• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /מסחר בביטקוין

מסחר בביטקוין

.זירות מסחר למטבעות דיגיטליים, כיצד לסחור בביטקוין וממה חשוב להיזהר

 

בפרק זה נלמד כיצד לסחור בביטקוין מול מטבעות פיאט ומול מטבעות דיגיטליים נוספים. נראה כיצד לפתוח חשבון מסחר בזירת מסחר וכיצד לבצע המרה של ביטקוין למטבעות דיגיטליים אחרים. נלמד על שיטות מסחר מתקדמות באמצעות שימוש במכונות אוטומטיות וכמו כן נלמד על הסכנות הכרוכות במסחר בביטקוין וממה חשוב להיזהר.

מסחר בביטקוין – רקע כללי 
זירות מסחר למטבעות דיגיטליים – כיצד לבחור זירת מסחר? 
סכנות במסחר – ממה כדאי להיזהר
רובוטים ומסחר אוטומטי 

אתרי מידע וחדשות שימושיים בביטקוין 

מסחר בביטקוין

 

עם צמיחתו של הביטקוין בשנים האחרונות, עליית השער והתפתחות התשתית הפיסית ברחבי העולם קמו זירות מסחר רבות שהציעו אפשרות להמיר דולרים, יורו ומטבעות פיאט נוספים לביטקוין. עם התפתחותם של מטבעות קריפטוגרפים נוספים, החלו זירות המסחר לאפשר מסחר גם בהם.

הביטקוין הביא עימו משהו שלא נראה קודם לכן בעולם המסחר: האפשרות לסחור בנכס פיננסי בקלות, מכל מקום בעולם, במשך 24 שעות 7 ימים בשבוע. בביטקוין לא צריך הרשאות, חתימות, מסגרות אשראי ושיחות עם מנהל הסניף. כל מה שאתם צריכים זה קצת ביטקוין להתחיל, חשבון מייל וחיבור לאינטרנט. גן עדן לסוחרים.

בניגוד למסחר בשווקים מוסדרים שלרוב פועלים רק בשעות העבודה, המסחר בביטקוין לא עוצר אפילו לשבריר שנייה. אפילו שוק המט”ח העולמי שנסחר גם כן סביב השעון לא עומד בקצב של הביטקוין ויוצא בסופי שבוע להפסקות קצרות.

המסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים נוספים מתקיים כרגע ללא רגולציה וכפי הנראה יישאר כך בעתיד הקרוב. מה שמאפשר חופש פעולה מוחלט ושוק חופשי אמיתי מצד אחד, אך גם נותן פתח למרמה ותחבולות רבות שבדרך כלל מרוששות את השחקנים הקטנים מצד שני.

אז בואו נראה איך מתחילים וממה צריך להיזהר.

 

זירות מסחר למטבעות דיגיטליים

 

זירות המסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים נוספים הינן נדבך חשוב ביותר לגדילתו ופריסתו של הביטקוין בעולם כאמצעי תשלום. הן אלו המאפשרות למטבע להחליף ידיים ומספקות נזילות לסוחרים ולחברות אשר מקבלים ביטקוין כתשלום.
כיום, ניתן למצוא ברחבי האינטרנט מאות של זירות מסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים נוספים.
עד לתחילתה של שנת 2013 ניתן היה למצוא מספר זירות מסחר בודדות, כאשר המוכרת והגדולה ביותר הייתה MtGox היפנית. (אשר קרסה בתחילת 2014 ומחקה מליוני דולרים).
לצד העליה המטאורית במחירו של הביטקוין במהלך שנת 2013 החלו לצוץ עשרות ומאות זירות מסחר חדשות ברחבי האינטרנט שהציעו מסחר בביטקוין ובלהיט החדש דאז, מטבעות דיגיטליים אלטרנטיבים.

בניגוד לשווקים מוסדרים, הקמת זירת מסחר למטבעות דיגיטליים היא עסק יחסית פשוט לאלו בעלי הידע הטכני המתאים. בלי הבירוקרטיה, התקנות, האגרות ומגבלות החוק, אין ספק שהדברים זזים מהר יותר וזירת מסחר יכולה לעלות לאוויר תוך מספר שבועות בודדים. אבל יש לכך גם מחיר.רבות מזירות המסחר שהוקמו בחופזה לא שמו את הדגש הראוי על רמת האבטחה הנדרשת (או חוסר בידע הטכני הנדרש). התוצאה היתה אין ספור פריצות, גניבות, באגים ותקלות טכניות ולבסוף קריסתן של רבות מתוך אותן זירות חדשות עם אובדן כספי כבד למשקיעים.

כמו המטבע הדיגיטלי עצמו, גם רבות מזירות המסחר שומרות על אנונימיות בעליהן המסתתרים מאחורי כינוי רשת עלומי פנים וכתובת. ציבור הסוחרים הנלהב התעלם פעמים רבות מכל סימני האזהרה והפקיד כספים רבים בזירות מסחר אלו ללא כל בדיקה מינימלית על העומדים מאחוריהן ועל מאפייני האבטחה של הזירה. התוצאה בחלק גדול מהמקרים הייתה טרגית.

כמו בכל שוק צעיר, גם עולם המסחר בביטקוין שילם וישלם “שכר לימוד” יקר. לעיתים על חשבונם של המשקיעים, אך לאחרונה התמונה מתחילה להשתנות. מספר זירות מסחר, אשר הצליחו למצב את עצמן כזירות מסחר בטוחות (ט.ל.ח) ונוחות לשימוש החלו לבלוט מעל השאר ולהיהפך לחברות גדולות ויציבות אשר מסוגלות לספק למשתמשיהם אבטחה מספקת, ממשק מסחר נוח ועשיר, ושירות לקוחות ברמה נאותה.
כניסתן של קרנות הון סיכון ומשקיעים גדולים לעולם המסחר בביטקוין, שהחלה לצבור תאוצה, צפויה להמשיך ולשפר את חוסנן של זירות המסחר ובעתיד יש להניח שהזירות אשר ישרדו יציעו למשתמשיהם את אותה רמת הביטחון שאנו חשים כלפי הבנקים וחברי הבורסה כיום.

 

איך לבחור את זירת המסחר הטובה ביותר?

לפני שאתם מתחילים לסחור בביטקוין ישנם פרמטרים רבים שעליכם לבחון, להלן רשימה של כמה מהבולטים מהם בסדר חשיבות יורד:

אבטחה – המרכיב הקריטי ביותר בזירת המסחר. כמובן שלכם כמשתמשים אין דרך טובה לדעת באמת מהי רמת האבטחה באתר אבל יהיה נכון לומר שככל שהזירה קיימת יותר זמן, כך היא בטוחה יותר. ההגיון פשוט: כל זירות המסחר לביטקוין ומטבעות דיגיטליים נמצאות תחת מתקפה מתמדת ונסיונות פריצה. עצם העובדה שזירה קיימת זמן רב משמשת כאינדיקציה לרמת האבטחה בה.

משיכות והפקדות כספים – חלק מהזירות מגבילות את סכום המשיכה היומי. חלק מחייב זמן המתנה מינימלי בין הפקדה למשיכה. בדקו זאת לפני שאתם מבצעים הפקדה לזירה.

דרישות זיהוי KYC – כחלק מהרגולציה ההולכת ומתהדקת סביב תחום המסחר במטבעות דיגיטליים, זירות מסחר רבות (בייחוד אלו הממוקמות בארה”ב) החלו לדרוש זיהוי של משתמשיהם. כיום כל הזירות המובילות דורשות כתנאי מקדים למסחר בזירה להזין פרטים אישיים ולהציג תעודה מזהה כחלק מתהליך אימות זהות המשתמש. במקרה והאנונימיות חשובה לכם, יתכן שמסחר בזירות אלו לא עבורכם.

מגבלות הנובעות ממיקום גאוגרפי – עדיף להימנע מזירות מסחר אשר ממוקמות במדינות בעלות משטר ‘בעייתי’, כזה הנוטה להטלת חרמות או סנקציות שרירותיות על אזרחיהן ועל עסקים הפועלים בתחומן. באופן גורף אני ממליץ לא לפעול בזירות המבוססות בסין, רוסיה או קוריאה.

תמיכה ושירות – חשבונות חסומים, הפקדות ומשיכות תקועות, פניות ללא מענה וחוסר תקשורת מוחלט עם קהל הלקוחות הם רק חלק משלל הבעיות הפוטנציאליות של זירות מסחר בעלות שירות לקוחות לוקה או חסר לחלוטין. לביטקוין אין מנכ”ל או מחלקת פניות הציבור וחלק מבעליהן של זירות המסחר שומרים על אנוניומיות מחולטת. לכן חשוב לבדוק את תחושות הקהילה לגבי רמת השירות בזירת המסחר דרך הטוויטר והרשתות החברתיות השונות עוד לפני שאתם מפקידים אליהן כספים. כל עוד הכל עובד זה בסדר אבל ברגע שמתחילות הבעיות, עדיף שיהיה למי לפנות.

ממשק ונוחות – לפני שאתם מתחילים לסחור הכירו מעט את סביבתכם. בדקו את מערכת הגרפים שהאתר מציע, את אופן הזנת הפקודות, ואת התחושה באתר. ממשק נוח ואינטואיבי יכול לשדרג משמעותית את חווית המסחר שלכם.

מחזורי מסחר – ככלל עדיף לסחור בזירות המציעות נזילות ועומק במסחר. היזהרו ממטבעות עם מחזורי מסחר דלילים ומרווחי מחיר רחבים. לעיתים ניתן להיכנס לטרייד אך ברגע האמת יכול להיות קשה מאוד לצאת ממנו.

מבחר מטבעות למסחר – חלק מהזירות מציעות מגוון מצומצם של מטבעות ואחרות מציעות עשרות צמדים למסחר. כדי להנות מכל מה שיש לעולם המסחר במטבעות דיגיטליים להציע אני ממליץ לסחור בזירות שמציעות מגוון רחב של מטבעות וכאלו שמעדכנות באופן תדיר את רשימת המטבעות בהתאם להתפתחויות בשווקים.

עמלות – רוב זירות המסחר מיישרות קו בנוגע לעמלות ובכל אופן, לא מזיק לבדוק שאתם לא משלמים עמלה גבוהה מידי. כל דבר בין 0.1%-0.25% הוא סביר, מעל נחשב יקר. למי שמתכנן מסחר יומי רכיב העמלות יכול להיות משמעותי אז שימו לב.

אפשרויות מסחר מתקדמות – חלק מהזירות מציעות מלבד מסחר רגיל (קניה/מכירה) גם אפשרויות מתקדמות הכוללות פתיחת פוזיציות שורט, מסחר ממונף ומתן הלוואות תמורת ריבית יומית. בדקו את הפונצקיות הנוספות ונסו למקסם את ההון שלכם ואת ההזדמנויות בשווקים.

מסחר בביטקוין

 

זירות המסחר המובילות למטבעות דיגיטליים:
(זוהי אינה המלצה לסחור באילו מהן מזירות המסחר הנ”ל וכל העושה זאת, עושה זאת על דעתו האישית בלבד)

 

זירת מסחר לביטקוין, לייטקוין ואית’ריום. מגובה במשקיעים רציניים והוקמה בהשקעה של עשרות מיליוני דולרים. מפעילים ארנק ביטקוין דיגיטלי משלהם כמו גם אפליקצית iOS ואנדרואיד. לקוינבייס יש מעל ל 8 מיליון לקוחות ברחבי העולם והזירה נחשבת לאחת מהזירות הבטוחות ביותר כיום. שימו לב הזירה ממוקמת בארה”ב וחלק משירותיה מוצעים אך ורק לאזרחי ארה”ב.
קוינבייס הינה זירה בעלת מוניטין טוב, אבטחה ברמה גבוהה וממשק ידידותי למשתמש המתחיל. והכי חשוב, הכספים המופקדים בארנק מבוטחים ובמקרה של פריצה/גניבה אתם מכוסים. בצד החסרונות ניתן לציין את המגבלות הגאוגרפיות, המגוון היחסית מצומצם למסחר ושירות לקוחות בינוני.

מהותיקות בשוק, קיימת משנת 2014. מבוססת בארה”ב. מציעה מסחר בביטקוין ובמגוון רחב של מטבעות קריפטו נוספים. בעלת ממשק מהיר ונוח. במרץ 2014 Poloniex נפלה קורבן לפריצה וביטקוין רבים נגנבו מהזירה עקב פרצת אבטחה אך הצליחה לשרוד בזכות כנותו של הבעלים שהתחייב להחזיר לסוחרים את הכספים שנגנבו דרך רווחים מעמלות מסחר ונהג בשקיפות מלאה ושיתוף הקהילה. תוך כמה חודשים הכספים הוחזרו במלואם.
עד לאמצע 2017 פולוניקס היתה זירת המסחר הגדולה והמובילה בעולם למטבעות דיגיטליים וריכזה מחזורי עתק בכל יום, אך נראה שבעלי האתר לא העריכו נכון עד כמה מהר אפשר לגדול בעולם הקריפטו. בתוך חודשים מספר הגולשים באתר עלה מ 7 מיליון ל 30 מיליון משתמשים בחודש ופולוניקס קרסה תחת העומס. סוחרים רבים התלוננו על בעיות משיכה מהזירה, חשבונות מוקפאים ותקלות בזמן המסחר (ניתוקים ונפילות של האתר). הזוכה הגדולה הייתה ביטרקס שקטפה את הבכורה.
לפולוניקס ממשק מסחר מעולה ומערכת גרפים מהטובות שתמצאו כולל במובייל. עדיין מחזורי המסחר סבירים, בעיקר במטבעות מובילים ובנוסף הזירה מאפשרת לבצע פעולות מתוחכמות כגון מסחר במינוף ומתן הלוואות נושאות ריבית. בזירה ניתן לסחור במעל 100 צמדים של מטבעות דיגיטליים. לא ניתן להפקיד כסף פיאט. בצד השלילי שירות הלקוחות בזירה מאוד בעייתי ואיטי, כמעט ואין תקשורת עם ציבור הסוחרים ובעלי האתר מתעקש לשמור על אנונימיות מוחלטת.

מסחר בביטקוין bittrex

זירת מסחר שהוקמה בשנת 2014. ממוקמת בארה”ב. מציעה מסחר במטבעות קריפטוגרפיים בלבד ולא מאפשרת הפקדות או משיכות של מטבעות פיאט.
Bittrex עשתה לעצמה שם כזירת המסחר המובילה לאלטים והיא מאפשרת לסחור בכ – 180 מטבעות דיגיטלים (ומוסיפה עוד ועוד מטבעות למסחר בפלטפורמה בקצב מסחרר). בניגוד לפולוניקס, הבעלים של ביטרקס לא שומרים על אנונימיות (חלקם עובדי מיקרוסופט לשעבר) והם פעילים בטוויטר ומוכרים היטב בקהילה.
היתרון הגדול של ביטרקס הוא המגוון הרחב ושירות הלקוחות המוצלח. בצד השלילי, מערכת הגרפים והממשק מקבלים ציון עובר בלבד, בטלפון הנייד זה כבר נכשל.

מסחר בביטקוין - ביטסטאמפזירת מסחר בריטית ותיקה הממוקמת בלונדון ופועלת באמצעות חשבונות בנק בסלובניה. מהזירות המובילות באירופה. אתרי מידע ומשתמשי ביטקוין רבים נוהגנים לצטט את שער הביטקוין כפי שהוא מופיע בביטסטמפ.
אחד היתרונות הגדולים בביטסטמפ היא האפשרות להפקיד דולר ויורו גם באמצעות כרטיסי אשראי, עם זאת לתושבי ישראל הפקדת מט”ח לזירה יכולה להתגלות כבעיתית מצד הבנקים המקומיים שעושים ככל שביכולתם להקשות על התהליך.
עד לתחילת 2017 אפשרו מסחר בביטקוין בלבד ולאחרונה החלו להוסיף מטבעות נוספים. רמת האבטחה באתר נחשבת גבוהה וטובה והיא מרכזת מחזורי מסחר גבוהים. כיום אחת מהזירות בעלות המוניטין הטוב בעולם.

מסחר בביטקוין - קראקןקראקן מתהדרת ברמת אבטחה גבוהה ביותר ושקיפות מלאה מול לקוחותיה. מספר סבבי גיוס מוצלחים מקרן ההון Hummingbird Ventures אפשרו לקראקן להשקיע משאבים רבים באבטחת האתר. הזירה מציעה מסחר בביטקוין ובמספר מטבעות דיגיטליים מובילים נוספים ומציעה אפשרויות מסחר מתקדמות ומסחר ממונף. קראקן מובילה את מחזורי המסחר באירופה. ניתן להפקיד ולסחור בזירה גם מול מטבעות פיאט (דולר, יורו, יין ופאונד).
לקראקן בסה”כ מוניטין טוב. נחשבת כבטוחה ובעלת שירות לקוחות טוב. מספקת אפשרויות מסחר מתקדמות ועמלות מסחר נמוכות יחסית. בצד השלילי נראה שמעצבי האתר לא ממש טובים ב User Interface. האתר לא אינטואיטיבי והממשק לא נח לתפעול.

מסחר בביטקוין - ביטפינקסזירת מסחר המציעה מסחר בביטקוין, לייטקוין, אית’ריום, ריפל ועוד. Bitfinex הינה זירת מסחר אשר שמה דגש על אפשרויות מסחר מתקדמות. הזירה מאפשרת למשתמשיה ללוות מטבעות דיגיטליים ולבצע מסחר במינוף ביחס של עד 3.3 : 1. בנוסף מאפשרת “לספק נזילות” לסוחרים אחרים בזירה ע”י הצעת הלוואות נושאות ריבית בביטקוין ודולר ארה”ב. לביטפינקס יש אפליקציית מוביל ל iOS ואנדרואיד. ביטפינקס אחראית להנפקת הטוקן USDT הנסחר בזירות רבות ומאפשר מכירה לנכס דיגיטלי העוקב אחר שער הדולר בזירות ללא תמיכה במטבעות פיאט. בשנת 2016 סבלה ביטפינקס מפריצה לאתר וגניבה של ביטקוין בשווי 70 מיליון דולר.

 זירת המסחר המובילה בעולם למסחר ממונף. סוחרים באתר יכולים לסחור במטבעות דיגיטליים במינוף של עד x100 בצמדי מטבעות כגון BTC/USD, ריפל, דאש, מונרו ואית’ריום. מייסד האתר ניצל את נסיונו העשיר כסוחר נגזרים ותיק בדויטשה בנק כדי לבנות פלטפורמת מסחר נוחה ושימושית. מבחינת חווית משתמש זו זירת המסחר הטובה ביותר שנתקלתי בה. זירה זו מתאימה לסוחרים מנוסים בלבד.למתחילים אני ממליץ להימנע במסחר במינוף ולהתמקד במסחר מסורתי. (זה לא שחסרה לכם תנודתיות בשווקים הרגילים).


 

סכנות במסחר – ממה כדאי להיזהר

 

מסחר, בכל נכס פיננסי שהוא, טומן בחובו סיכון. בביטקוין, נוכח התנודתיות הגבוהה שלו ואי הוודאות הרבה הסובבת אותו (רגולציה, אימוץ צרכנים, מטבעות מתחרים, סכנות ריכוזיות וכו’), כמו גם מחזורי מסחר יחסית נמוכים (בהשוואה לנכסים פיננסים מובילים בעולם), הסיכון גבוה ביותר. כאשר אתם סוחרים בביטקוין או בכל מטבע דיגיטלי אחר קחו בחשבון את כל האפשרויות, פעלו בתבונה והשתדלו להימנע מפעולות אימפולסיביות. אם אתם מתכוונים לסחור בביטקוין או במטבעות דיגיטליים אחרים לצרכים ספקולטיבים, הנה כמה דברים שכדאי לכם לקחת בחשבון לפני שאתם מתחילים:

אם אתם לא יודעים לסחור – תתחילו בקטן

מסחר הוא עסק למקצוענים. אם אתם לא יודעים מה אתם עושים אל תסכנו סכומים גדולים. חוק לא כתוב אך ידוע בעולם המסחר הוא שהכרישים הגדולים תמיד אוכלים בסוף את הדגיגים הקטנים. למקרה שזה לא ברור, אתם הדגיגים.
מניפולציות במסחר, הוראות “מזוייפות”, Pump & Dump ועוד טכניקות רבות עלולות יגרמו לכם להיבהל (או להתלהב), לעשות טעויות, ולהפסיד בדרך המון כסף. עולם המסחר הוא עולם מונע רגש בצורה קיצונית, מעין סביבה של מאניה דיפרסיה. רגע אחד אתם למעלה ושנייה אחר כך אתם מתחת לאדמה. מי שאינו בעל המיומנויות המתאימות ואינו בעל אורך נשימה מתאים או יכולת לחתוך הפסדים ולממש רווחים, עדיף שלא יעסוק במסחר.

 

אל תשאירו סכומים גדולים בחשבון זירת מסחר

כחלק מתהליך הצמיחה של הביטקוין בשנים האחרונות החלו להופיע מספר רב של בורסות או זירות מסחר בביטקוין. וכפי שהסברנו בתחילת הפרק, בעליהם של רבים מאתרי מסחר אלו נוטים לשמור על אנונימיות מוחלטת ופועלים תחת שם בדוי. אנו כמשתמשים לא מודעים כלל לרמת האבטחה האמיתית של האתר או לכוונתיהם הנסתרות, אם ישנן כאלו, של מפעילי האתר.
ברוב המקרים לא עומד גוף גדול ומוכר בעל מוניטין מאחורי האתרים האלו וכאשר מתגלות בעיות – והן מתגלות. לא תמיד יש עם מי לדבר.
למרות חשיבותן הרבה של זירות מסחר אלו ביצירת פעילות ונפחי מסחר המספקים נזילות בביטקוין בעולם, ולמרות כמה סבבי גיוסים שביצעו חלק מזירות אלו לאחרונה על מנת להיהפך לעסקים יציבים בעלי מנגנוני אבטחה עמידים בפני פריצות ומעילות, עדיין לא הייתי ממליץ על אף אחת מהן בביטחון מוחלט.
“סיבות טכניות” הוא התירוץ החביב על הבורסות שחוסמות לפתע את אפשרות משיכת הכספים מהאתר ו”הבעיה תתוקן במהרה” גם אחת האהובות עליהם, אבל לרוב – זה לא נגמר טוב.

עד שיקומו גופים גדולים בעלי מוניטין (עדיף בעלי ניסיון מתחום הפיננסים) בעלי גב פיננסי איתן וכיסים עמוקים לטיפול במשברים לא מומלץ להשאיר סכומי כסף נכבדים באתרים אלו. העבירו את הכספים שאתם מעוניינים לסחור בהם בלבד ובעת הפוגות במסחר, העבירו את היתרה בחזרה לארנקים מאובטחים.

 

אל תשקיעו יותר ממה שאתם מוכנים להפסיד

עם כל הכבוד לביטקוין, ניתן וצריך עדיין להגדיר אותו כניסוי. וככזה הוא נמצא בספקטרום הגבוה ביותר של התחום הספקולטיבי. ובמילים אחרות, הוא מאוד מסוכן להשקעה.
החוק הראשון והחשוב ביותר בכל השקעה הוא: “אף פעם אל תשקיע יותר ממה שאתה מסוגל להפסיד”.
לרוב לפני שאנו משקיעים, ולא משנה במה, אנחנו מאוד אופטימים. מבין שלושת התרחישים האפשריים של: רווח, מצב סטטי או הפסד, אנו נוטים לתת משקל יתר לתרחיש הראשון ולהתעלם משני התרחישים הנוספים.

בביטקוין המצב “גרוע” במיוחד מכיוון שהוא כבר שרד במהלך חייו הקצרים יותר מארבע התרסקויות קטסטרופליות וירידות שערים של בין 60% – 90% ותמיד (עד לרגע זה) התאושש בחזרה. התופעה הנ”ל עלולה לשלוח מסר מטעה למשקיעים פוטנציאליים ולרמז שאין מה לדאוג – בסוף זה יעלה. כמובן שזו אפשרות ואולי אפילו אפשרות סבירה, אך זוהי לא האפשרות היחידה. וכדאי להכניס זאת טוב לראש.
כשהכל הולך טוב וכולם מרוויחים כסף אז אין דאגות. אבל כשמתחיל הבלאגן אף אחד לא יתן לכם התראה מוקדמת והלחץ יתחיל לקחת שליטה. לקבל החלטות תחת לחץ זה אף פעם לא דבר טוב ופי כמה כשמדובר בכסף שלכם.
כדי להימנע מכך (או לפחות לצמצם את הסיכוי שזה יקרה) תמיד תשקיעו סכום שאתם מוכנים נפשית לאבד בצורה מוחלטת. גדולים מכם כבר ניסו “לתת את המכה” ובסוף קיבלו מכה.

בהשקעה ספקולטיבית כמו הביטקוין, תנודות של 30%-50% ביום הוא תרחיש אפשרי. חישבו טוב לפני ההשקעה ודמיינו אם אתם מסוגלים לעמוד ברכבת ההרים הזאת. אם יש ספק פשוט הקטינו את סכום ההשקעה עד שתרגישו בנוח

 

כיצד לפתוח חשבון בזירת מסחר וכיצד לסחור בביטקוין

פתיחת חשבון מסחר בזירת מטבעות דיגיטליים הינו תהליך פשוט וקל הלוקח מספר דקות בודדות. הדבר היחידי שאתם צריכים הוא כתובת אימייל, וכאמור בחלק מהזירות תדרשו להזין פרטי זיהוי בסיסיים ולהציג תעודה מזהה.

ישנן שתי דרכים להפקיד כספים לחשבון מסחר בזירת מסחר דיגיטלית:

1. הפקדת מטבעות פיאט (רק בזירות מסחר התומכות בכך)
2. הפקדת מטבעות דיגיטליים

הפקדת מטבעות פיאט בזירת מסחר מחייבת ביצוע של העברה כספית לחשבון הבנק של זירת המסחר.
במערכת המוניטרית הריכוזית שאנו חיים בה היום, העברות כספיות כאלו חייבות להתבצע דרך המערכת הבנקאית. מכיוון שכך, ולמרות שהכספים הם שלכם ובבעלותכם, אתם תאלצו לפנות לבנק שלכם ו”לבקש” ממנו להעביר את הכספים לחשבון זירת המסחר. מדהים ככל שזה ישמע לכם, הבנק רשאי ויכול לסרב לביצוע ההעברה. הסיבות יכולות להיות כל דבר החל מ”הנחיות הבנק המרכזי” ועד ל”מנהל הסניף לא מאשר את ההעברה כי…” אל תתביישו לעמוד על שלכם ואף לאיים בסגירת החשבון (אם אתם במצב שיכול לאפשר לכם לעשות זאת) עד שתקבלו את מבוקשכם. מסיבות ברורות, הבנקים לא ממש אוהבים את הביטקוין.

בצידו השני של התהליך, גם הבנק שבו מתנהל החשבון של זירת המסחר דורש תשובות ויידרוש מכם להזדהות בפניו. הרוב המוחלט של זירות המסחר למטבעות דיגיטליים נמצא בחו”ל ותהליך ההעברת הכספים (אם אושר) והזיהוי יכול להימשך ימים ארוכים. הזיהוי בדרך כלל כולל צילום של דרכון ות.ז ואישור מהבנק (שלכם). אם אתם לא אלרגיים לבירוקרטיה סביר להניח שתצליחו בסוף להעביר את הכספים. כמובן, לא לשכוח להתעצבן ולשלם לא מעט עמלות בדרך, כי ככה זה אצלנו. (אתם מבינים למה צריך ביטקוין?!)

המקרה השני והמועדף הוא פשוט להעביר יתרה של מטבע דיגיטלי לחשבון בזירת המסחר תוך דקות בודדות ולהתחיל לסחור. זהו. כל כך פשוט.

כמובן שכדי להשיג מטבע דיגיטלי אתם צריכים קודם כל להמיר אותו תמורת כסף פיאט היכן שהוא. אך ישנן דרכים נוחות יותר לבצע זאת מאשר העברה כספית לזירת מסחר בחו”ל. חזרו לפרק צעדים ראשונים בביטקוין כדי להיזכר מהן הדרכים.

 

רובוטים ומסחר אוטומטי

 

לסחור זה כיף. בעיקר שמרווחים. אבל אנו כבני אדם מוגבלים במספר השעות שאנו יכולים לשבת מול מסך המחשב בריכוז ובכמות הנתונים שאנו מסוגלים לעבד בו זמנית. יותר מכך, כיצורים בעלי רגשות, אנו נופלים פעמים רבות למלכודות רגשיות ופועלים מתוך פחד ובהלה או אופוריה ותחושת ניצחון שעלולות לשבש את דעתנו הצלולה ולגרום לנו לסטות מהכללים שהגדרנו. אז אם אתם בכל זאת רוצים לנצל את המסחר הבלתי פוסק של הביטקוין מסביב לשעון וגם ללכת לישון לפעמים או שאתם פשוט צריכים מישהו שישמור עליכם מעצמכם בנפילות שערים או זינוקים חדים, אתם יכולים להשאיר את העבודה לאלו שאף פעם לא מתעייפים, אף פעם לא מתרגשים וגם הרבה יותר מהירים – מכונות מסחר אוטומטיות.

בשוק ההון המוסדר בארץ פועלות מאות מכונות מסחר אוטומטיות (הנקראות גם רובוטים) ורובנו לא יודעים, אך כקרוב ל 70% מהמסחר בתל-אביב מתבצע על ידי רובוטים. בארה”ב המספר נע בין יותר לכיוון ה 80% – 90%. בביטקוין קצת יותר קשה לאסוף נתונים רשמיים, אך היו בטוחים כי חלק לא מבוטל מהמסחר במטבעות דיגיטליים מתבצע על ידי מכונות מסחר אוטומטיות ללא מגע יד אדם.

רובוטי מסחר הן למעשה תוכנות אשר מתחברות לממשק של זירת המסחר ופועלות לביצוע קניה ומכירה של מטבעות דיגיטליים על פי הגדרות ופרמטרים ידועים מראש שהוגדרו על ידי בונה הרובוט.

תכנון ובנייה של מכונת מסחר אוטומטית הוא תהליך יחסית מסובך המצריך ידע טכני רב בשילוב עם ידע בשוק ההון. כמו כן נדרש להשקיע זמן רב (וכסף) לאחר הבנייה למציאת באגים ולביצוע ליטוש סופי לפונקציות השונות של המערכת. למזלכם, עולם המטבעות הדיגיטלי מלא באנשים חכמים מאוד שרוצים להרוויח כסף מהידע שלהם, והכינו עבורכם רובוטי מסחר הניתנים לאפיון והתאמה אישית.

אז אם אתם חושבים שיש לכם אסטרטגיה מנצחת למסחר ואתם מוכנים להשקיע קצת כסף הנה שתי אפשרויות לא רעות:

CryptoTrader  – אחד מהשמות החמים בתחום. יאפשר לכם לבנות ולאפיין רובוט מסחר ייחודי משלכם ואפילו ייאפשר לכם להציע את הרובוט שלכם להשכרה למשתמשים אחרים תמורת תשלום. טווח המחירים נע בין עשרות דולרים ועד למאות בחודש – תלוי ברובוט המוצע.

Butter Bot   הרובוט של Butter Bot מאפשר מסחר אוטומטי בביטקוין ולייטקוין ויאפשר לכם לבדוק את האטסרטגיות שלכם במצב BackTesting עד שתרגישו בטוחים לסחור בכסף אמיתי. ניתן לאפיין ולהגדיר כמה רמות לקניה ומכירה וישנה גם אפשרות לקבלת הודעה במייל בעת ביצוע הוראה. החברה מציעה מספר מסלולים לרכישת הרובוטים הנעים בין 90$ לתקופה של שלושה חודשים ועד 150$ לשנה.


.

 

אתרים שימושיים

סוחר טוב תמיד יודע מה קורה עם הנכס הפיננסי שהוא סוחר בו. שליטה בחדשות הפונדמנטליות, ניתוחים טכניים של גרף המסחר, והאזנה לשיחות והודעות בפורומים פופולריים ייספקו לכם את כל הנדרש על מנת לנתח את הסנטימנט בשוק ולחזות בצורה הטובה ביותר את המהלך הבא. הנה אתרי המידע וחדשות הביטקוין הטובים בעולם שיעזרו לכם תמיד להישאר עם האצבע על הדופק:

Bitcoinwisdom.com – אתר לצפייה בגרף מסחר און-ליין בביטקוין, לייטקוין ועוד מספר מטבעות דיגיטליים. האתר מציג גרפים עדכניים מזירות המסחר העיקריות בעולם, מרכז את ספר הפקודות מכל בורסה ומציג מחזורים, עומק שוק, ממוצעים נעים וכלי ניתוח טכני מתקדמים.

Coinmarketcap.com – “האתר” המציג את שווי השוק העדכני של כל המטבעות הדיגיטליים הנסחרים. מאפשר להתעדכן ברשימת המטבעות המובילים והמטבעות החדשים. מציג שינוי יומי במטבע ומספר מטבעות מונפק. ניתן למיין לפי מחזורי מסחר, שער, שווי שוק ושינוי יומי. מציג נתוני מסחר מפורטים בחלוקה לפי זירות מסחר ואחוז מתוך סך המחזור בשוק המטבעות הדיגיטליים.

Bitcoinaverage.com – אתר המרכז את שער הביטקוין ממספר בורסות עיקריות בעולם ומציג שער ביטקוין עולמי ממוצע. משמש כאינדיקציה טובה לסוחרים המבקשים להסכים על שער הביטקוין כאשר ישנם פערים גדולים בין הבורסות השונות.

Coindesk.com – אתר חדשות הביטקוין הטוב והמקיף בעולם. מרכז עשרות סיפורים והתפתחויות חשובות בעולם המטבעות הדיגיטליים בכל יום.

Cryptocoinsnews.com – אתר חדשות נוסף העוסק בביטקוין ושאר מטבעות הקריפטו.

Fiatleak.com – אתר מגניב שיראה לכם את זליגת כסף הפיאט בעולם לכלכלת הביטקוין לפי מיקום גאוגרפי. לא שימושי במיוחד אבל כיף לראות.

קבוצת הפייסבוק “מסחר באלטים – טיפים בזמן אמת” – קבוצה סגורה של חובבי מטבעות דיגיטליים החולקים בינהם טיפים להשקעה.

 
 

המשיכו לפרק התשיעי במדריך: מדריך כריית ביטקוין

Top