• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /חדשות
 • /הוציאו לו את העוקץ – ביטקוין. זה לא מה שהבטיחו לכם
הוציאו לו את העוקץ – ביטקוין. זה לא מה שהבטיחו לכם

קחו סוס פרא, מפואר וחופשי. שימו עליו רתמה, רסן, תנו לו לאכול קצת בונזו של סוסים וכמובן אל תשכחו לסרס את החיה המפוארת כדי שלא תהיה כל כך תוקפנית. ומה קיבלנו? סייח חמוד כזה ורגוע. כזה שאפשר לבוא לבקר עם הילדים בשבת.
אז נכון, הוא הרבה יותר קל לשליטה ויותר כיף לשחק איתו אבל זה כבר לא אותו סוס שהיה.

הביטקוין התחיל כחיה אחרת לגמרי מזו שהוא עכשיו. לפחות מזו שהוא בדרך לההיפך. הסימסאות המהפכניות מתחלפות בשיתופי פעולה ובכסף מוסדי. מ”תהיה הבנק של עצמך” אנחנו יותר בכיוון של “מה לעשות? הבנק שלי לא מוכן לקבל את הכסף ביטקוין שלי”.

ככה לא עושים מהפכה רבותי.

אבל מה הפלא. אנחנו לא מדברים כאן על הסקוטים הנרדפים של מל גיבסון מול אדאורד ארך-רגליים במאבקם לעצמאות. זה יותר בכיוון של מתמטיקאים וגיקים שהמציאו כסף אינטרנט מגניב ומהפכני במאבקם ההירואי לא להיות עניים עם אוברדראפט בבנק.

האמת העצובה מתחילה להתגלות. בכל יום שעובר ביטקוין נדחקת לשוליים ונאלצת לקבל את מרות הרגולטורים ברחבי העולם.

מאיסור ההשתתפות בהנפקות של סין וקוריאה, דרך ההצהרות של קוינבייס (ועוד שלל זירות) כי יחלקו את המידע שברשותם עם רשויות החוק ועד לחוזרי מס הכנסה שצצים חדשות לבקרים ומספרים לנו כמה מס הם רוצים על הביטקוין שלנו. הכל הולך לכיוון אחד. אילוף החיה.
אתם מבינים, מס הכנסה לא יודע אפילו איך לסווג את המטבעות הדיגיטליים ומתעקש להגדיר אותם תוך שימוש באוצר המילים המוגבל שלו – כנכס או סחורה, אבל שלא תטעו – זה לא מונע ממנו להתחיל לדרוש תשלומי מס כבר עכשיו. להגיד שזה מטבע? חס ושלום! התמימים בינכם אולי חושבים שיש פה מאמץ אמיתי ל “Get it right” מצד הרשויות אבל בואו נתאפס לרגע ונבין מה הולך פה.

אני אומר את זה באופן הכי ברור שיש: ביטקוין לעולם לא תוכר על ידי הרשויות כמטבע. מי שחושב שזה אי פעם יקרה הוא או תמים או טיפש (או השילוב הנוראי של תמים וטיפש – כן כן.. אתם יודעים מי אתם). הסיבה הראשונה והקלה לזיהוי היא חבות המס. למקרה שלא ידעתם, על שינוי שער של מטבע אין מס, לעומת זאת על סחורות ונכסים יש מס של (לפחות) 25%. ואם אין מס במטבעות אז איך יהנו הרשויות והמדינה ממאות מיליוני הדולרים החדשים שצצו להם לאויר העולם בין לילה. איך הם יימסו את הכסף המומצא משורות קוד שלנו? למרות שזה לא כסף אמיתי וברור שזו בועה והוא הולך להיעלם ובלה בלה אבל בוא רק תשלם לנו מס עכשיו לכל מקרה ונראה כבר מה קורה עם זה אחר כך.

הסיבה השניה, או שאולי זו דווקא הראשונה, היא שליטה.

המדינה ומוסדותיה שולטים באזרחיה באמצעות השליטה בכסף. הכל – אבל הכל – סובב סביב המונופול של המדינה לייצר ולשלוט בכסף שלנו. בהדפסת שקלים, בספיגת שקלים (רכישות אג”ח, QE וכו’) ובמס האינפלציה החמחמק והרווחי. אין שום תרחיש בו הריבון יוותר על הכח המוחלט הזה, על השליטה האבסולוטית שלו ויגיד: “אתם יודעים מה? התעייפתי. בואו תמשיכו אתם מכאן”.

אני אישית לא מופתע מהכיוון אליו הולכת המדינה אבל חייב להודות שציפיתי לקצת יותר פייט מהמשתתפים עצמם. הקלות שבה אנו מתמסרים לרשויות ומקבלים את מרותם היא מדהימה. שיתוף הפעולה כמעט ונראה כמו מהלך של התרפסות והתחננות רק כדי שנקבל את הזכות להמיר את הביטקוין שלנו לפיאט וכדי שנוכל להתחמם מחיבוקו של האח הגדול ומערכת הבנקאות. כמו “המחאה החברתית” של 2011 בישראל וכמו אין ספור נסיונות היסטוריים, ברגע שאתה יושב מולם בשולחן המשא ומתן – זה הרגע שבו כבר הפסדת.

דמיינו את “איגוד מעמד הפועלים” בימים שלפני המהפכה הצרפתית מתאמים פגישה מסודרת עם לואי ה -16 ואשתו היקרה שמגישה לאורחים עוגות כמובן, ומנסים ביחד איתו לראות איך אפשר לשפר את מצבם הכלכלי. בקהילת הביטקוין ישנם לא מעט מאמצים בשנים האחרונות לשוחח עם הרגולטור. הוקם מטה מאבק ולזכותם של הפועלים בדבר נראה שהם פועלים במסירות נפש ובנחישות ואפילו רושמים השגים ומבטלים גזירות של מס הכנסה. יסלחו לי העוסקים בנושא ואילו שמשקיעים את מירב זמנם במאבק הזה – אתם משתתפים בהצגה אחת גדולה שהסוף שלה ידוע מראש.


הסרת נושא המע”מ מאנשים פרטיים הייתה הישג דמיוני ואני בספק אם רשויות המס התכוונו אי פעם ליישם ו/או לאכוף אותו. כל מה שהם עשו זה התחילו הכי גבוה שאפשר ואז הורידו קצת כדי שנרגיש טוב. בניגוד למה שהרבה אנשים חושבים, במס הכנסה יושבים כמה מוחות לא קטנים שכל תפקידם הוא למקסם את גביית המס מכם. המהלך הקודם היה מרתיע מידי ומוביל אותם למצב בו היו צריכים להתחיל לרגל אחר כל עשרות אלפיי מחזיקי הביטקוין בארץ ולנסות לאכוף את התקנות המחמירות שלהם. מה שהיה גוזל מהם משאבים לא מבוטלים ומוציא שכרם בהפסדם. הגישה של “אנחנו באים לקראתכם” נועדה להוציא את כל המחזיקים מהחורים ולגרום להם לבוא למשרדי מס הכנסה בהתנדבות ולשאול – “אז כמה אחוזים אתה רוצה מר רגולטור?”

אני מניח שרוב הקוראים לא מכירים את הנושא לעומק ולכן ראוי להרחיב בנושא. מי שמחזיק בישראל 2018 במטבעות דיגיטליים מחוייב על פי חוק לחשוף את אחזקותיו אל מול רשויות החוק, אחרת הוא מסתכן בסנקציות פליליות. הוא מחוייב לשמור תיעוד של כל העברה בין ארנק דיגיטלי אחד למשנהו ולספק תרשים זרימה מלא ומפורט מרגע רכישת הביטקוין ועד המרתו הבלתי נמנעת לפיאט. לאחר מכן אתם צריכים, שימו לב, להגיש למס הכנסה הצהרה ודוח שנתי או חצי שנתי על האחזקות שלכם, על הפעולות שביצעתם במטבעות וכמובן לשלם מס על הרווחים שלכם. גם אם לא מימשתם בכלל את המטבעות לפיאט.

נו באמת? לזה פיללנו. קצת מביך אני חייב להגיד.

אימרה ידועה בתחום, וכזו שאהובה במיוחד על המאמצים המוקדמים גורסת שרק מי שמחזיק במפתח הפרטי שלו הוא הבעלים של הביטקוין. זו הרי שטות גמורה. הנוסח המלא צריך להיות כך: “רק מי שמחזיק במפתח הפרטי של הביטקוין שלו, ומעולם לא עבר דרך מערכת הבנקאות המסודרת ו/או רכש את הביטקוין שלו דרך חלפן ו/או מעולם לא פתח חשבון מסחר באחת מהזירות הדיגיטליות ולמעשה אף ייצור חי בעולם לא יודע שיש לו ביטקוין, אז ורק אז, הוא הבעלים של הביטקוין שלו”.
כי מה זה משנה אם הביטקוין שלך בארנק דיגיטלי על גבי המחשב שלך, בזירת מסחר או בארנק נייר. אם רכשת את הביטקוין שלך דרך חלפן ביטקוין או אם העברת את הביטקוין שלך לזירת מסחר (מהגדולות והמובילות) אתה על הרדאר של הרשויות. יכול להיות שזה ייקח שנה ויכול להיות שזה ייקח עשור אבל אין הבדל – המידע שלך והכסף שלך כבר לא ברשותך ואם תדרש יהיה עלייך להגיש דוחות למס הכנסה, לשלם מס על רווחך וכל דבר אחר בעצם שתדרש על ידי הרשויות. כי בואו נודה על האמת, כולם מהפכנים גדולים עד שמגיע המכתב בדואר.

למדינה יש סמכות, ברגע שהיא מצליחה להוכיח שאדם מחזיק במטבעות דיגיטליים לדרוש ממנו לחשוף את אחזקותיו ואם לא יעשה כך הוא ייחשב לעבריין ויוכל לעמוד בפני משפט ובמקרים קיצוניים גם לשבת קצת זמן בכלא.

אז בניגוד למה שרבים חושבים, הביטקוין לא אנונימי כל כך. ברגע שיש לאדם אחר, או רשות מדינה מידע לגבי כתובת ביטקוין והכספים שמוחזקים בה, מאותו הרגע הכספים הללו שקופים לחלוטין בעיניה. אם כתובת קושרה לאדם פיסי אין שום דרך שיוכל לחמוק יותר (לפחות לגבי כספים אלו) מעינו של האח הגדול. גם אלו ששמרו על אנונימות מוחלטת עדיין השאירו עקבות ברחבי הרשת ומס הכנסה יכול בדיוק כמוכם להיכנס לפייסבוק ולפורומים בנושא ולהתחיל לאסוף מידע. אז תשמרו על עצמכם, Big brother is watching. 

הביטקוין מתחיל לאבד את המאפיינים שעשו אותו כה מושך עבור רבים. אם הבשורות היחידות שנותרו לנו כאן הן גיוס כספים בצורה מבוזרת (ונראה שהפתח הזה גם כן הולך ונסגר), או מהירות העברת העסקאות ברשת (Swift עובדים על מערכות בלוקצ’יין משלהם וריפל חביב הבנקים מאפשר עסקאות בשניות) אז חברים, יש לנו בעיה קשה. הסוס הפראי והיפה שלנו התביית וכל מה שהוא רוצה עכשיו זה להכיר סוסה נחמדה ולהקים לו משפחה בכפר. 

2 thoughts on “הוציאו לו את העוקץ – ביטקוין. זה לא מה שהבטיחו לכם

 1. נצטרך בסוף לשלם מס הון המהפכות שאתה מדבר עלהם לא ישימות ללא מלחמה…

 2. סוס פרא לא ניתן לאלף. זה רק נראה כך עד שהוא משתחרר שוב מהכבלים

Top