• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /דברים מגניבים שאפשר לעשות עם הבלוקצ’יין

דברים מגניבים שאפשר לעשות עם הבלוקצ’יין

הרחבת התכונות הייחודיות של הבלוקצ’יין למגוון תחומים נוספים

 

בפרק זה נלמד על יישומים אפשריים של הטכנולוגיה פורצת הדרך שהציג הבלוקצ’יין, אל מחוץ לכלכלת הביטקוין. נראה לאילו תחומים ניתן לקחת את הטכנולוגיה החדשה ועד כמה מהפכנית וייחודית היא באמת. 

טכנולוגיית הבלוקצ’יין 
הוכחת זכויות יוצרים באמצעות הבלוקצ’יין 
אוצרות חבויים על גבי הבלוקצ’יין 
פרויקט Madesafe לאינטרנט מבוזר 
העתיד: גיוס המונים על גבי הבלוקצ’יין, זירות מסחר ושירותי דוא”ל מבוזרים 

טכנולוגיית הבלוקצ’יין

 

פעמים רבות נשמעים קולות הטוענים כי בזמן שכולם עוקבים בקנאות אחר שער הביטקוין, כוחו האמיתי של הביטקוין הוא לאו דווקא בהיותו מטבע אלטרנטיבי למטבעות הפיאט, אלא בטכנולוגיה פורצת הדרך, שהציג פרוטוקול הביטקוין. ובפרט, יצירת האמנות שנקראת הבלוקצ’יין.

הבלוקצ’יין הוא הלב של רשת הביטקוין ומשמש כספר החשבונות הראשי שלה, אך יכולים להיות לו עוד שימושים רבים. ככל שעובר הזמן, מועלים עוד ועוד רעיונות חדשים ויצירתיים כיצד לרתום את כוחו של הבלוקצ’יין לתחומים אחרים. וייתכן ובטווח הארוך תתברר דווקא עוצמתה האמיתית של הטכנולוגיה מאחורי הבלוקצ’יין ולא הביטקוין.

היום אנו זקוקים בעת שיטוטינו באינטרנט לגוף שיאמת ויזהה אותנו בפני משתמשים אחרים. גופים כמו פייסבוק, גוגל או טוויטר עושים זאת כיום. אך ייתכן ובעתיד לא נזדקק כלל לצד שלישי לצורך זיהוי. הרחבת השימוש בטכנולוגיית דמוית הבלוקצ’יין תוכל לעשות זאת עבורנו ולשנות את כל מרחב הזהויות באינטרנט.


מה שהבלוקצ’יין עושה עבורנו הוא לייתר את הצורך בצד שלישי מהימן. עם הבלוקצ’יין אנחנו לא צריכים אף גוף בירוקראטי מסואב עם מאות פקידים שיאמתו כל פעולה ופעולה (וגם יטעו מידי פעם כמובן), הארכיטקטורה של הבלוקצ’יין נותנת לנו את השירות החשוב הזה בחינם.

עכשיו תחשבו על כל תחום שעולה על דעתכם בו נדרש כזה צד שלישי מהימן ותבינו עד כמה מהפכני הדבר הזה יכול להיות.

 

הוכחת זכויות יוצרים באמצעות הבלוקצ’יין

 

מהימנות רישום העיסקאות בבלוקצ’יין מאפשרת לנו להרחיב את השימוש בו על ידי הצמדת מידע נוסף לחלק מעיסקאות אלו. הצמדת מידע לעסקה בבלוקצ’יין תעניק לנו חותמת זמן אשר תעיד כי המידע שהצמדנו לעיסקה היה בידנו בזמן ביצוע העסקה. שימוש אחד יצירתי אשר רותם לטובתו את כוחו של הבלוקצ’יין ומשתמש ביכולת הזו הוא הוכחת זכויות יוצרים ובעלות על מידע באמצעות תהליך הנקרא Proof Of Existence.

על ידי שימוש בנוסחאות הצפנה ממשפחת ה SHA-2 על קובץ מידע כלשהוא, אנו מסוגלים לייצר חתימה דיגיטלית ייחודית אשר לא ניתנת לחיקוי. כמו בתהליך ה Hash שעוברים הבלוקים ברשת הביטקוין, אשר מבטיחים את מהימנות הבלוק על ידי הופעתה של חתימת מידע דיגיטלית ייחודית, כך גם הפעלת נוסחאת ה SHA על קובץ המידע שלנו תבטיח את קיומו של קובץ המידע בנקודת זמן ספציפית.

מכיוון שנוסחאת ה SHA היא חד-כיוונית, אין דרך לשחזר את קובץ המידע בחזרה מהקוד שנקבל לאחר פעולת ה Hash. כמו כן, מכיוון שאפילו השינוי הקטן ביותר בקובץ המידע המקורי יגרום לכך שה Hash שיופק ממנו יהיה שונה לחלוטין – אנו נוכל להוכיח מעל לכל ספק שהמידע הנמצא בקובץ היה ברשותנו בזמן יצירת הקוד.

את הקוד שנקבל לאחר ביצוע ה Hash על קובץ המידע שלנו, נצמיד לעסקה המשודרת ברשת הביטקוין. לאחר שכורי הביטקוין יאשרו את העיסקה שיצרנו ויכניסו אותה לבלוק עסקאות מאושר בבלוקצ’יין – המידע שהצמדנו לעיסקה, זה שמעיד על כך שקובץ מידע מסוים היה בידנו בזמן מסויים, יישאר לנצח בתוך הבלוקצ’יין ויעניק לנו הוכחת בעלות על המידע שקודדנו.

אחד היתרונות הגדולים של Proof Of Existence הוא שהתהליך מאפשר לנו להציג בעלות על מסמך או אוסף של מידע מבלי להציג את המידע עצמו, ולהוכיח שמסמך זה נוצר והיה בידינו בזמן ספציפי. יתרון נוסף ומשמעותי הוא שיצירת ה Hash על המידע יכולה להתבצע על גבי המחשב שלנו ואין צורך להעלות את קובץ המידע לשרת מרוחק. כך המידע שלנו נשאר ברשותינו הבלעדית ואינו מועבר כלל לצד ג’.

אתר בשם Proofofexistence.com יאפשר לכם להצפין מסמך (כל קובץ שהוא) בצורה אנונימית לחלוטין ומאובטחת ויעניק לכם הוכחה קריפטוגרפית שתיכלל בבלוקצ’יין שקובץ מידע מסוים היה בידיכם בזמן מסוים, תמורת עמלה קטנה הנדרשת לשידור העיסקה ברשת הביטקוין. כפי שציינתי קודם. המסמך לא נשמר בשום מקום וההוכחה הקריפטוגרפית מיוצרת על גבי המחשב שלכם, לכן אין סכנה למידע שבו. מכיוון שכל מה שהשירות עושה הוא לבצע גיבוב על המידע ולהכניס אותו לבלוקצ’יין, הוכחת הבעלות על המסמך לא תלויה באתר והינה עומדת תמיד גם אם מסיבה כל שהיא השירות אינו פעיל עוד.

Proof Of Existence יפיק עבורכם חותמת דיגיטלית ייחודית שתעיד שמסמך זה הוא שלכם והיה בידיכם בזמן הזה מבלי שתהיה לאף אחד האפשרות לשנות את הוכחה זו, לסתור אותה או לבטלה. הגיבוב (Hash) של אוסף מידע ספציפי תמיד יפיק את אותה תוצאה בדיוק ולכן השוואת הגיבוב שנוצר למסמך שבידנו תוכל להעיד בוודאות שמדובר באותו אוסף של מידע באם תעלה אי פעם שאלה של בעלות על המסמך בעתיד.

כדי לבצע את תהליך ההוכחה, כנסו לאתר Proofofexistence.com, גררו את הקובץ שלכם למקום המבוקש ושלמו את העמלה לכתובת שתופיע על המסך וזהו. אתם כעת רשומים בספרי ההיסטוריה.

מספר השימושים לשירות כזה הוא רחב מאוד כפי שניתן לתאר ורק חישבו על כל אותם אלפי נוטריונים ועו”ד ברחבי העולם שיהפכו למחוסרי עבודה בגלל הבלוקצ’יין.


אז עשו לכם כלל. מעכשיו אם יש לכם רעיון, פטנט או כל קניין רוחני אחר, יצרו לו תעודת זהות ייחודית משלכם וקבלו חותמת זמן בלעדית המוכיחה שהוא היה בידכם בזמן הזה. ובניגוד לזיוף אפשרי בשיטות הקיימות היום (מדובר בבני אדם אחרי הכל), הבלוקצ’יין הוא בערך הבחור הכי אמין שתכירו אי פעם.

הפוטנציאל הוא אדיר אך עדיין ישנה דרך ארוכה לעבור עד שטכנולוגיה זו תוכר על ידי מוסדות הממשלה ובתי המשפט כחוקית ובעלת תוקף משפטי. אך אין ספק שאנחנו בדרך לשם.

 

אוצרות חבויים על גבי הבלוקצ’יין

 

'The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks'

 

סטושי נקמוטו, יוצר הביטקוין, השאיר לכם הודעה.
משפט זה, אשר הועתק מהכותרת הראשית של עיתון ה NY Times בתאריך 3.9.2009, בעיצומו של המשבר הפיננסי העולמי, נמצא בתוך “בלוק הבראשית” (Genesis Block) של רשת הביטקוין . התאריך הינו היום שבו יצא הביטקוין לעולם וכותב ההודעה הינו מעל כל צל של ספק יוצר הביטקוין, סאטושי נקמוטו.

פרוטוקול הביטקוין הינו פרוטוקול הכתוב בקוד פתוח וככזה הוא מאפשר להאקרים בעלי מיומנויות גבוהות לנצל את מבנה הפרוטוקול ולשתול הודעות וזרמי מידע על גבי הבלוקצ’יין, זאת על ידי הצמדתם לעסקאות ביטקוין רגילות המשודרות על גבי הרשת. (כפי שהרגע ראינו שניתן לעשות ב Proof Of Existence). הבלוקצ’יין של הביטקוין הוא קובץ מידע עצום, ההולך וגודל בכל שנייה עם כל עסקה המתבצעת ברשת. אך מלבד נתוני העסקאות, בתוך הררי המידע המוצפן, אם נחפש טוב נוכל למצוא כמה אוצרות חבויים.

בלוגר בשם קן שריף, סרק את הבלוקצ’יין ומצא כמה דברים מוזרים ומעניינים שאנשים החליטו לחקוק בספר ההיסטוריה ההולך ונכתב ברשת הביטקוין. הודעות, תמונות, שירים ואפילו קטעי קוד תכנות ב Java ו Python. הכל שם. נשמר באין-ספור עותקים על גבי מליוני ארנקי ביטקוין ברחבי העולם.

הודעה אחת כזו הינה מחווה למדינאי המהפכן, נסלון מנדלה. ההודעה כוללת תמונה וקטע טקסט שהוצפנו לתוך הבלוקצ’יין על ידי שליחתן של מספר עסקאות ביטקוין בסכומים מזעריים שנשלחו לכתובות ביטקוין מזויפות. הכתובות הללו נשמרות על גבי הבלוקצ’יין בתצורת בסיס הקסדצימלי, וכאשר ממירים אותן לתצוגה ב Unicode (תקן בינלאומי להצגת טקסט) מתקבל הטקסט על מנדלה. זוהי דוגמא מצוינת לכך שבעצם ניתן לשלוח כל טקסט, תמונה או כל מידע אחר שרק תרצו ולהטמיעו בבלוקצ’יין על ידי שליחתם של שברי ביטקוין לכתובות המזויפות “הנכונות” שיפיקו בתורן את המידע המבוקש.

האקרים נוספים למדו במהרה כיצד לנצל את הבלוקצ’יין להטעמת המסרים שלהם באמצעות שימוש בנתונים הקסדצימליים והחלו להטמין בבלוקצ’יין מסרים נוספים. דוגמא מוקדמת יחסית לשימוש בטכניקה זו הוא קובץ התמונה הזה של לוגו הביטקוין שהוצפן בין כמה עסקאות רגילות באחד מהבלוקים ברשת.

בלוקצ'יין

 

 

 

אחרים בחרו להזין לרשת קטעי תפילה קתוליים ואף ספגו על כך ביקורות ותלונות ממשתמשים אחרים שהחלו לנהל איתם סוג של שיחת צ’ט על גבי הבלוקצ’יין: “Stop polluting the blockchain with your nonsense“.
גם קהילת הכורים לא נותרה אדישה לאפשרות החדשה וחלק מהכורים החלו לסמן בלוקים שכרו עם הודעות “בעלות” משלהם כגון:
“50BTC.com, For Pierce and Paul, Mined at GIVE-ME-COINS.com”

עוד אוצרות חבויים בבלוקצ’יין כוללים קוד תכנות בשפת בייסיק המרכיב תוכנה פשוטה של חמישה ייצורים המטיילים על גבי המסך, מתרבים, אוכלים ומתים, וקישור למסמך ה Whitepaper המקורי של ביטקוין.
שימושים מקוריים נוספים להטמנת מידע בבלוקצ’יין כוללים תוכנה מיוחדת אשר רצה על גבי פרוטוקול הביטקוין ומסוגלת להעלות מסרי תמונה/טקסט ברצף עוקב של כתובות. הרצף התחיל בכתובת מסוימת אליה נשלחו 0.269 ביטקוין כאשר כל שליחת מידע לכתובת נוספת הורידה מהמאזן 0.000055 ביטקוין (מעט מעל המינימום הנדרש ברשת). השרשרת הסתיימה כאשר מאזן הביטקוין כילה את עצמו. בין המידע שהועלה ברצף ניתן למצוא טקסט מהבהגוד גיתה ההודי, 1000 ספרות של פאי, שירים, ציטוטים ותמונות.

בהתאם לרוח המהפכנית, האנטי-ממשלתית של הביטקוין, ניתן למצוא בבלוקצ’יין גם קובץ מידע בנפח 2.5MB המכיל חלק מהחומרים שהודלפו לאתר ויקיליקס. לקובץ קודמת הודעה מפורטת המסבירה כיצד ניתן לגשת למידע. אה ואיך אפשר בלי בן ברננקי (לשעבר יו”ר הבנק הפדרלי בארה”ב) מצויר בקוד ASCII.

בלוקצ'יין

 

טקסט על גבי כתובות הביטקוין

כתובות הביטקוין מורכבות מ 34 תווים, מספיק מקום כדי שתנסו להכניס על גביהן קצת מסרים לעולם. מכיוון שכתובות ביטקוין נוצרות באופן אקראי לחלוטין, אפשרות אחת לנסות ולהכניס טקסט ספציפי לכתובת ביטקוין היא פשוט לנסות מיליוני (או מיליארדי) כתובות חדשות עד שיתקבל רצף הטקסט הרצוי. פעולה זו יוצרת את מה שנקרא כתובת Vanity – כתובת ביטקוין תקינה ושמישה ברשת הביטקוין בעלת מפתח פרטי תואם שנבנת לפי דרישות המשתמש. (לפחות חלקית, הכח החישובי הנדרש כדי לייצר Vanity Address עם יותר מ 7 תווים “מוזמנים מראש” הוא עצום ועשוי לקחת שעות של חישובים. 8 תווים זה כבר משהו שכנראה לא תצליחו לעשות). לחליפין, ניתן לשלם למישהו שיעשה זאת עבורכם, כמו אתר בשם Vanity Pool. על פי המחירון באתר מציאת כתובת עם 7 תווים נבחרים תעלה לכם משהו כמו 0.14 BTC. לא ממש בחינם. מעל למספר זה התעריף עולה באופן מעריכי. (דוגמא לכתובת Vanity של Armory, קליינט הביטקוין:  1ArmoryXcfq7TnCSuZa9fQjRYwJ4bkRKfv)

אפשרות נוספת להיכנס לספרי ההיסטוריה של הביטקוין עם מסר משלכם הוא לשלוח ביטקוין לכתובות ASCII (המתחילות בספרה 1 ומסתיימות ברצף ביקורת המורכב משישה תווים. (לדוגמא: 1BitcoinEaterAddressDontSendf59kuE). מכיוון שלכתובות אלו אין מפתח פרטי ידוע, הביטקוין שנשלחים אליהם אבודים לנצח. הדוגמא הבולטת ביותר ברשת הביטקוין לשליחת ביטקוין לכתובת ASCII שלא מובילה לשום מקום הייתה בהנפקת הפרוטוקול קאונטר-פרטי (ראה פרק: מטבעות דיגיטליים ופרוטוקולים מתקדמים) בה נשלחו לכתובת 1CounterpartyXXXXXXXXXXXXXXXUWLpVr, יותר מ 2,130 ביטקוין שאבדו לנצח.

 

כך תיצרו הודעה משלכם על גבי הבלוקצ’יין

1. הקלידו את ההודעה שתרצו להעלות לבלוקצ’יין והשתמשו בשרות הזה כדי להמיר את הטקסט לקוד הקסדצימלי.
2. המירו את הקוד ההקסדצימלי שקיבלתם לכתובת ביטקוין כאן.
3. שלחו סכום ביטקוין מזערי לכתובת שקיבלתם. לאחר שהכורים יאשרו את העסקה בבלוק הבא, ההודעה שלכם תשמר על גבי הבלוקצ’יין לנצח.

* חשוב מאוד לשלוח סכום מזערי של ביטקוין, שכן אין בבעלותכם את המפתח הפרטי של הכתובת. כלומר הכסף שתשלחו יאבד לעולם.

סביר להניח שעוד מידע רב מוטמן לו ברחבי הבלוקצ’יין ומחכה שמישהו יגלה ויפענח אותו. כך יצא שעל שלל תכונותיו הרבות של הבלוקצ’יין, מסתבר שהוא גם יכול לשמש ככמוסת זמן מצוינת. כזו שהדורות הבאים יוכלו לתור בה ולחפש אוצרות מידע חבויים מהעבר.


 

פרויקט MadeSafe לאינטרנט מבוזר

 

אחד מתוך אלפי Use Case אפשריים לניצול כוחו של הבלוקצ’יין הוא פרויקט SAFE או בשמו המלא, Secure Access For Everyone המשמש כדוגמא ליצירתיות וחדשנות לניצול הטכנולוגיה העומדת בבסיס הבלוקצ’יין.

ב SAFE שואפים לקחת את כל שירותי האינטרנט האפשריים שאנו מכירים כיום, ולבזר אותם לחלוטין על ידי ביטול הצורך בשרתים ריכוזיים ונקודות חולשה ריכוזיות נוספות ברחבי האינטרנט. ובכך להבטיח לראשונה פרטיות מוחלטת, ביטחון ואנונימיות אמיתית לכל משתמשי האינטרנט.

רשת ה SAFE תפעיל על גביה מטבע דיגיטלי מבוזר ייעודי אשר יקרא safecoin. מטבע ה safecoin יאפשר למשתמשי הקצה, המפתחים והמשקיעים את ההזדמנות לקחת חלק ולהיות מעורבים ברשת ה SAFE בצורה שקופה וגלויה. ניתן יהיה להרוויח מטבעות או לסחור במטבעות ה safecoin ובסך הכל יווצרו כ 4.3 מיליארד מטבעות.

רשת ה SAFE מציגה דרך חדשה ומקורית ביותר להרוויח מטבעות safecoin. כפי שכבר למדנו במקרים הקודמים, כל רשת מבוזרת מצריכה את קיומה של פעולת הוכחה כל שהיא ממשתמשיה על מנת להעניק להם בתמורה מטבעות חדשים. בביטקוין נדרש להוכיח שביצענו את החישובים הנדרשים על ידי הרשת ובפירקוין אנו צריכים להוכיח שיש בידנו מטבעות PPC כדי לקבל מטבעות חדשים בצורת ריבית. ב SAFE המשתמשים נדרשים לבצע פעולה הנקראת “הוכחת משאבים” Proof of Resource.

ברשת ה SAFE עמיתים, הנקראים גם איכרים (Farmers) יכולים להרוויח מטבעות safecoin על ידי הוכחת Proof of Resource. הרשת דורשת מהמחשבים החברים ברשת (Nodes) לתרום את משאבי האחסון שלהם לרשת ה SAFE ובתמורה מעניקה להם מטבעות safecoins. כל Farmer נדרש להריץ תוכנת מחשב פשוטה בשם Vault (כספת), אשר לא דורשת הגדרות מיוחדות, שתטפל עבורו בניהול ובאחסון של מידע דיגיטלי עבור משתמשים אחרים ברשת.

המשאבים הנדרשים בהוכחת ה POR הינם למעשה: שימוש במעבד ה CPU של המחשב הנדרש לביצוע הפעולות, שטח האחסון ורוחב הפס של תקשורת האינטרנט. תהליך ה POR הוא המאפשר את ניהולו והפצתו של המידע ברשת על גבי שטח האחסון הכולל ברשת ה SAFE. בכדי להרוויח מטבעות, איכרים נדרשים להציע יותר משאבים מאילו שהם מנצלים ברשת. כמות ה safecoin שאיכר מתקבל כתגמול הינה בעלת קשר ישיר לכמות המשאבים שהוא מעמיד לרשות הרשת. תהליך פיזור המידע ברשת מתבצע ללא מגע אדם ומחולק בצורה רנדומלית בין העמיתים השונים ברשת. ככל שעמית מעמיד יותר משאבים לטובת הרשת כך גדלים הסיכויים שמידע יאוחסן אצלו והוא יתוגמל בתמורה במטבעות safecoin חדשים. לצורך שמירה מוחלטת על פרטיות ברשת, כל המידע המאוחסן בשטחי האחסון יהיה מוצפן בחתימה קריפטוגרפית ויהיה בלתי ניתן לקריאה או לשימוש על ידי המחשב המארח.

הטבלה הבאה הוכנה על ידי צוות הפיתוח של SAFE והיא מנסה לחזות את קצב יצירתם והפצתם של מטבעות safecoin ברשת. על פי הצפי, יקחו כ 20 שנה בערך להפצה של מלוא מטבעות ה safecoin.

Year Number of Nodes Average Data (GB) Per Node Accumulated Attempts Attempts Percentage Coin Distributed
1 10000 16 88740000 2.07% 2.00%
2 50000 32 955700000 22.25% 20.00%
5 100000 64 4096000000 95.37% 70.00%
10 200000 128 17476200000 406.90% 98.00%
20 500000 256 92842500000 2161.66% 99.99%

 

אפשרויות פיתוח ברשת ה SAFE

מתוך כלל מטבעות ה safecoin שיווצרו ברשת, 15% יוקצו למאגר המפתחים של הרשת. קיומו של מאגר זה יבטיח שברשת ה SAFE תמיד יימצאו מפתחים בעלי מוטיבציה גבוהה לשפר ולשדרג את הרשת, לבנות אפליקציות חדשות ולהציע שירותים חדשים בחינם לעמיתים. רשת ה – SAFE תעניק למפתחים ברשת (הנקראים Builders) את האפשרות לפתח ולפרסם את האפליקציות שלהם בצורה עצמאית על גבי הרשת ותאפשר להם להרוויח מהשימוש של העמיתים בפונקציות השונות שהאפליקציה מציעה. כמו כן, מפתחים אשר יציעו שיפורים שיתקבלו לקוד הראשי ויאתרו באגים בקוד המקורי של הרשת יתוגמלו גם כן מהמאגר. כרשת מבוזרת ללא גורם שליטה מרכזי, מפתחי SAFE לא מתכוונים להתערב בתהליך הפיתוח של האפליקציות ו/או למנוע מאפליקציות מסוימות לפעול על גבי הרשת. הם מעדיפים לנקוט בגישה שבה כוחות השוק, כלומר המשתמשים, יחליטו לבד מהי אפליקציה טובה ושימושית ומה לא.

הפרויקט השאפתני שעדיין נמצא בפיתוח, נטע את שורשיו כבר לפני יותר מ 7 שנים. אך בזכות טכנולוגיית הבלוקצ’יין שהציג הביטקוין נמצאה סוף סוף הדרך לבצע את קפיצת המדרגה הנדרשה לו. SAFE הינה ייחודית בתחומה וחותרת ליצירת אינטרנט מבוזר אשר נשען, כמו הביטקוין, על רשת אינסופית של עמיתים שייצרו ביחד מארג בלתי ניתן לשבירה של רשת אינטרנט חופשית באמת, מאובטחת ופרטית, הרחק מידה של כל רשות מחוקקת או ממשלה בעולם. היא עושה זאת על ידי לקיחת כל המידע באינטרנט, גריסתו לחתיכות קטנות ופיזורו אותו בין כל העמיתים ברשת בכל רחבי העולם, כך ששום קובץ לא יהיה תלוי בשרת אחד בלבד. בכך MaidSafe תהפוך את המידע באינטרנט להיות של כולם ושל אף אחד בו-זמנית ותנטרל בעצם כל אפשרות לצנזר, לתפוס או לעקל את המידע שבה. 

בכדי לממן את עבודת הפיתוח, החברה הציעה באפריל 2014, הנפקה ראשונית בה נמכרו טוקנים הנקראו MaidSafeCoins תמורת ביטקוין או מאסטרקוין. טוקנים אלו יומרו ביחס של 1:1 למטבעות ה safecoin ברגע שהפרויקט יושלם והמערכת תהיה פעילה.

לדף הבית של פרויקט SAFE היכנסו ל maidsafe.net.

 

העתיד: גיוס המונים על גבי הבלוקצ’יין, זירות מסחר ושירותי דוא”ל מבוזרים.

 

אז מה צופן העתיד לגבי שימושים נוספים בטכנולוגית הבלוקצ’יין?

כפי שראינו במטבעות הדיגיטליים שבאו לאחר הביטקוין, בפרוטוקולים המתקדמים אשר נבנו על גביו ובפלטפורמות החדשניות שמפותחות ללא הרף, הבלוקצ’יין זלג החוצה מהקוד של הביטקוין וחדר לתחומים רבים בחיינו. שירותי נוטריון, שירותי אחסון, הימורים, בנקאות, פיננסים ועוד רבים. בימים אלו מאות פרויקטים ברחבי העולם נמצאים בשלבי פיתוח שונים ומטמיעים את טכנולוגיית הבלוקצ’יין בקוד התכנות על מנת להפוך את השירותים הריכוזיים והפולשניים שאנו מכירים היום לשירותים מבוזרים, מאובטחים ואנונימיים. בין הפיתוחים שאנו צפויים לראות בשנים הקרובות יהיה ניתן ללא ספק למצוא שירותי דוא”ל מבוזרים, זירות מסחר מבוזרות ופלטפורמות לגיוס המונים מבוזרות. חלק משירותים אלו כבר נמצאים היום בפיתוח וניתן לצפות לראותם כבר בשנה הבאה באויר.

שירותי הדואר האלקטרוני שכולנו צורכים היום הינם שירותים ריכוזיים הנמצאים בידי חברות ענק (Google, Microsoft) השולטות בכל שביב מידע שיש לנו, חודרות לפרטיותינו בצורה מזעזעת ועוקבות אחרי מיקומנו והרגלי הצריכה שלנו. ועם זה לא מספיק, קיימת ביננו לבינם תלות שכן הם יכולים באופן חד-צדדי להפסיק או לשנות את תנאי השירות מבלי שנוכל לעשות דבר בנושא. בניית מערכת דואר אלקטרוני מבוזרת אשר תעניק לנו פרטיות מוחלטת ותצפין את המידע שלנו מפני גופים עסקיים בעלי אינטרסים, כבר אפשרית היום על ידי רתימת הטכנולוגיה של הבלוקצ’יין. אין ספק שבעתיד הקרוב, אדם או קבוצה כלשהיא תרים את הכפפה ותציע שירות כה נדרש וחיוני לאזרחי העולם.

בעולם המסחר, גם בעידן הדיגיטלי, אנו עדיין מחוייבים לסחור במטבעות הדיגיטליים המבוזרים שלנו דווקא בזירות מסחר ריכוזיות החשופות לפרצות אבטחה רבות וגובות מאיתנו עמלות גבוהות ושרירותיות. זירת מסחר מבוזרת הינה כעת בהישג יד טכנולוגי ותוכל להעניק לנו מסחר ישיר בין עמית לעמית ללא גורם מתווך, באבטחה מקסימלית וללא עמלות. פיתוח זירת מסחר מבוזרת הוכיחה עצמה כמשימה קשה מאוד ולא ניתן לחזות או להעריך מתי נזכה לסחור באחת כזו אך אין ספק שנגיע גם לשם. ישנם עשרות פרויקטים אשר עובדים כרגע במקביל ברחבי העולם להיות הראשונים במירוץ.

אין ספק שהעתיד האינטרנטי שלנו צועד לכיוון מבוזר, אנונימי ומאובטח יותר. חברות ענק שמחזיקות מאות מליוני משתמשים “שבויים” בשירותיהם הריכוזיים צפויות להתקל בהמונים הנוטשים אותם לטובת אינטרנט הוגן, שוויוני ומאובטח יותר. היום, אולי קשה לדמיין זאת, אך זכרו שבהיסטוריה הטכנולוגית הקצרה של האנושות כבר נוכחנו לראות מספר דוגמאות מאלפות של חברות ענק אשר לא השכילו לאמץ ולקבל את השינוי הטכנולוגי המתגבש ובא ונעלמו כליל מן העולם. (Kodak, Zyrox). כך או כך אין ספק שפנינו לעתיד מרגש ומעניין.

 
 
Top