• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /חדשות
 • /על הכוונת של רשות המיסים – הנפקות מטבעות דיגיטליים
על הכוונת של רשות המיסים – הנפקות מטבעות דיגיטליים

על הכוונת של רשות המיסים – הנפקות מטבעות דיגיטליים

לאחר שהסדירה את המיסוי בפעילות באמצעי תשלום מבוזר הרשות מבהירה את עמדתה בנוגע לחברות הבוחרות לבצע גיוסי הון באמצעות טוקנים דיגיטליים מבוזרים

בהמשך לחוזר מס הכנסה שפורסם לפני מספר שבועות ושפך אור על מיסוי פעילות ומסחר במטבעות דיגיטליים, רשות המיסים ממשיכה ומפרסמת חוזר נוסף והפעם מתמקדת בטרנד הנפקת האסימונים הדיגיטליים (הידוע גם בשם ICO) המיועד למתן שירותים ו/או מוצרים בפיתוח.

בחלקו הראשון של החוזר, לפני שהרשות צוללת לפרטים ומתחילה להסביר כיצד בדיוק יש לרשום ולמסות את התקבולים מהנפקות האסימונים היא מבצעת הבדלה חשובה וברורה בין סוגי האסימונים השונים:

אסימונים מבוזרים –”אסימונים שאינם מונפקים ע”י גורם מרכזי אחד ושערכם אינו מייצג ערך של סחורה כלשהיא או שירותים כלשהם”. הכוונה כאן היא לפלטפורמות מבוזרות כגון, ביטקוין, לייטקוין, ואיתריום. מטבעם, מטבעות אלו אינם נכרים מראש ע”י ישות מרכזית אחת ולא מוצעים למכירה לציבור המשקיעים בהנפקות אסימונים ריכוזית ולכן מציינת רשות המיסים כי החוזר הנ”ל אינו עוסק כלל באסימונים אלו.

אסימונים הוניים או מה שנקרא Security Tokens. אלו הם אסימונים המונפקים ע”י גורם מרכזי אחד ומציגים זכות לנכס או זכות פיננסית כלשהיא.

אסימוני מוצרים ושירותים הלוא הם ה Utility Tokens. גם הם אסימונים המונפקים ע”י גורם מרכזי אחד אך כאלו המייצגים התחייבות של המנפיק לתת שירות או זכות למוצר עתידי בפיתוח.

 

הרשות מדגישה כי החוזר עוסק רק בהשלכות המיסוי הנובעות מהטוקנים הנ”ל ושלא מתפקידה לקבוע מסגרת כללים נורמטיבית להנפקות אלו, את זה היא משאירה לרשות לני”ע, לאגף שוק ההון, בנק ישראל וכל שאר החברים.

לאחר שמגדירה הרשות את סוגי האסימונים השונים היא ממשיכה ומתארת, בצורה דיי טובה חייב לציין, את התהליך שחברה עוברת לפני ותוך כדי קיום ההנפקה, את דרכי ההשתתפות בהנפקה והמסחר בטוקנים לאחר מכן.

בהמשך מפרט החוזר כיצד צריך להתייחס לתקבולי ההנפקה תוך כדי התחשבות באופי ההנפקה ובתשובה לשאלה האם מדובר בהנפקה בתמורה לשירות, זכות לשימוש בפלטפורמה או כל מנגנון אחר.

על פי קביעת רשות המיסים את תקבולי ההנפקה על החברה לרשום לפי שווי התקבולים שהתקבלו ביום ההנפקה עצמה במידה וכספי ההנפקה התקבלו במטבעות דיגיטליים ולא בכסף פיאט (דולר, ₪ וכו’) על החברה לתרגם את שווי המטבעות לכסף פיאט לזמן קבלת המטבעות, וכל זה בניכוי הוצאות שניתן לייחס באופן ישיר להנפקת האסימונים. (תופס גם במקרה של הנפקה באמצעות חברת בת הרשומה מחוץ לישראל).

עוד מציין החוזר כי במקרה והחברה המנפיקה מכריזה על כישלון פיתוח המוצר, על פירוק החברה או כניסה להקפאת תהליכים עליה להכיר באופן מיידי בכל יתרת התקבולים שהתקבלו בהנפקה כהכנסה.

בהמשך החוזר ממשיכה הרשות ומפרטת את התייחסותה למיסוי עבור רוכשי האסימונים בהנפקה, קרי המשתתפים עצמם, ומטפלת גם באופן הרישום והמיסוי בנושא הנפקת אסימונים לעובדי החברה המנפיקה.

את סוכרייה המס האמיתית, המע”מ, שומרת הרשות לסוף.
בנוסף למס שתשלם החברה על ההכנסות, בהנפקת אסימונים המהווים מחויבות למתן שירותים, החברה תשלם מע”מ עם קבלת התמורה בהנפקה ובהנפקה של אסימונים המהווים התחייבות למתן טובין (נכס מוחשי או בלתי מוחשי), חיוב המע”מ יתבצע עם מסירת הטובים לקונה.
אין ספק שהחוזר על הנחיותיו החדשות יחייב חברות רבות שעומדות לקראת הנפקת טוקנים לחשב את מסלולם מחדש ולבחון את כל ההשלכות הכרוכות בהנפקה. בין עם לגבי סיווג המוצר/שירות ובין עם כל הקשור בחלוקת אסימונים ליועצים, מייסדים ועובדי החברה. סתם ניחוש שלי אבל סביר שחלק לא קטן מהמנפיקות פשוט יגדילו את סכום הגיוס המתוכנן בשיעור המס הצפוי. השאלה היא אם נוכח ההתקררות האחרונה בשווקים הם גם יצליחו לגייס אותו…

אבל יש גם נקודה קטנה של אור בקצה האופק. לאחר שמפרטת הרשות את אופן ומועד המיסוי בהנפקות השונות היא גם פותחת צוהר קטן לחברות שמבקשות לקבל הטבות מס מכח החוק החביב על כולנו, “החוק לעידוד השקעות הון”. במקרה כזה כל חברה ומוצר ייבדקו לגופם וייתכן ויהיו זכאים להטבות במיסוי והכרה בהוצאות/הכנסות.

אפשר להסכים עם קביעות הרשות האחרונות המוצגות בחוזרים המפורסים ואפשר שלא אבל דבר אחד בטוח, מבין רשויות החוק השונות, רשות המיסים מובילה כרגע את הדרך להכשרת המטבעות הקריפטוגרפים ועושה עבודה יסודית ומעמיקה בתחום במטרה ליצור מסגרת רגולטורית ברורה ככל האפשר. יש רק לקוות שעוד רשויות במדינה ובפרט בנק ישראל והבנקים המסחריים יעדכנו את מדיניותם לגבי המטבעות הדיגיטליים. ויפה שעה אחת קודם.

הבהרה: הכותב איננו רו”ח, עו”ד או מומחה למס. כל הכתוב לעיל הוא פרשנות והבנה אישית של הכותב ולא מהווה המלצה או ייעוץ וכו’.

One thought on “על הכוונת של רשות המיסים – הנפקות מטבעות דיגיטליים

 1. אנחנו בדרך למיינסטרים מה שאומר שערך הביטקוין יעלה בהתאם

Top