו לדוגמא רשות המיסים קבעה כי הביטקוין הוא נכס, הרשות לניירות ערך קבעה כי הוא לא נייר ערך (אבל גם לא טרחה להסביר מה הוא כן) והמדינה עצמה, היא עוד לא ממש גיבשה דעה ברורה ועדיין "לומדת את הנושא". מה שכן נראה בשלב זה הוא שיש קונצנזוס לגבי העובדה שהביטקוין ודומיו לא יכולים להתחשב כמטבע. בארה"ב המצב כמעט זהה.

הגל האחרון של הביטקוין וחבריו היה הגדול ביותר מאז היווצרו לא רק בתנועה במחיר (במונחים אבסולוטיים) אלא גם בחשיפה הגלובאלית דרך אמצעי התקשורת ובהצטרפותם של מיליוני אנשים ברחבי העולם לכלכלה החדשה. משום כך נראה שהרגולטורים החליטו לקחת את הנושא ברצינות ולפעול (לפחות לנסות) על מנת ליצור מסגרת לפעילות בתחום המטבעות הדיגיטליים. עד כה, פרט לנושא המיסוי נראה שרוב המדינות בעולם לא ממש תומכות ומעודדות את השימוש בטכנולוגיה החדשה ומרבית הבנקים המרכזיים בעולם שיגרו מספר הזהרות בנוגע לרכישתם ושימושים של מטבעות דיגיטליים. (הגדילו לעשות אצלנו ברשות לניירות ערך כאשר הוסיפו תיקון לתקנון הבורסה אשר מונע מחברות ציבוריות העוסקות בתחום המטבעות הדיגיטליים להיכלל במדדי הבורסה ובמקרים קיצוניים אפילו להירשם למסחר הרציף).

בצרפת לדוגמא פורסם השבוע דוח מיוחד של הבנק המרכזי בו הוא רומז בעדינות לבנקים כי הוא לא מעוניין שהם ייקחו איזה שהוא חלק בעולם המטבעות הקריפטוגרפיים. "אנו רואים מעט מאוד ערך במטבעות דיגטליים אלו" נכתב בדו"ח. בנוסף הצרפתים מציינים כי האנונימיות האופפת את התחום משמשת ככר פורה להלבנות הון ופעילות בלתי חוקית ולמימון טירור. בנוגע למסחר בביטקוין ולתנודות המחיר בשנה האחרונה הבנק הצרפתי מזכיר את "בועת הצבעונים" של הולנד מהמאה ה – 17 ומזהירה מפני בועה ספקולטיבית. בנוסף מזהיר הבנק מההונאות הרבות בתחום וקורא להגן על המשקיעים מפני "איומי הסייבר" הכרוכים ברכישת מטבעות דיגיטליים. בסיום הדו"ח קורא הבנק הצרפתי לשיתוף פעולה בינלאומי בנושא מבנקים מרכזיים אחרים ברחבי העולם בטענה שחוסר תיאום בינהם יכול להוביל לקשיים ביישום הפיקוח והאכיפה.

בבריטניה קצת פחות נחרצים מהצרפתים (או שהם סתם מתעכבים בקבלת ההחלטות) ומשם יצאה הודעה השבוע כי הממשל מקים תכנית מחקר חדשה שמטרתה לבחון את הסיכונים הפוטנציאליים שטומנים בחובם הביטקוין ושאר המטבעות הקריפטוגרפיים.
בבנק האנגלי המרכזי מתפארים שבריטניה היא מרכז FinTec עולמי מהטובים ביותר והם מתכוונים לדאוג שמעמדם יישאר כך ונראה שבשלב זה בבריטניה עדיין פתוחים במידה מסוימת לרעיון של המטבעות הדיגיטליים ומשאירים את כל האפשרויות פתוחות, אך באותה נשימה מציינים כי הם מודאגים מהצמיחה המהירה מידי של התחום בשנה האחרונה, מהאיומים הרבים ובכלל.

ובארה"ב, ה Federal Trade Commision הודיעה השבוע כי היא מקימה צוות חשיבה בתחום הבלוקצ'יין במטרה לבחון כיצד הטכנולוגיה החדשה יכולה להשתלב עם מטרותיה. בהודעה נמסר כי ב CFT מאמינים כי הקבוצה החדשה תוכל לסייע לרשות במטרתה להגן על הצרכנים ולעודד תחרות בתחום פיתוח הבלוקצ'יין והמטבעות הקריפטוגרפיים.

חשוב לציין שאלו מדינות אשר לא פועלות עדיין באופן בוטה כנגד המטבעות הדיגיטליים ולמרות ההזהרות השונות הפעילות השוטפת במסחר והצריכה באמצעות מטבעות דיגיטליים עוברת כמעט ללא הפרעה. וזה הרבה יותר ממה שאפשר להגיד על מדינות כמו רוסיה, סין וקוריאה שכבר החלו לפעול באופן תקיף ומעשי יותר כנגד השימוש במטבעות אלו.

אז התירוץ הרשמי של המחוקקים בעולם ליצירת מגבלות נוקשות ואכיפה בתחום הוא החשש ממעשי תרמית הקשורים במטבעות הדיגיטליים ובהגנה על הצרכנים, אך מעבר להשגת ליעד החשוב הזה – והוא אכן יעד חשוב מאין כמוהו, אין ספק שכבר עכשיו חלק מהבנקאים והמחוקקים ברחבי העולם מתחילים לנוע באי נוחות בכיסאותיהם לנוכח ההתפרצות האדירה של המטבעות הדיגיטליים והתנועה הליברלית שמגיעה איתם.
החשש מאבדן הכנסות ממיסים, החשש מהלבנת הון ויותר מכל הפחד מאובדן המונופול על יצירת הכסף צפוי בסופו של דבר לגבור על הרצון לחדשנות ולאימוץ טכנולוגיות חדשות וצפוי להביא עוד קשיים רבים מצד הממשלות והרגולטרים השונים בהמשך הדרך.

Top