• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /צעדים ראשונים בביטקוין

צעדים ראשונים בביטקוין

?איך להתחיל

 

אז החלטתם שהביטקוין הוא הדבר הבא. עכשיו אתם רק צריכים לדעת איך להשיג אותו.
בפרק זה נראה מה הן הדרכים להשיג ביטקוין, כיצד להחזיק בו ומה אפשר לעשות איתו.

איך משיגים ביטקוין 
מה הוא ארנק דיגיטלי 
מה אפשר לעשות עם ביטקוין 

 

איך משיגים ביטקוין?

 

1. קנייה במזומן הדרך המהירה והפשוטה ביותר להשיג לידכם ביטקוין היא פשוט לרכוש אותם ממישהו אחר שכבר מחזיק בהם.
אם אתם לא מכירים מישהו שרכש בעבר ביטקוין, מקום טוב להתחיל בו הוא קבוצת הפייסבוק “מסחר ביטקוין בישראל“, בה כבר ישנם יותר מ 4,000 חברים. פרסמו פוסט והמוכרים הפוטנציאליים כבר יגיעו אליכם.

עוד דרך טובה ומומלצת בחום למציאת שותפים למסחר בביטקוין, היא להגיע בימי ראשון ל”שגרירות הביטקוין” הממוקמת ברחוב אחוזת בית 1 בתל-אביב. בכל יום ראשון בסביבות השעה 7 בערב, מתקיים מפגש של קונים ומוכרים הנקרא “כיכר סאטושי” שם תוכלו למכור ולקנות ביטקוין ולהכיר את חברי קהילת הביטקוין הישראלית על הדרך.
מכיוון ששער הביטקוין לא תמיד זהה בכל זירות המסחר השונות, בעת ביצוע עסקה במזומן, ייתכן ותאלצו למצוא מחיר ששניכם מסכימים עליו. האתר Bitcoin Average יציג עבורכם את שערו הממוצע העולמי של הביטקוין אשר מבוסס על השערים ברחבי העולם בשקלול מחזורי המסחר השונים. מחיר זה יכול להוות אינדיקציה טובה והוגנת למחיר עבור שני הצדדים בעסקה.
ורק ליתר ביטחון, אם אתם קונים ממישהו שאתם לא מכירים (ואולי גם אם כן) מומלץ לנקוט משנה זהירות כאשר אתם מסתובבים עם סכומים גדולים במזומן ועדיף לבצע את העסקה עם חבר נוסף ו/או במקומות ציבוריים. לכל מקרה שלא יהיה.

2. כספומט ביטקוין עם העלייה בפופולאריות של הביטקוין בעולם בשנים האחרונות וכחלק מתבקש בבניית התשתית למטבע הדיגיטלי, כספומטי ביטקוין החלו לצוץ בכל רחבי העולם. ישראל אמנם קטנה אך ידועה בחדשנותה ולכן לא מפתיע שאנו נכללים בין המדינות שבהן ניתן למצוא כספומטי ביטקוין. נכון לאוקטובר 2017, ישנם בישראל שני כספומטי ביטקוין:

הראשון, מסוג Lammasu ממוקם בשגרירות הביטקוין ברחוב אחוזת בית 1 בתל-אביב, והוא מאפשר להמיר שקלים, מזומן בלבד, לביטקוין. על מנת למשוך ביטקוין מהכספומט תדרשו להציג קוד QR המקושר לכתובת בארנק דיגיטלי או לארנק נייר (ראו הסבר מפורט על ארנקי נייר בפרק 5: אבטחת ביטקוין). כל שעליכם לעשות הוא לסרוק את קוד הכתובת אליה תרצו להעביר את הביטקוין ולהכניס שטרות כסף למכונה. התהליך אורך מספר שניות בודדות והינו קל מאוד ואינטואטיבי. למקרה שבכל זאת תתקלו בקשיים, חברי קהילת הביטקוין המאיישים את השגרירות בדרך קבע, יישמחו לסייע לכם.

כספומט הביטקוין השני, נמצא אף הוא בתל אביב, ברחוב דיזינגוף 99. גם כספומט זה מאפשר הפקדה של כסף פיזי למכונה (מינימום 100 ש”ח) ובאמצעות כתובת מייל שתזינו, מפנה אתכם לאתר בו תבחרו את כתובת הביטקוין אליה תרצו שהביטקוין יישלח. גם כאן עובדי המקום ישמחו להגיש לכם עזרה במידת הצורך.

כדי לראות כיצד מבצעים בפועל את רכישת הביטקוין בכספומטים, קפצו לפרק ביטקוין בשלושה צעדים.

שימו לב: עמלות הקנייה בכספומטים כרגע דיי גבוהות. שווה לבדוק את העלויות לפני שמבצעים את הרכישה.

בעתיד הקרוב, כספומטים נוספים צפויים להגיע לארץ. אם אתם רוצים לעקוב אחר פריסת הכספומטים בארץ ובעולם, אתר החדשות Coindesk הכין עבורכם את מפת הכספומטים העולמית. (למרות שבמקרה של ישראל היא לא הכי מעודכנת…)

3. חלפני ביטקוין / זירות מסחר רכישת ביטקוין דרך חלפני ביטקוין או דרך זירות מסחר הוא תהליך ארוך יותר משתי האפשרויות הקודמות אך הינו יעיל יותר אם אתם מתכננים לרכוש יותר מכמה מאות שקלים.
בישראל פועלים מספר חלפני ביטקוין אשר יבצעו עבורכם את רכישת הביטקוין, אך רק לאחר שתבצעו העברה כספית לחשבונם. אני ממליץ לעבוד עם Bits Of Gold.
קניה בצורה זו לוקחת מעט זמן, שכן התערבות הבנקים מאטה משמעותית את התהליך. אם תרצו לזרז את התהליך בצעו מחשבון הבנק שלכם העברת ז.ה.ב (בה הכסף עובר באותו היום), אחרת סביר שתאלצו לחכות לפחות העסקים הבא.
שימו לב שבקנייה דרך Bits of gold, שער הביטקוין שבו תתבצע בפועל הרכישה שלכם “ינעל” בעת קבלת הכספים בחשבון הבנק של החברה ולא בהכרח בשער הנוכחי.

ביטקויןלביצוע רכישה של ביטקוין לחצו כאן

באתר Bits Of Gold בצעו את תהליך ההרשמה הנדרש ובחרו באפשרות ‘קנה ביטקוין’. בחרו את סכום הרכישה הרצוי בשקלים או בביטקוין והזינו בכתובת הארנק לשליחה את כתובת הארנק שלכם. לאחר מכן בחרו באפשרות העברה בנקאית והמשיכו בתהליך כמודרך.
במידה ואין לכם ארנק ביטקוין ואתם מעונינים ללמוד כיצד להתקין אחד קפצו לפרק ביטקוין בשלושה צעדים או עברו לפרק במדריך העוסק בפירוט בארנקים דיגיטליים.

רכישת ביטקוין דרך זירת מסחר כרוכה גם היא בהעברה כספית מחשבון הבנק שלכם וצפויה גם היא לארוך בין 1-2 ימי עסקים (לחו”ל זמן ההמתנה ארוך בהרבה). בקנייה דרך זירת מסחר אין עמלה על ההפקדה אך ישנה עמלה על כל קנייה ומכירה שתבצעו (ובד”כ גם עמלה בעת ביצוע משיכת כספים). עמלות הביצוע לרוב מתחילות בשיעור גבוה יחסית (0.6% – 0.7%) אך צפויות לרדת ככל שתהיו פעילים יותר ויותר במסחר.

נקודה נוספת שחשוב לדעת היא שחברות אלו רשומות על פי חוק וידרשו מכם להציג מסמכים מזהים בעת ביצוע הרכישה לצורך דיווח לרשויות. הפקדות כספיות לזירות מסחר בחו”ל צפויות להיות מסורבלות אף יותר ובחלק מהמקרים אף תתקלו בהתנגדות של הבנקים בארץ לבצע את ההעברה.

לפרטים על זירות מסחר בארץ ובעולם עבור לפרק השמיני במדריך: מסחר בביטקוין.

4. תנו שירות, קבלו ביטקוין כל אחד טוב במשהו לא?
דרך נוספת להשיג ביטקוין, וכזו שבה לא תצטרכו אפילו לפתוח את הארנק, היא קבלת ביטקוין תמורת שירות. אז לא משנה אם אתם בוני אתרים, עורכי-דין  או מאלפי אריות. הציעו את שירותיכם וקבלו עבורם תשלום בביטקוין. קהילת הביטקוין בארץ הינה אחת מהקהילות המפרגנות ביותר שיצא לי להכיר. פרסמו את שירותיכם בקבוצת הפייסבוק “ביטקוין ישראלי” (מעל 13,000 חברים) או בקבוצת “ביטקוין בעסקים” ותתחילו לעבוד. ואל תשכחו גם להוסיף את העסק שלכם לרשימת העסקים המקבלים ביטקוין.

חשוב להזכיר שבמידה ולא מדובר בשירות מזדמן אלא בעסק פעיל הרשום על פי חוק, מומלץ מאוד לבצע רישום של הכנסותיכם בביטקוין בספרי החשבונות שלכם כנדרש, רק ליתר ביטחון.

אז מה הדרך הטובה ביותר להשיג ביטקוין? תלוי.

מזומן – הדרך המשתלמת ביותר. ללא עמלות.
כספומט – הדרך המהירה ביותר. רק אתם והמכשיר.
חלפנים – הדרך הבטוחה ביותר לקניית ביטקוין בסכומים גדולים.
שירותים -דרך המלך. גם משתלם וגם תורם לפיתוח הקהילה והמטבע.כיצד להחזיק ולאחסן ביטקוין – מהו ארנק דיגיטלי?

 

כדי שנוכל לרכוש ביטקוין, בין אם במזומן או בכל דרך אחרת, עלינו קודם כל להחזיק בארנק ביטקוין.
ארנק דיגיטלי הינו תוכנת מחשב הנמצאת על גבי מחשב (מחשב נייח, נייד או טלפון נייד) או בשרת מרוחק (ארנק רשת) המאפשרת את אחזקתם וניהולם של מטבעות דיגיטליים על גבי כתובות דיגיטליות. דרך הארנק הדיגיטלי ניתן לשלוח ביטקוין לכל כתובת ברשת הביטקוין או לקבל ביטקוין ממקור חיצוני.
לביטקוין ולכל המטבעות הקריפטוגרפיים האחרים קיים ארנק ייחודי, או כמה ארנקים, שבאמצעותם ניתן לאחסן את המטבע.

ברשת הביטקוין, כל כתובת דיגיטלית הינה רצף תווים (בין 27 ל – 34 תווים) המורכב מאותיות אנגליות ומספרים אשר מהווה כתובת ייחודית להחזקת ביטקוין. למניעת בלבול אין בכתובות שימוש בסימנים ‘o’ ‘O’ ‘I’ ו – ‘l’ (אות i גדולה והאות L קטנה). לכל כתובת דיגיטלית ייחודית ישנו מפתח פרטי ייחודי אשר רק באמצעותו ניתן לגשת לכספים המאוחסנים בכתובת ולבצע איתם פעולות. אולי יקל עליכם לחשוב על כל כתובת דיגיטלית כמספר חשבון בנק שבו ניתן להחזיק יתרה כספית ואת המפתח הפרטי כקוד הגישה לאותו חשבון.

הכתובות הדיגיטליות בביטקוין הינן ציבוריות וכל אדם יכול לגשת לכל כתובת ולברר מה היתרה הקיימת בה דרך סורק הבלוקצ’יין. אך עם זאת, מאפיין נוסף של הכתובות הוא שהן אנונימיות לחלוטין ולא ניתן לדעת מי מחזיק בכתובת מסוימת.

כפי שניתן להבין אם כן, ידיעת כתובת בפני עצמה לא מאפשרת ביצוע פעולות על היתרה שהיא מאחסנת בה ורק על ידי שימוש במפתח הפרטי ניתן לבצע פעולות ב”חשבון”.

תוכנת הארנק הדיגיטלי בעצם מחזיקה עבורך, בצורה מוצפנת, את המפתחות הפרטיים של הכתובות הדיגיטליות, ומנהלת עבורך את תנועות הכספים בין הכתובות השונות.

מכיוון שאין בנק במקרה של ביטקוין, כל משתמש המחזיק בארנק דיגיטלי, הינו בעצם הבנק של עצמו. מסיבה זו מומלץ מאוד להגן על הארנק הדיגיטלי באמצעות סיסמא חזקה ולהחזיק תמיד גיבוי מעודכן של הארנק במחשב נפרד או על גבי הענן (Cloud). ניתן לבצע גיבוי והגנה על הארנק באמצעות סיסמא מתוך תוכנת הארנק.
בפרק הבא במדריך, אחזקה ואחסנה של ביטקוין, נלמד לעומק על הסוגים השונים של ארנקי הביטקוין.

למידע מקיף על אבטחת הארנק הדיגיטלי, קרא עוד בפרק: אבטחת ביטקוין.

מסחר בביטקוין

מה אפשר לעשות עם ביטקוין?

אז הצלחת להשיג קצת ביטקוין. יופי. עכשיו מה אתה הולך לעשות איתם?

ביטקוין הוא כסף לכל דבר ועניין. ובכסף יש שתי אפשרויות: או שתחסוך אותו או שתשתמש בו.

חיסכון בביטקון הוא אפיק ההשקעה המועדף על רוב אלו המחזיקים ביטקוין. אלו אשר מאמינים כי למרות העליה המטאורית בשער הביטקוין בשנים האחרונות, הוא עדיין נמצא בחיתוליו מבחינת ערך, שימושיות ושווי שוק.

אם המטרה שלשמה רכשת ביטקוין היא חיסכון ושמירת ערך לטווח ארוך מומלץ שתבצע/י שני צעדים חשובים:

א. העבר את הביטקוין לאחסון בארנק קר, כלומר – ארנק אשר לא מחובר לרשת האינטרנט ולכן כמעט ולא חשוף לגניבות ופרצות אבטחה.
ב. אם מדובר בארנק חם (און-ליין) המוגן בסיסמא, דאג לשמור את הסיסמא במקום בטוח שתוכל לגשת אליו בקלות בעתיד. משתמשים אשר בוחרים סיסמא ולא פועלים בחשבון לאורך זמן, נוטים לשכוח את הסיסמא ולאבד בעקבות כך את הביטקוין שלהם. לא תאמינו כמה פעמים זה קורה.

לקריאה מורחבת על חיסכון בארנקים קרים ושימוש נכון בסיסמא, קרא עוד בפרק: אבטחת ביטקוין.

ייתכן אגב שהחוסך הגדול ביותר ברשת הביטקוין הוא לא אחר מיוצר הביטקוין בכבודו ובעצמו Shatoshi Nakamoto , אשר כפי הנראה כרה בעצמו עשרות, אם לא אלפי מטבעות ביטקוין בשנותיו הראשונות של המטבע.

אפשרות שנייה כאמור היא להשתמש בביטקוין שרכשת. היום (2017) מגוון האפשרויות לשימוש יום יומי בביטקוין הינו רחב פי כמה וכמה מונים מאשר היה בשנים האחרונות. עשרות אלפי עסקים ברחבי העולם מקבלים ביטקוין עבור מוצריהם ושירותיהם ובארץ ניתן למצוא מאות עסקים המוכנים לקבל ביטקוין. לאחרונה החלו חברות רב-לאומיות מהשורה הראשונה לקבל ביטקוין ופורטלי שירות מקוונים ענקיים אשר הכניסו תחת מטריית הביטקוין אלפים נוספים של עסקים מכל התחומים. העסקים המקבלים ביטקוין הם המנוע האמיתי והם האחראים לצמיחת הביטקוין והשימושיות שלו בעולם, מאות עסקים חדשים נוספים לרשימה מידי יום והם אלו שיכריעו האם הביטקוין יעבור ממעמד של מטבע נישה ספקולטיבי למטבע של הזרם המרכזי. אם גם אתה בעל עסק, וברצונך להתחיל לקבל ביטקוין עבור שירותיך תמצא את כל מה שאתה צריך לדעת בקבוצת הפייסבוק “ביטקוין בעסקים“.

את רשימת העסקים המלאה אשר מקבלים ביטקוין בארץ ניתן למצוא כאן.
למפה אינטרקטיבית של כל העסקים בעולם המקבלים ביטקוין לחץ כאן.

אפשרות נוספת שבטח פחות מתאימה לרובנו, היא רכישת ביטקוין לצורך מסחר ספקולטיבי בזירות מסחר. התנודתיות החריפה של הביטקוין מהווה מקור משיכה מצוין לסוחרים ספקולנטים אשר רואים בביטקיון הזדמנות להתעשרות מהירה. מיותר לציין שפעולה זו מאופיינת בסיכון גבוה ביותר ומתאימה רק לאלו אשר יודעים מה הם עושים (או לפחות חושבים שהם יודעים).
אם מסחר בביטקוין מעניין אתכם, אתם מוזמנים לקרוא עוד בפרק העוסק כולו במסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים: מסחר בביטקוין.

Top