• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /כריית ביטקוין

כריית ביטקוין

.כיצד פועלת רשת הביטקוין? מהו תהליך הכרייה? חומרה לכרייה וכרייה בענן

 

בפרק זה נלמד על תהליך כריית הביטקוין ונראה כיצד מתבצעת כריית ביטקוין על ידי כורי הביטקוין. נראה מהי החומרה הנדרשת על מנת להתחיל לכרות ביטקוין ונראה כיצד לחשב את רווחיות הכרייה. כמו כן נלמד על כרייה משותפת (Mining Pools) וכרייה בענן.

כריית ביטקוין – איך זה עובד? 
חומרה לכריית ביטקוין 
איך תתחילו לכרות ביטקוין בעצמכם ב 4 צעדים
מדריך מקוצר לכרייה בענן

כריית ביטקוין – איך זה עובד?

 

בכלכלת הביטקוין, בניגוד לכלכלות מוניטריות מסורתיות, אין לאף אחד את האפשרות להדפיס ביטקוין חדשים על פי רצונו. עצם המונח “מודפס” כלל לא רלוונטי למטבע דיגיטלי. יותר נכון יהיה לומר שביטקוין “מתגלה” או “נחשף” ממש כמו משאב טבע, רק דיגיטלי. מכאן מגיע המונח כריית ביטקוין המושאל מעולם המחצבים.

בכלכלת הביטקוין, מחשבים רבים ברחבי העולם מתחרים אחד בשני ומקצים את כוח המחשוב שלהם בחיפוש אחר פיתרון לנוסחאות מתמטיות מורכבות ואלו בתורן מעניקות למחשב היעיל ביותר, כלומר – למחשב הראשון שמוצא את הפיתרון, מטבעות ביטקוין חדשים כשכר על העבודה הקשה שביצע.

 

אז איך זה עובד?

המשתמשים המעבירים ביטקוין בין אחד לשני על גבי רשת הביטקוין נהנים מביצוע עסקאות מהירות ומאובטחות, אך אילולא מישהו מאחורי הקלעים היה מחשב ומתעד את כל העיסקאות הללו, הן לא היו יכולות להתבצע כלל. הסיבה היא כי פשוט אף אחד לא היה מצליח לעקוב מי שילם למי, מתי וכמה.
הפיתרון שמציעה לכך רשת הביטקוין היא יצירת רשומות מסודרות ומאורגנות של כל ההעברות שבוצעו בין כל כתובות הביטקוין השונות. כל רשומה כזו, נקראת בלוק (Block) והיא נוצרת בממוצע בכל 10 דקות.
התפקיד של כורי הביטקוין הוא לוודא ולאשר את העיסקאות בבלוק, לוודא את מהימנותו של הבלוק ולהוסיף אותו לשרשרת הבלוקים המלאה. חיבורים של כל בלוקי עסקאות הביטקוין יוצר את שרשרת הבלוקים המלאה הידועה בשם הבלוקצ’יין (BlockChain).

 

הבלוקצ’יין – The BlockChain

בכל פעם שבלוק עסקאות נוצר ונחתם על ידי הכורים, הוא מתווסף לבלוקצ’יין. כך בעצם נוצרת רשימת בלוקים ההולכת וגדלה אשר מחזיקה בתוכה מידע על כל העיסקאות שאי פעם בוצעו על גבי רשת הביטקוין. עותק עדכני של הבלוקצ’יין נמצא ונשמר אצל כל העמיתים המשתתפים בפעולות ברשת הביטקוין.

עד לכאן הכל נשמע מצוין. אבל איך נוכל לדעת בוודאות שהמידע על גבי הבלוקצ’יין הוא אכן מידע מהימן? מה מונע ממשתמשים עם כוונות זדוניות לחדור לנתוני הבלוקצ’יין ולחבל בנתונים לטובתם האישית?

כאן בדיוק נכנס תפקידם של הכורים.

כאשר בלוק עסקאות נוצר, הכורים לוקחים את הבלוק ומעבירים אותו תהליך מתמטי מסוים (מיד נרחיב) אשר בסופו הבלוק הופך למשהו אחר. הכורים משלבים את המידע המצוי בבלוק עם נוסחאות מתמטיות ויוצרים מהכמות האדירה של המידע שנמצא בבלוק רצף ייחודי וקצר יחסית של תווים המורכב משילוב של אותיות ומספרים. בסיום התהליך, רצף התווים הייחודי נשמר על גבי הבלוק. ליתר דיוק, בסופו של הבלוק.

התהליך הזה ידוע כגיבוב או באנגלית, Hashing. ל Hashing יש כמה תכונות מעניינות. הראשונה היא שקל מאוד להפיק מאוסף של מידע את ה Hash שלו, אך כמעט בלתי אפשרי לחלץ מרצף תווי ה Hash את המידע בחזרה.
תכונה נוספת וחשובה של Hashing היא שיצירה של Hash ספציפי על אוסף נתונים תמיד תניב את אותה תוצאה, אך שינוי אפילו של תו אחד בודד במידע המקורי, יגרום ליצירת Hash שונה לחלוטין מה Hash הקודם.

שתי תכונות אלו הינן קריטיות לתפקוד רשת הביטקוין ומיד נסביר מדוע. אך חסרים לנו עוד כמה פרטים לסיום תיאור התהליך.

בכדי לייצר Hash לבלוקי עסקאות, הכורים לא משתמשים רק במידע של העיסקאות שבוצעו בבלוק אלא גם בפיסת מידע נוספת וחשובה. פיסת מידע זו היא ה Hash של הבלוק הקודם.
מכיוון שכך, וה- Hash של בלוק קיים מבוסס על ה- Hash של הבלוק הקודם, אנו מקבלים מצב שבו נוצרת מעיין חתימת שעווה דיגיטלית ייחודית לכל בלוק. חתימה זו מאשרת, שבלוק זה וכל הבלוקים הקשורים אליו, הינם בלוקים חוקיים ואמיתיים והנתונים השמורים בהם הינם מהימנים.
הסיבה היא, שמכיוון ואם מישהו ינסה לחבל בנתוני בלוק עסקאות, הדבר יגרום מיידית לשינוי ה Hash שאותו בלוק יפיק וכל הבלוקים שיופיעו אחריו וכל המשתמשים ברשת הביטקוין ידעו על כך ויזהו את הזיוף.

כריית ביטקוין

זוהי בעצם הצורה שבה כורי הביטקוין סוגרים ומאבטחים כל בלוק על גבי הבלוקצ’יין. אבל הם לא עושים את זה בחינם.
בכל פעם שכורה מייצר בהצלחה Hash לבלוק הוא מקבל בתמורה 25 מטבעות ביטקוין (בעתיד הכמות תרד) שנוספים למחזור המטבעות הקיים ומוענקים לו כפרס על עבודת החישוב הקשה שביצע.

הבעיה היחידה בתגמול הכורים בצורה הזאת היא שמאוד קל לייצר Hash לבלוק מסוים. אם הכורים ייתבקשו רק לייצר Hash לבלוקי עסקאות, כל 21 מיליון מטבעות הביטקוין האפשריים ייכרו בתוך כמה דקות בלבד.
כדי להתמודד עם המגבלה הנ”ל הפיתרון המתבקש הוא פשוט: צריך להפוך את התהליך לקשה יותר.
פרוטוקול הביטקוין מבצע זאת על ידי יצירת תהליך נוסף שנקרא “Proof of work”.
Proof of work כמו ששמו מרמז, קיים במטרה לגרום לכורים להוכיח שהם עבדו – וקשה.

Proof of work אומר שרשת הביטקוין לא מבקשת מהכורים לייצר סתם עוד Hash רגיל לבלוק העסקאות, אלא דורשת מהם שה- Hash יראה בצורה מסוימת שבה יש בתחילתו של כל Hash מספר מסויים של אפסים.
נשמע קל? אז לא ממש והנה למה: כאשר מייצרים Hash על קובץ מידע, אין שום דרך לחזות איך ה Hash יראה לפני שמייצרים אותו ובכל פעם שמשנים אפילו נתון קטן בקובץ המידע, ה Hash נראה אחרת לגמרי.

הכורים לא אמורים כמובן לשנות את נתוני העיסקאות על גבי הבלוק אך הם כן יכולים וצריכים לשנות את המידע שאותו הם מצמידים לבלוק על מנת לחשב את ה Hash שלו בפורמט הנדרש.
פיסת המידע הרנדולמית הזאת שמתווספת לנתוני העיסקאות בבלוק נקראת Nonce והיא משמשת את הכורים בייצור ה Hash של הבלוק. אם ה Hash שחושב אינו מתאים לפורמט הרצוי, ה Nonce משתנה (בצורה רנדומלית) וכל התהליך מבוצע שוב מההתחלה. כפי שכבר ניחשתם, יכול לקחת מספר רב של נסיונות עד שמתקבל פורמט ה Hash הרצוי.
ככל שכח המחשוב של הכורה גדול יותר כך גם הסיכויים שיצליח לייצר ראשון את ה Hash שדורש אלגוריתם הביטקוין.

פרוטוקול הביטקוין לקח בחשבון שעם הזמן מחשבים עוצמתיים ייכנסו לזירת הכרייה והגיע מצויד במנגנון משוכלל להתאמת רמת הקושי ברשת לכח המחשוב שלה. ככל שכח המיחשוב ברשת גדל וקצב מציאת הבלוקים הולך ועולה, אלגוריתם הביטקוין מעלה באופן אוטומטי את רמת הקושי במציאתם ואישור בלוקי עסקאות ומבטיח בכך לשמור על שיווי משקל ברשת והפצה איטית ומדודה של המטבעות החדשים. זו היא הסיבה שכורי הביטקוין כל הזמן פועלים בכמעיין מירוץ חימוש אגרסיבי על מנת להשיג חומרה חזקה ומהירה יותר כדי לבצע את מלאכת הכרייה ולזכות בביטקוין חדשים כתגמול.

 

חומרה לכריית ביטקוין

 

ניתן לחלק את הציוד הנדרש לכריית ביטקוין ל 3 קטגוריות עיקריות:

1. CPU/GPU – Central / Graphics processing unit
2. FPGA    –     Field-programmable gate array
3. ASIC –  Application Specific Integrated Circuit

אפרט בקצרה על כל אחת מסוגי החומרה:

CPU/GPU

כריית ביטקוין חומרהסוג החומרה הפשוט והחלש ביותר לכריית ביטקוין הוא איך לא, המחשב האישי והאהוב שלכם.
באופן תיאורטי, ניתן להשתמש במעבד ה CPU שבמחשב שלך על מנת לכרות ביטקוין, בפועל ובסטנדרטים של היום, זה בלתי אפשרי.
אם ברצונך להגביר את כח החישוב של ה CPU שלך, ניתן לחזק את כח ה Hash שלו על ידי הוספת כרטיסי מסך גרפיים. המעבד הגרפי (ה – GPU) הנמצא על גבי כרטיס המסך נבנה ותוכנן כדי למלא את הצורך לחשב נוסחאות מתמטיות כבדות על מנת להציג את כל אותם פוליגונים מורכבים שנמצאים במשחקי המחשב החדישים. יכולת זו היא שהופכת אותו לכלי אפשרי לשימוש בחישוב הנוסחאות הנדרשות כדי לאשר בלוק עסקאות ביטקוין.

כרטיס מסך טוב אינו עסק זול ולרוב יעלה לכם כמה אלפי שקלים, אך התוספת לכח החישוב שהוא מעניק היא משמעותית. כרטיס מסך טוב יכול לתרום כח Hash של 800MH לשניה. זאת לעומת מעבד CPU רגיל שיתן לכם משהו כמו 10MH לשניה.

דבר נוסף שטוב בשימוש כרטיסי מסך גרפיים הוא שהם פותחים עבורך אפשרויות נוספות. כרטיסים אלו יכולים לשמש ככלי מועיל בכריית מטבעות דיגיטליים אחרים (כגון לייטקוין ורבים אחרים), המשתמשים בשיטת Proof of work שונה מזו של ביטקוין, הנקראת Scrypt, אשר דורשת פחות כח מחשוב לכרייה מזו של רשת הביטקוין. כך גם אם כרטיס המסך שלכם כבר אינו חזק מספיק לכרייה של מטבע אחד, תמיד תוכלו להשתמש בו לכרייה של מטבעות אחרים. אח”כ תוכלו להמיר אותם בזירות המסחר השונות לביטקוין או לכל מטבע אחר שתבחרו.

FPGA

FPGA הוא שבב מחשב הניתן לתכנות בהתאמה אישית, לביצוע פעולה ספציפית, לאחר ייצורו. מכיוון שההגדרות של השבב מבוצעות לאחר ייצורו, יצרן ציוד כרייה יכול לרכוש את השבב בכמות גדולה ואז להתאים את השבבים לפי רצונו ולהתקין אותם במכשירים שלו. בשבבים מסוג זה, ברמה העליונה, עוצמת כח החישוב עומד על כ 750MH לשנייה. עם זאת, כמובן שלא קיימת מגבלה על להתקין במכונת כרייה יותר משבב אחד.

 ASIC

כריית ביטקוין חומרהכאן העסק כבר מתחיל להיות רציני. ASIC הוא שבב מחשב המיוצר ומיועד למטרה אחת ספציפית: כריית ביטקוין במהירות גבוהה. ועם זאת, הוא עובד בצריכת חשמל יחסית נמוכה.
מכיוון ששבבים אלו מותאמים בצורה פרטנית לביצוע משימה ספציפית, הם יקרים לפיתוח ולוקח זמן רב לבנות אותם. אך הם מפצים על כך במהירות.

יצרני ה ASIC המובילים בעולם הם:
Bitmain – ביטמיין מייצרים את ASIC ה Antminer. ממוקמים בסין ומפעילים בנוסף Mining Pool.
BitFury – אחד מיצרני חומרת הכרייה הגדולים בעולם. החומרה של Fury אינה ניתנת לרכישה.

מסחר בביטקוין

 

 

איך תתחילו לכרות ביטקוין בעצמכם ב 4 צעדים

 

צעד ראשון: השיגו ציוד כריה משלכם

היום, כריית הביטקוין מתבצעת באופן בלעדי על ידי מכונות כרייה ייעודיות – ASIC –  Application Specific Integrated Circuit
אם אתם מתכוונים להתחיל לכרות ביטקוין בעצמכם תזדקקו לאחד כזה.
ASIC עובדים במהירויות מדהימות ובצריכת חשמל פחותה מכרייה באמצעות GPU או FPGA.
ככל שהכרייה בביטקוין הופכת ליותר ויותר פופולרית ובעיקר ככל שמחיר הביטקוין מטפס ועולה כך גם עולים מחירי חומרת הכרייה.

כשאתם באים לבחור איזה ASIC כדאי לכם לרכוש עליכם לבחון שלושה פרמטרים עיקריים:
כח Hash, יעילות בצריכת חשמל וכמובן מחיר הציוד.

להלן השוואה בין מכונות הכרייה היעילות ביותר שיש כרגע בשוק בהתבסס על מחיר ליחידת Hash ויעילות בצריכת החשמל: (קחו בחשבון שהמחירים בפועל משתנים בתדירות גבוהה)

ביטקוין

 

בדרג הביניים, זה הפופולרי ביותר בקרב המשתמש הממוצע אפשר למצוא את ה Antminer S7 וה- Avalon 6 מתמודדים ראש בראש.

בבדיקה זריזה ניתן לראות שה Antminer S7 יעיל יותר בצריכת החשמל מול ה Avalon 6 (צורך 0.25 Watts/GH מול 0.29 Watts/GH של ה Avalon) וחזק יותר גם בכח ה Hash שהוא מייצר. (ה Antminer S7 מייצר 4.7 TH/s מול ה 3.50 TH/s של ה Avalon).
כל זאת ועדיין מחירו של ה Antminer S7 זול יותר משל המתחרה בכ 100$-150$.
התשובה היא ברורה ולדעתי ה Antminer S7 הוא המנצח והמומלץ שלי לרכישה.
אם יש לכם כיסים עמוקים ובא לכם ממש להתפרע, ה Antminer S9 הוא יעיל אף יותר מאחיו הקטן ביחס למחיר ליחידת Hash, אך גם עולה משמעותית יותר.

אם אתם רוצים רק להתנסות ולא בא לכם להשקיע יותר מידי בשלב הראשוני אפשר למצוא ASIC משומשים לרכישה ב Ebay במחירים נוחים. הדגמים המומלצים כאמור הם Antminer S7 או Antminer S9

 

ASIC כהתקן USB
אם רכישה של כורה ביטקוין במחירים הללו מעט גדולה עליכם ואתם רק רוצים ללמוד (ולראות בעצמכם) איך מבצעים כריית ביטקוין, תשמחו לשמוע שישנה גם חומרת ביטקוין (ASIC) קטנה וזולה יותר המגיעה בצורה של התקני USB. מן הסתם, כח ה Hash שלהם גם קטן יותר בהתאמה וסביר להניח שלא באמת תצליחו לייצר מהם הכנסה. (מצד שני תמיד תוכלו לחבר עוד ועוד התקני USB ככל שתתקדמו ולצבור כח Hash משמעותי).

חישוב רווחיות הכריה

לבסוף החלק הבאמת חשוב וזה שצריך לבדוק עוד לפני שאתם מבצעים רכישה, כמה כסף אתם הולכים להכניס מהסיפור הזה והאם זה בכלל שווה לכם?

כאשר אתם שוקלים לקנות ציוד כרייה הדבר החשוב ביותר להבין ולדעת מראש הוא מה תהיה ההשפעה של כל פרמטר במשוואה על חישוב הרווחיות שלכם. מה שאמור לעניין אתכם זה:
(1) מחיר הביטקוין (2) עלות החשמל (3) כח ה Hash שלכם (4) רמת הקושי בכרייה.

כאן תוכלו למצוא מחשבון כרייה שיעזור לכם לכמת את כל אלו לדולרים ולהכנסה יומית, חודשית ושנתית צפויה.

הזינו את הנתונים במחשבון הכרייה, אך אל תסתפקו בהזנת הנתונים הנוכחיים בלבד. שחקו קצת עם המספרים ותראו מה קורה להכנסות שלכם כאשר שער המטבע משתנה ואפילו חשוב יותר, כאשר רמת הקושי בכרייה משתנה. (רמז: היא תעלה). תכננו היטב את צעדיכם וקחו בחשבון כל תרחיש אפשרי.

 

צעד שני: התקינו תוכנת כריית ביטקוין חינמית

אז השקעתם בציוד. עכשיו נשאר להתקין את התוכנה.

אם אתם כורים ביטקוין באופן עצמאי (כלומר לא כחלק מפול כריה משותף – ההסבר מיד מגיע) כנראה שהתוכנה הטובה ביותר עבורכם היא הקליינט הרשמי של הביטקוין Bitcoin Core בשילוב עם תוכנת כרייה.
קליינט הביטקוין הוא מה שמחבר את המחשב שלך לרשת הביטקוין ומאפשר לך לתקשר עם קליינטים אחר ברשת ולעקוב אחר הבלוקצ’יין. בהפעלה ראשונה של התוכנה ייתכן ותאלץ להמתין זמן רב עד שתוריד את כל נתוני הבלוקצ’יין, אז סבלנות.
קליינט הביטקוין משמש בעצם כמשדר תקשורת בין רשת הביטקוין לבין תוכנת הכרייה שלך.
תפקידה של תוכנת הכרייה הוא להורות לחומרה שלך לבצע את עבודת הכרייה ולהעביר אליה את בלוקי העסקאות לביצוע החישובים הנדרשים. ישנו מגוון רחב של תוכנות כרייה למערכות ההפעלה השונות.

אפשרויות לתוכנות כרייה פופולריות הן CGminer ו- BFGminer. אך שימו לב, תוכנות אלו מעט מחוספסות למשתמש הממוצע וסביר שתתקשו לתפעל אותן אם אין לכם רקע מיחשובי כלשהוא.
תוכנת כרייה המציעה ממשק מעט פחות גס ויותר ידידותי למשתמש היא EasyMiner.

 

צעד שלישי: הצטרפו ל Mining Pool:

כריית ביטקוין באופן פרטי יכולה להתברר כעבודה מתסכלת ולא ממש מתגמלת גם אם יש לכם ציוד כריה מתאים. התחרות ברשת אדירה וככורה עצמאי הסיכוי שלך למצוא בלוק הוא, בוא נאמר את האמת, לא גדול.
פיתרון אפשרי הוא להצטרף לפול (pool) כרייה ולאחד את כח החישוב שלך עם עוד כורים ברשת ובכך להגדיל משמעותית את הסיכוי שלכם יחדיו למצוא בלוק. במקרה ותמצאו בלוק, כל חברי הקבוצה חולקים ביחד את שלל הביטקוין.

כדי להצטרף היום לרוב הפולים לכריית ביטקוין מחשב אישי לא ממש יספיק לכם ותזדקקו לרכוש מכונת כרייה מסוג ASIC הכורה בקצב של לפחות 1 TH/s.
שיטת התגמול/התשלום הנהוגה במרבית הפולים נקראת PPLNS והיא מחושבת על ידי חלוקת תהליך הכרייה למעין “משמרות” (shifts) של החברים בה וחישוב התרומה היחסית של כל חבר בכל אחת מ 10 המשמרות שקדמו למציאת הבלוק.

פולים פופולריים לכריית ביטקוין הם:
Bitminter
KanoPool
Eligius

ניתן להשוות בין הפולים השונים כאן.

אגב, למרות שניתן לנסות לכרות ביטקוין כיחיד או ב Pool משותף, ישנם אינסוף מטבעות אחרים ברמת קושי נמוכה יותר מזה של הביטקוין שתוכלו לנסות ולכרות ולהמיר לאחר מכן לביטקוין במידה ותרצו בכך.
לכל מטבע שמכבד את עצמו יש Mining pool שתוכלו להצטרף ולהתחיל בכרייה. קפצו לאתר CoinMarketCap, לחצו על שם של מטבע, בחרו בקישור ל Announcement בעמוד המטבע ואתרו את הקישורים לפול הרלוונטי.

 

צעד רביעי: התקינו ארנק ביטקוין

את הביטקוין שתכרו עליכם לאחסן כמובן ארנק ביטקוין. אחד הארנקים הבטוחים והמומלצים ביותר למחשב הנייח הוא Armory. למידע על Armory ועל סוגי הארנקים השונים עברו לפרק השלישי במדריך: אחזקה ואחסנה של ביטקוין.


 

מדריך מקוצר לכרייה בענן

המחיר הגבוה שאליו טיפס ביטקוין לאחרונה וכניסתם של כמה שחקנים כבדים בתחום החומרה המיועדת לכריה (ASIC), דחקה החוצה את רוב המשתמשים והשאירה את כריית הביטקוין לבעלי האמצעים בלבד.

כפי שציינתי בחלק הקודם, קיימת אפשרות להצטרף ל Pool משותף ולנצל את היתרון לגודל של הקבוצה, אבל אם אתם בכל זאת לא רוצים לוותר על החלום של לייצר כסף בעצמכם או שאתם רק בודקים אפשרויות ולא מעוניינים עדיין להשקיע ולרכוש ציוד יקר, יכול להיות שיש פיתרון נוסף שיתאים לכם:

Cloud Mining או כמו שאומרים אצלנו, כרייה בענן.

כרייה בענן הינה כרייה אשר משתמשת בכח מיחשוב של מחשבים מרוחקים על גבי רשת האינטרנט. כל מה שצריך כדי להתחיל לכרות בענן הוא מחשב ביתי עם חיבור לאינטרנט ותוכנה ייעודית.

לכרייה על גבי הענן ישנם יתרונות רבים :

1. כאשר אתם כורים בענן אין צורך לקנות ציוד מתוחכם באלפי שקלים.
2. אתם לא צריכים לדאוג שהציוד היקר שלכם יהפוך להיות חסר תועלת ככל שרמת הקושי של כריית הביטקוין עולה.
3. אין צורך לדאוג מתקלות בחומרה. ספק השירות כבר יטפל בזה.
4. חשבון החשמל שלכם ישאר בגבולות ההיגיון ולא ייתנפח למימדים מדאיגים.
5. ההצטרפות לכרייה היא כמעט מיידית. אין צורך לחכות חודשים שהחומרה תגיע וגם אין צורך להגדיר את הגדרות התוכנה.

מתנגדי הכרייה בענן יספרו לכם שההכנסות שלכם יהיו קטנות מאוד ביחס לכרייה עצמאית (מה שנכון) ושזה הרבה פחות כיף!

סוגי כרייה בענן:

בגדול, קיימות שלוש דרכים עיקריות לביצוע כריית ביטקוין בענן:

1. כרייה באירוח – השכרת מכונה כרייה שפועלת בשרת מרוחק.
2. כרייה בשרתי אירוח – התקנת תוכנת כרייה על גבי שרת אירוח.
3. השכרת כח Hashing – השכרת כח Hashing לפי כמות רצויה מספק חיצוני, ללא צורך במחשב ייעודי.


כרייה באירוח

בכרייה באירוח, הלקוחות משלמים דמי שכירות חודשיים על מנת לשכור את כח המחשוב של מערכות ASIC של חברות המציעות את מרכולתן. ניתן לבחור ממגוון רחב של מכונות כרייה וניתן אפילו להשכיר מכונה ספציפית ייעודית לשימושו של לקוח בודד אחד. תלוי כמובן כמה בא לכם לשלם.

כריית ביטקוין כרייה בענן


כרייה בשרתי אירוח

דוגמא טובה לכרייה מסוג זה ניתן למצוא בפלטפורמת EC2 בענן של אמזון, שהייתה עד לאחרונה דרך רווחית לכרות מטבעות מבוססי Scrypt (כגון לייטקוין ודוגיקוין). שימוש בפלטפורמה של אמזון מציע מסלולים כגון תשלום מקדמות מראש, תשלום לפי שימוש ואפשרות מעניינת נוספת שפועלת בצורה של מכרז, בה בכל פעם שיש לאמזון כח מחשוב פנוי, היא מציעה אותו למרבה במחיר.

חברה נוספת בשם Digital Ocean מציעה שרות VPS (שרת ווירטאולי פרטי) בשיטת שלם-לפי-שימוש אך מציעה כח מחשוב צנוע יחסית. עם זאת, גם כח מחשוב זה יכול להתברר כיעיל בכריית מטבעות חדשים בעלי רמת קושי נמוכה.
בכך אופן, כאשר שוקלים אירוח וירטואלי לכריה על גבי שרת חשוב לבדוק טוב טוב את המספרים של עלויות מול כח החישוב. ברוב המקרים (לפחות במטבעות הגדולים) פעולה כזאת תתברר כלא רווחית.

השכרת כח Hash

באפשרות זו אתם משלמים על כל TH/s או GH/s שאתם מעוניינים לרכוש. ישנן מספר רב של חברות המציעות רכישה פר-Hash לבחירתכם או בחבילות כח Hash מוכנות מראש.

הנה כמה חברות מהתחום ששווה לכם לבדוק:

HashFlare – מציעים חוזי כרייה ל Bitcoin, Litecoin, Dash, ו Zchash. החברה מחזיקה בחוות מכונות כרייה המחוברות למגוון Mining Pools ומאפשרת לכם לבחור את שילוב הכרייה הטוב ביותר. גם אם תכרו מטבעות אחרים תוכלו עדיין לקבל את התקבולים בביטקוין. חוזה מינימלי לרכישה בביקטוין עומד על 10 GH/s שיעלה לכם בערך 1.5$.

Genesis mining – ספק הכרייה בענן הגדול ביותר בעולם. ניתן לכרות דרכם Bitcoin, Litecoin, Dash, Monero ו Zchash. החברה מציעה לכל מטבע כמה חבילות כרייה בגדלים (כח חישוב) שונים בתמחורים הנעים בין 30$ ל 2500$ לחבילה .

Hashing24 – חברת כריית ביטקוין בענן הפועלת משנת 2012. משתמשים במכונות כרייה ובציוד ASIC חדשני מבית BitFuryהמפוזר ברחבי אירופה. תקבולי הביטקוין שלכם נשלחים אליכם בתדירות יומית.

 

חשוב לזכור: לפני שאתם חותמים את העסקה ומשלמים, תמיד בצעו בעצמכם בדיקה מקיפה ועדכנית על מצב השירות. לא חסרים סיפורים שונים ומשונים על הונאות וגניבות על ידי נותני שירות כרייה בענן ותמיד כדאי להיות מעודכן בחדשות האחרונות.

 

רווחיות כרייה בענן

בכריית ענן, בניגוד לכרייה עצמית, אין עלויות חומרה כך שאין צורך להזין אותה במחשבון והספק משלם עבורך את חשבון החשמל. במקרה של כרייה בענן עלויות אלו באות לידי ביטוי בעלות השכרת כח החישוב, אז אתם רק צריכים להזין את התשלום החודשי לספק השירות במקום עלויות החשמל להמשיך כרגיל.

בכל סוג כרייה של כל מטבע דיגיטלי קיימים סיכונים ואפשרויות לרווח או הפסד. אם תתכננו נכון את צעדיכם (וקצת מזל אף פעם לא הזיק) תוכלו לצאת מורווחים ומרוצים מכל העניין.

 

 
 

המשיכו לפרק העשירי במדריך: דברים מגניבים שאפשר לעשות עם הבלוקצ’יין

Top