• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
חדשות הביטקוין – הסיכום השבועי 13.6.2014 – 6.6.2014

חדשות הביטקוין – הסיכום השבועי 13.6.2014 – 6.6.2014

(?) רגולציה כי צריך

 

כנראה שזה יעצבן חלק מהאוהדים השרופים אבל אין מה לעשות. עם כל הצער הכרוך בדבר, גם מטבע חופשי ומבוזר כמו הביטקוין יאלץ בסופו של דבר לעבור איזה שהוא תהליך רגולטורי מייגע ומסורבל שיכשיר אותו
בעיני המחוקק ויעניק לו לגיטימציה. לפחות במידה כל שהיא.

האוטופיה של שליטה מוחלטת בכסף שלנו כפי הנראה תאלץ להמתין עשרות שנים (אם בכלל) ותחת הנחה נוספת שרובנו אזרחים שומרי חוק, אני לא רואה תרחיש של מלחמה חזיתית עם הרשויות וגורמי האכיפה. פשרה זה דבר מבאס אין ספק, אבל כדי שהביטקוין יצליח וייטע שורשים, נהיה חייבים להתכופף קצת. וזה לא שמישהו באמת שואל אותנו. איך יצליחו הרשויות להכיל את הביטקוין תחת המסגרות הקיימות בחוק ובמערכות הפיננסיות ומתי כל זה יקרה זו שאלה מעניינת אין ספק, אבל תסמכו עליהם שהם ימצאו דרך לעשות את זה וגם להרוויח מזה כסף תוך כדי. וכן כרגיל על חשבוננו. מיסים על רווחים, חובת דיווח, אישורים וקנסות הן מילים לא חביבות במיוחד על חברי קהילת הביטקוין בארץ ובעולם (על מי כן בעצם?) אבל תזכרו שיחד עם כל הרעות האלו יגיעו גם כמה דברים חיובים. רגולציה היא לא רוע מוחלט. רגולציה נדרשת היכן שכוחות השוק לא מצליחים להגיע לשיווי משקל או כאשר יחסי הכוחות בין צדדים שונים בשוק אינם פרופורציוניים. בביטקוין פוסט רגולציה, כנראה שתרחיש בסגנון MtGox היה קטן בהיקפו או אפילו נמנע לגמרי. בשוק ביטקוין מוסדר אמנם נאלץ לשלם מס על רווחי הון אך גם נוכל לקזז את הרווחים האלו מול הפסדים שצברנו במכשירים פיננסים אחרים. בביטקוין אחרי הרגולציה כנראה שנשלם עמלות קצת יותר יקרות אבל נרגיש מעט יותר בטוחים לגבי הכסף שלנו. הרי רובנו לא באמת רוצים להחזיק את כל חסכונות חיינו על גבי ארנקי נייר מתחת לבלטות ובטח שלא לסמוך על חברה עלומת שם ועלומת בעלים שתשמור לנו עליהם. אז כמו בהמון מקרים בחיים, דרך המלך כנראה תעבור איפה שהוא באמצע.
ועוד דבר, רבים שהתנסו בביטקוין בשנים האחרונות כבר “דוברים שוטף את השפה” ומרגישים חלק מהמטבע הדיגיטלי אבל, ממש כמו עולה חדש שהגיע למדינה זרה, אמנם למדנו את שפת הביטקוין יחסית מהר אבל כנראה שבראש רובנו עדיין חושבים בשקלים ודולרים, וצפויים להמשיך כך לעוד כמה שנים טובות. ואם זה המצב אצל המאמצים המוקדמים תחשבו כמה זמן זה ייקח לשאר אזרחי העולם.

אבל שלא תבינו לא נכון, השינוי כבר יצא לדרך והוא נע בכיוון אחד. זה פשוט ייקח זמן. אז סבלנות.

אז השבוע נתחיל בדבריו של מנכ”ל איגוד רואי החשבון הבינלאומי שפנה השבוע לחבריו בארגון, ואמר שלדעתו ייתכן וביטקוין ייעצב מחדש את האתיקה הפיננסית בעולם. זאת בזכות היכולת לעקוב ולנטר אחר כל פעולה פיננסית בביטקוין. מה שיוכל להכריח את המשתמשים בו לנהוג באחריות פיננסית במקום שבו הקוד האתי ייכשל. והוא ממליץ להם כבר להתחיל ולחקור את הביטקוין למקרה שהוא אכן יצליח להשתרש עמוק במערכת.

נימה קצת פחות אופטימית נשמעה מכיוון שני בכירים בבנק האירופאי המרכזי, אשר מצד אחד מעריכים ומחבקים את הטכנולוגיה של הביטקוין אך באותה נשימה טוענים כי לביטקוין עצמו כמטבע מבוזר אין כלל עתיד אלא רק למטבע דיגיטלי ממשלתי ורק מטבע כזה יוכל להחליף באמת את המערכת הפיננסית הקיימת.

מנגד, בקליפורניה ארה”ב, הרוח שוב נושבת לכיוון הרצוי עם אישורה הסוחף של הצעת החוק AB-129 המכשירה את הביטקוין כאלטרנטיבה חוקית למטבע הדולר במדינה. ההצעה אשר הוגשה בפברואר השנה תמשיך מכאן לדיון לסנאט, ואם תאושר, תגיע לשולחנו של המושל לחתימה. ואם הוא יחתום, הכלכלה הגדולה ביותר בארה”ב תכיר בביטקוין כמטבע. תחזיקו אצבעות.

בחזרה לאירופה, השבוע הפרלמנט האיטלקי קיים אחד מתוך שני דיונים צפויים על הסיכונים והיתרונות של מטבעות דיגיטליים תוך התייעצות רחבה עם מחוקקים, אקדמאים ונציגים מקהילת הביטקוין. יוזם המפגשים מסביר כי ברצונו לקיים לראשונה באיטליה דיון מקיף ורציונלי על מטבעות דיגיטליים על כל היבטיהם: אימוץ עסקים, מיסוי ופוטנציאל פעילויות פליליות. נמתין למסקנות.

 

ובזמן שהרגולטורים בעולם עושים מה שרגולטורים עושים, התפשטות הביטקוין בעולם נמשכת.

השבוע לראשונה, חברת גוגל והמתחרה יאהו הוסיפו שניהן מעקב אחר שער הביטקוין בפורטלים הפיננסים שלהם. המשך טבעי להוספת המעקב על ידי בלומברג לפני מספר שבועות ואולי עוד צעד קטן בדרך לוול-סטריט.
פייסבוק גם היא מראה פתיחות למטבעות דיגיטליים כאשר אישרה השבוע שתי אפליקציות טיפים ראשונות במטבעות דיגיטליים. האפליקציות מאפשרות להעניק טיפים במגוון מטבעות דיגיטליים (אך לא בביטקוין “האיטי”) לפוסטים ופרסומים ברשת החברתית.

אקספידיה, אחת מחברות התיירות הגדולות בעולם הודיעה השבוע כי היא תחל לקבל הזמנות למלונות בביטקוין. החברה תציג את האפשרות לתשלום בביטקוין לצד פייפאל וויזה ובעתיד תבחן גם אפשרות להרחיב את התשלום בביטקוין לתחומים בחברה אחרים כגון הזמנת כרטיסי טיסה והזמנות בתחום השייט. גודלה העצום של אקספידה והיקף העסקאות בה עשוי לתת דחיפה נאה לביטקוין אך בעיקר לתפוצתו ולמודעות השימוש בו בעולם ופחות למחירו שכן החברה מתכננת לבצע התחשבנות יומית והמרה לדולרים באמצעות Coinbase.

לעומתם, לענק הקמעונאות המלזי i-Pmart יש תוכניות אחרות. החברה הודיעה כי תחל לקבל תשלומים בביטקוין אבל גם הודיעה כי היא מתכננת להמשיך ולהחזיק ב 100% מהתשלומים שיתקבלו בביטקוין מבלי לבצע המרה למטבע פיאט.

אז Coinbase סוגרת עסקה עם אקספידה אבל נראה שגם אצל המתחרה BitPay דברים בצמיחה מתמדת, מעבר להיקף העסקאות היומי בביטקוין ההולך וגדל, ב BitPay מכניסים כמה שחקני מפתח חדשים לחברה והודיעו השבוע על העסקתה של אליזבת’ פלושאי מחבר המנהלים של ארגון הביטקוין העולמי כמנהלת לקוחות בחברה ועל צירופו של מנהל בכיר מחברת Visa שחצה את הקווים ויהפוך לקצין הציות של החברה.

 

ביטקוין מסביב לעולם

 

עסקאות של נכסים פיזיים תמורת ביטקוין הן לא דבר חדש אך מכירה של מכרה זהב (אמיתי) תמורת ביטקוין זה דווקא כן. בעלים של מכרה זהב הנמצא ביוקון קנדה דורש עבורו סכום צנוע של 2 מיליון דולר בביטקוין בלבד. המכרה פורסם באתר המכירות היוקרתי BitPremier ומציע בעסקה כאמור מכרה זהב וציוד כרייה בשווי מיליון דולר. מה, הבחור בסך הכול רוצה לשדרג את ה ASIC שלו. מה מוזר בזה?! (כי זה מכרה! הבנתם? זה מצחיק)
וממכרה למכרה, מפתח המשחק Minecraft הודיע השבוע כי הוא מוכן לקבל דוגיקוין עבור משחק חדש שפיתח בשם Cliffhorse. משחק דבילי על סוס. וצוק. ונשאר באזור הדמדומים, שירות חתונות בשם Long2wed הודיע כי מעכשיו ניתן לשלם עבור שירותיו בדוגיקויין (כמו גם בביטקוין). מה השירות אתם שואלים? חתונות חשאיות. אל תשאלו.

בניו-יורק, יריד רחוב בשם Hester Street Fair חבר לחברת Bitpay שתעבד תשלומים בביטקוין עבור כ 30 סוחרים ביריד. המארגנים כבר ניסו את מזלם לפני כחצי שנה ונחלו כישלון צורב בשיתוף הפעולה, כאשר רק 3 סוחרים קיבלו ביטקוין. הפעם הם חוזרים מוכנים ובטוחים שהציבור יתלהב וירכוש מוצרים בביטקוין.

עוד בארה”ב, ג’ייסון קינג מייסד חברת Sean’s Outpost – קרן צדקה הפועלת עם מטבעות דיגיטליים, אשר יצא לפני חצי שנה למסע בן 5,209 ק”מ ממיאמי לסן-פרנסיסקו, הגיע השבוע לקו הסיום. מטרת המסע של קינג הייתה לגייס כספים עבור ההומלסים במדינה ולעורר בציבור האמריקאי את המודעות לביטקוין ויתרונותיו. למרות שרצה לגייס כ 1,000 ביטקוין למטרה והצליח לגייס “רק” 200 מטבעות, הוא נשמע מאושר ומרוצה מאוד בקו הסיום והרגיש שמטרתו הושגה.

ואם אתם חושבים שג’ייסון קינג הוא בחור טוב, אז תכירו עוד אחד. רק שלזה יש הרבה יותר מזל. בחור צעיר בן 15 החליט לפני שנתיים שזה יהיה רעיון לא רע להשקיע בביטקוין את ה 1,000$ שקיבל מסבתא. שנה מאוחר יותר הוא החזיק ביד 100,000 דולר (למישהו יש לב לספר לו כמה זה היה שווה עכשיו?). אבל מדובר כנראה בבחור בן 15 לא שגרתי במיוחד משום שהעלם הצעיר החליט לקחת את ההון החדש ולהשקיע אותו דווקא במיזם חינוכי בשם Botangle.com. שירות מקוון להדרכות וידאו עם “מערך משאבים שאתה לא יכול למצוא בכיתה רגילה” כלשונו.

ומעבר לים, כאן בארצנו הקטנה, אירוע חגיגי במיוחד התרחש השבוע עם השקתו של כספומט הביטקוין הראשון בארץ מסוג רובוקוין (ובכלל הראשון במזרח התיכון מסתבר). הכספומט החדש יודע גם לתת לכם ביטקוין תמורת
שקלים וגם להמיר את הביטקוין שלכם לשקלים בחזרה. לצורך שימוש בכספומט תאלצו לפתוח חשבון משתמש זריז על גבי המכשיר שיכלול סריקת תעודת זהות וסריקת כף יד. המכשיר החדש נמצא במלון TownHouse ברחוב יבנה 32 (פינת רוטשילד) בתל אביב. חברת רובוקוין הכריזה השבוע גם על השקת מערכת רובוקוין 2.0 אשר מאפשרת למכשיר הכספומט לתפקד כמעין סניף בנק קטן, אשר בין היתר מציע שירותי ארנק מקוונים וגישה מהירה לביטקוין מכל מכשיר רובוקוין בעולם, אפשרות למשוך כספים מבלי להמתין לאישור עסקאות מהבלוקצ’יין ואפשרות העברת כספים לכל אדם בעולם במהירות ובקלות כאשר כל מה שהמקבל צריך לעשות הוא להגיע למכשיר הקרוב אליו ולקחת את הכסף. בלי בנקים, בעמלות נמוכות ובלי המתנה.

עוד בכספומטים, אוניברסיטת MIT אשר עלתה לכותרות הביטקוין לאחרונה עקב החלוקה המתכוננת של ביטקוין בשווי 100$ לכל סטודנט, קיבלה השבוע את כספומט הביטקוין הראשון שלה. MIT אשר קיבלה את הכינוי “כלכלת
הביטקוין הראשונה” צפויה להמשיך ולספק עניין וחדשות בתחום הביטקוין מהתחרות השנתית לסטארט-אפים בתחום המטבעות הדיגיטליים שהוכרזה לפני מספר שבועות. וללא ספק תוליד כמה פרויקטים מעניינים וחדשניים.

 

חידושים והמצאות

 

נראה שאין שבוע שבו לא שומעים על כמה פרויקטים חדשים בתחום הביטקוין והשבוע אינו יוצא מן הכלל. חברת סטארט-אפ חדשה בשם Swarm מתכננת להשיק פלטפורמה חדשה למימון המונים אשר תאפשר לחברות
להציע לציבור מניות קריפטוגרפיות בקלות ובמהירות על ידי יצירת מטבעות דיגיטליים חדשים משלהם. הפלטפורמה החדשה תונע על ידי פרוטוקול ה- CounterParty המאפשר לכל אדם ליצור נכסים דיגיטליים משלו בקלות ובמהירות, דבר מדהים בפני עצמו. לדבריהם של היזמים הנרגשים Swarm תהיה ה – “הפייסבוק של מימון ההמונים”. מדהים.

בשורה לחובבי האלטים (אך לא רק) שירות חדש של חברת Wealthico אשר הושק השבוע ינהל עבורכם מעקב של תיק המטבעות הדיגיטליים שלכם. השירות אשר תומך ב 300 מטבעות דיגיטליים ויכול לבצע מעקב אחר 80 כתובות דיגיטליות מוצע כרגע בחינם לתקופת ניסיון של 30 יום. זהו אינו שירות ניהול המטבעות הדיגיטליים הראשון בשוק (ישנם CryptFolio, CoinFinance ו – MyAltCoins) אך זהו כן השירות הראשון שיציע לכם מעקב של המטבעות הדיגיטליים שלכם לצד מניות ונכסים פיננסים מסורתיים. דבר אשר צפוי למשוך קהל רחב יותר מהזרם המרכזי של המשקיעים ולהפגיש אותם עם עולם המטבעות הדיגיטליים.

עוד דרך טובה להביא את הביטקוין לקהל הרחב היא גם שיתוף הפעולה החדש שנרקם בין חברת ארנקי הביטקוין Blockchain.info ויצרני כרטיסי החיוב בביטקוין GogoCoin אשר חברו יחד ליצירת כרטיס חיוב ביטקוין ממותג
של Blockchain. כל כרטיס ייטען ב – 2 מיליביט ויחולק לציבור המתעניינים בחינם, כחלק מקמפיין פרסומי של Blockchain להגברת המודעות לביטקוין וכמובן, משיכת משתמשים חדשים לשירות הארנק של החברה.

לקראת סיום, השבוע בפינתו “הנה דברים שביטקוין יכול לעשות וכסף רגיל לא”, הנה משהו שביטקוין יכול לעשות וכסף רגיל לא:

קרן בשם Women’s Annex Foundation המעודדת נשים באפגניסטן לחשוב בצורה עצמאית וחופשית באמצעות טכנולוגיה, פותחת צוהר עבור נשים שאחרת לעולם לא היו מצליחות להשיג עצמאות כלכלית. היא עושה זאת על ידי לימוד פיתוח תוכנה, כתיבת בלוגים והפקת סרטי וידאו אשר התגמולים על עבודות אלו מתקבלים בביטקוין. הקרן מעניקה לנשים האלו את האמצעי לשלוח את רעיונותיהן לעולם הגדול ולקבל עליהם תגמול בביטקוין ומספקת עבורם גישה לאינטרנט במקום בטוח. מנתוני הקרן עולה שלפחות 2,000 משתמשים אפגנים מקבלים בצורה זו תגמול בביטקוין אשר נע בין 250$ – 400$ לחודש. רק שתבינו את המספרים, ההכנסה השנתית הממוצעת באפגניסטן היא 680$. ללא המטבע הדיגיטלי, ההעברות הכספים לא היו מתבצעות שכן עקב העמלה הנגבית על ידי הבנקים והסרבול הטכני בביצוע ההעברה, שלומים בסכומים קטנים בכסף רגיל לא היו משתלמים כלל לביצוע.

ולסיום ידיעה מדאיגה. קולות רבים ומודאגים נשמעו השבוע מחברי קהילת הביטקויון בארץ ובעולם עם התקרבותה של חברת שירותי הכרייה Ghash.io לכ- 51% מכוח הכרייה של רשת הביטקוין. Ghash.io היא קבוצת כרייה משותפת שהחברים בה תורמים את כוח החישוב שלהם לקבוצה ומקבלים בתמורה נתחים מהביטקוין שהקבוצה כורה. יתרון לגודל הוא דבר שעובד היטב ברוב סוגי הכלכלות ונראה שגם הביטקוין אינו חסין, שכן Ghash.io כורה חלק נכבד מאוד מהבלוקים ברשת – ומתגמלת את חבריה בהתאם. כוח חישוב של מעל 51% מהרשת הוא כוח שלא צריך להיות לאף קבוצה. הסיכונים פשוט יותר מידי גדולים. אז נכון שאין לכורים שום תמריץ לנצל לרעה את כוחם בכדי לבצע מתקפת Double Spending שכן הם יהיו בין הנפגעים העיקריים, אך הטבע האנושי החמדן כבר הוכיח את עצמו לרעה יותר מידי פעמים בעבר, בכל תחום שהוא. מה גם שריכוז כוח כזה בידיה של קבוצה אחת יכול לסמן אותה כמטרה לגורמים המעוניינים לפגוע בביטקוין (ממשלות, בנקים, מתחרים וכו’). עצם הריכוזיות הזו סותרת את המטרה שלשמה ביטקוין נוצר. ב Ghash.io לא מתנצלים ומשדרים מסר ברור שאין סיכוי שמתקפת 51% תצא מכיוונם אך אין ספק שהנושא מדאיג רבים בקהילת הביטקוין ובצדק. זו אינה הפעם הראשונה שבה הקבוצה מתקרבת לגבול ה 50% ובלייטקוין לדוגמא, כבר נחצה הקו הזה בעבר (ללא השלכות).
אין ספק שחלק נכבד מהקושי של ביטקוין להתרומם לגבהים שביקר בהם בסוף השנה שעברה קשור לדאגותיהם של רבים בקהילה ומחוצה לה לגבי הביזור האמיתי של הביטקוין אשר נראה מעט פחות מבטיח משהיה בעבר.

נתראה בשבוע הבא.

Top