• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /ביטקוין בשפה פשוטה – בואו נדבר על זה

ביטקוין בשפה פשוטה

חלק מהאנשים ששומעים לראשונה על ביטקוין מתקשים להבין מה זה בדיוק הכסף הדמיוני הזה שכולם מדברים עליו. מה מעניק לו את ערכו וכיצד ניתן לסמוך עליו אם אין ממשלה או בנק שתומכים בו. מנגד, ותיקי הביטקוין שמנסים להסביר למה הביטקוין כה פורץ דרך ומהפכני בטכנולוגיה החדשנית שלו, מתקשים לעיתים להעביר את המסר בצורה נכונה.

בואו ונראה שיחה בין שני חברים, רונית ואייל, שנפגשים במקרה לדבר על ביטקוין. אחת שיודעת ואחד שלא.

רונית מתרוצצת ברחוב באמצע יום סידורים עמוס, פתאום היא פוגשת את חברה הטוב אייל.

אייל: מה קורה רונית? לאן את רצה?

רונית: אני בדרך לכספומט ביטקוין. מכיר?

אייל: כן כן בטח מכיר. שמעתי על הביטקוין הזה. מה זה?

רונית: זה כסף חדש. כסף דיגיטלי שמועבר דרך האינטרנט.

אייל: אה כמו באתר אינטרנט של הבנק, הבנתי.

רונית: לא, ממש לא כמו בבנק. בביטקוין אין בנק ואין ממשלה. הכסף עובר ישירות בין אנשים, בלי מתווכים. אין פה ממשלה ובנק מרכזי שמדפיסים כסף. הביטקוין נוצר על ידי אלגוריתם, תוכנת מחשב, שמייצרת בקצב ידוע מראש ביטקוין חדשים.

אייל: אהה… לא הבנתי.

רונית: מה לא הבנת?

אייל: מה זאת אומרת אין ממשלה או בנק שמייצרים את הכסף? את אומרת את זה כאילו זה משהו טוב. חייבים את הממשלה והבנקים בשביל לייצר כסף.

רונית: תראה, אתה זוכר שפעם כיכר לחם לבן היה עולה 1.80 ₪.

אייל: נו

רונית: והיום הוא עולה יותר מ 5.00 ₪

אייל: כן

רונית: אז זה קרה בגלל שיש בנק מרכזי וממשלה שפועלים ביחד ומדפיסים כל הזמן כסף חדש. אתה מבין? ככל שהם מדפיסים יותר כסף, ככה הכסף שכבר נמצא אצל האנשים שווה פחות. ומי שמוכר לך את הלחם רוצה פיצוי על זה שהכסף שווה פחות – אז הוא רוצה עוד כסף ומעלה מחירים. זה מה שנקרא אינפלציה. והיא שוחקת לכולנו את הערך של הכסף.

אייל: וואלה.

רונית: כן. בביטקוין ישנה תוכנת מחשב שמייצרת ביטקוין בצורה קבועה ומוגדרת מראש. בסך הכל יהיו אי פעם 21,000,000 ביטקוין – יותר מזה לא יהיה אפשר לייצר עוד. ולכן בביטקוין ערך הכסף לא ישחק עם הזמן. אף אחד לא יוכל להדפיס עוד ביטקוין מתי שמתחשק לו. אם כבר, יש סיכוי טוב שהערך שלו דווקא יעלה.

אייל: אני עדיין לא מבין. מה זה תוכנת מחשב מייצרת ביטקוין? מי מפעיל את התוכנה? מי מנהל את החברה שייצרה את התוכנה הזו?

רונית. לא. זה הקטע. אין אף אחד שמנהל את הביטקוין. זה לא חברה. האלגוריתם של הביטקוין נכתב כקוד פתוח, כלומר, כולם יכולים לראות בדיוק מה הוא עושה. אין בו שום דבר נסתר. מי שבנה את התוכנה זה מישהו בשם סאטושי נקמוטו והוא נתן את הקוד הזה כמתנה לעולם. כדי לשחרר את האנשים מהכבלים של הכסף הממשלתי ולהראות להם שיש גם דרך אחרת.

אייל: תשמעי זה נראה לי שטויות עם כל הכבוד. מה זאת אומרת אין אף שמנהל את זה. איך זה בדיוק עובד לבד? איך אני יכול לדעת שזה לא מזויף? לא נשמע לי הגיוני בכלל…

רונית: תראה, הביטקוין בנוי ככה שאין צורך שאף אחד ינהל אותו. הוא מבוזר לגמרי. כל הרעיון זה שאין אף סמכות מרכזית. זאת בדיוק הסיבה שהביטקוין מושך אליו כל כך הרבה אנשים. הביטקוין לא משרת אינטרס של אף אדם, ממשלה או בנק. הוא מטבע הוגן ושוויוני.
לגבי הייצור של הביטקוין, תשמע אני לא רוצה לסבך אותך אבל אני יכולה להגיד לך שבגדול יש המון אנשים, כלומר מחשבים, שתורמים את כח החישוב שלהם ועוזרים כל הזמן לבדוק שהרשת של הביטקוין מתנהלת כמו שהתוכנה הגדירה. בתמורה לעבודה החשובה הזו שהם מבצעים הם אלו שמקבלים במתנה את הביטקוין החדשים שנוספים למחזור. קוראים להם "כורי ביטקוין". בעיקרון בערך כל עשר דקות נוצרים 25 ביטקוין חדשים. והכמות הזאת תלך ותרד בעתיד… זה ייקח איזה מאה וקצת שנים עד שכל ה 21 מיליון יווצרו.
כשאני קונה ביטקוין אני בעצם קונה בצורה עקיפה את הביטקוין שכורי הביטקוין ייצרו.
ולגבי זיופים. הקוד הפתוח של הביטקוין מוכיח בצורה חד-משמעית שרשת הביטקוין לא רק שחסינה מפני זיופים אלא שהיא הרבה יותר מדויקת ובטוחה מהמערכות הפיננסיות שקיימות היום. בכל רגע נתון, מאות אלפי חברים ברשת הביטקוין בודקים שאין זיופים ברשת, שום דבר לא יכול לעבור מתחת לרדאר. אתה מוזמן לבדוק בעצמך אבל אני מציעה לך לסמוך על איזה מיליון גאונים שכבר בדקו את זה בשבילנו. אפשר לחשוב שאתה בודק כל יום שבנק ישראל עושה את העבודה שלו בלי טעויות.

אייל: אוקיי… נגיד. ואיך בדיוק "כורי ביטקוין" האלה מקבלים את הביטקוין החדש שלהם? מי מעביר להם אותו? בטח הוא גוזר קופון בדרך!

רונית: ביטקוין הוא כסף דיגיטלי. אין באמת מטבעות ביטקוין. אף אחד לא צריך "לשלוח" את הביטקוין לכורים. המערכת בעצמה מייצרת ביטקוין ושולחת אותו לכתובת הארנק של הכורים.

אייל: כתובת? ארנק? אני עדיין לא מבין איפה בדיוק נמצא הביטקוין הזה. מז'תומרת דיגיטלי? ואיך בדיוק יש ארנק למטבע דיגיטלי?

רונית: הביטקוין חי באינטרנט. ארנק דיגיטלי זה בסך הכל תוכנת מחשב שיודעת להחזיק ולנהל ביטקוין. איתה אתה יכול לקבל ולשלוח ביטקוין. בכל ארנק יש כתובות ביטקוין, דומה למספרי חשבונות בנק. בכל כתובת כזו אפשר להחזיק ביטקוין.
אבל תגיד רגע, מה בכלל הבעיה שלך עם כסף דיגיטלי? מה אתה בדיוק חושב, שכל הכסף שלך בבנק מוחזק בכספת במטילי זהב? אנחנו במאה ה-21 אייל. 90% מהכסף בכלל לא קיים בעולם האמיתי – הוא כסף מומצא שקיים רק על גבי השרתים של הבנקים. אותם בנקים שמדפיסים כסף לפי המצב רוח שלהם זוכר? אין לי זמן להיכנס לזה. תקרא קצת על משהו שנקרא יחס רזרבה. אח"כ תגיד לי מה אתה חושב על כסף דיגיטלי.

אייל: טוב, אבל אצלי בבנק אני לפחות יודע שהכסף שם. איך אני אדע שהביטקוין שלי שם? מי שומר לי עליו???

רונית: לחופש יש מחיר. בביטקוין, אתה הבנק של עצמך ואתה צריך לדאוג גם לשמור עליו. וזה לא כזה מסובך. לכל כתובת בארנק ביטקוין יש קוד סודי – משהו שנקרא "מפתח פרטי". רק מי שיודע את המפתח הפרטי יכול לגשת לכסף. וגם את הקודים האלה אפשר וצריך להגן בסיסמא ואפשר גם לעשות גיבויים. אני לא אגיד לך שאין בזה חסרון קטן לעומת האבטחה שאתה מקבל היום בבנק אבל יש מחיר לזה שהכסף שלך נמצא שם. אתה יודע שהממשלה יכולה לשלוח יד ולהחרים לך את הכסף מהחשבון בבנק? תשאל את אזרחי קפריסין ששילמו על הטעויות של הפוליטיקאים שלהם ב 10% מהחסכונות שלהם. ומה עם איזה חוב עלוב של 20 שקלים לחברת חשמל שמוביל לעיקול של החשבון? וזה גם אם יש לך מיליונים בעובר ושב. אל תשלה את עצמך. אתה מרגיש בטוח בבנק אבל כשאתה מפקיד כסף בבנק – הוא כבר לא ברשותך המלאה. בביטקוין רק אתה מחזיק את הכסף שלך. לא אף אחד אחר. ורק אתה מחליט מתי ולאן להעביר אותו.

אייל: לא חשבתי על זה ככה אף פעם. אבל עדיין, שמעתי בחדשות שזה בועה הביטקוין הזה, פונזי כזה. ושמי שמחזיק בו יפסיד את כל הכסף.

רונית: בועה יכולה להיות בשער הביטקוין וגם זה נתון לפרשנות. אבל אני מבטיחה לך שאין שום בועה לגבי הטכנולוגיה של הביטקוין. הטכנולוגיה הזו שמאפשרת לאנשים להעביר כספים ישירות מאחד לשני בביטחון מוחלט בלי אף גורם מתווך עוד תשאיר את חותמה על ההיסטוריה. אתה עוד תראה. ולגבי המחיר: כשהביטקוין היה שווה 30$ לפני שנתיים אמרו שזה בועה ואתה יודע מה? הם צדקו! המחיר התרסק ל 2$. אנשים הפסידו כמעט את כל הכסף… אבל רק אלו שנבהלו ומכרו. מי שחיכה כמה חודשים ראה את השער עולה במאות ואלפי אחוזים. הלוואי עליי לקנות אותו "בבועה" של ה 30$.

אייל: תשמעי זה מעניין אני לא אגיד לך שלא. אבל למה בעצם אני צריך את זה? בואי נניח שאני סומך על הבנקים והממשלה. לא פרנואיד כמוך. מה כל כך רע בכסף של היום?

רונית: חוץ ממה שהסברתי לך מקודם על אינפלציה, לסמוך על הבנקים והממשלות זה כבר באמת החלטה שלך. אבל להיות מבוזר וחופשי משלטונות זה לא היתרון היחידי של הביטקוין על פני הכסף שאתה מכיר. בביטקוין העברת כספים, לא משנה באיזה סכום ולאיזה מקום לוקחת דקות בודדות. אתה זוכר שאחותך הייתה בחו"ל וניסית להעביר לה כסף.. כמה זמן זה לקח? יומיים? שלושה? בביטקוין זה היה לוקח 10 דקות. וכמה שילמת על זה אתה זוכר? עמלת זה ועמלת זה. סתם. על מה? בביטקוין העמלות הן אפסיות, כמה אגורות בודדות. ואתה יודע מה, אם אתה לא לחוץ ומוכן לחכות קצת יותר מכמה דקות, כורי הביטקוין יעבירו לך את העיסקה אפילו בחינם. מה אתה אומר על זה??

אייל: שנייה אני רוצה רק לוודא שהבנתי עד לפה. אז את אומרת שהביטקוין הוא מטבע דיגיטלי אינטרנטי שלא קיים פיסית בשום מקום ושלא נמצא בשליטה של אף אחד. הוא נוצר על ידי כורי ביטקוין שמפעילים איזו תוכנת מחשב, אלגוריתם או איך שקראת לזה, שדואגים שהרשת תהיה חסינה מזיופים ושכולם יודעים בדיוק כמה מטבעות יהיו אי פעם ולא יהיו יותר. אפשר להעביר אותו מכל מקום לכל מקום תוך כמה דקות ושכמעט אין עמלות בשימוש בו. כן?

רונית: בדיוק.

אייל: טוב האמת שזה נשמע לא רע. אבל מה אני יכול לעשות איתו בכלל?

רונית: מה זאת אומרת מה אתה יכול לעשות איתו? הכל! זה כסף אייל. אתה באמת צריך לשאול אותי מה אתה יכול לעשות עם כסף? יש ברחבי העולם עשרות אלפים של עסקים שמוכנים לקבל תשלומים בביטקוין ועוד מאות מצטרפים בכל יום. אתה יכול כבר להזמין מלונות באקספידה בכל העולם עם ביטקוין, לשתות בירה בביטקוין, לקנות מחשב מ Dell בביטקוין ואפילו לקנות מכוניות ובתי פאר עם ביטקוין. רק תבחר.

אייל: אבל איך אני יכול להשתמש בו בעולם האמיתי אם אני פה והוא יושב בענן?

רונית: הפוך, עדיין לא הבנת! הביטקוין נמצא בכל מקום. בכל מקום שיש אינטרנט יש ביטקוין. אתה יכול להתקין אפליקציה של ארנק דיגיטלי על הטלפון הנייד שלך וללכת איתו לכל מקום שתרצה, יש חברות שמפעילות שירותי ארנק ברשת ויש אפילו ארנקי מח, אבל עזוב, אתה עוד לא שם.. אם תרצה אני אסביר לך על זה אחר כך. באמת שאני כבר צריכה לזוז…

אייל: שנייה שנייה חכי רגע. אז נגיד רק באופן היפותטי שאני רוצה להשיג ביטקוין, איך אני משיג אחד? כמה זה עולה לי התענוג הזה?

רונית: דבר ראשון כדי להחזיק ביטקוין אתה צריך ארנק ביטקוין. זה דיי פשוט אל תבהל. כמו שאמרתי זו רק תוכנה פשוטה שאפשר להתקין על הטלפון או על המחשב. כשיש לך ארנק אתה יכול פשוט לקפוץ לכספומט הביטקוין, להכניס כמה כסף שאתה רוצה ולהמיר את השקלים שלך לביטקוין. הכספומט כבר ישלח אותם אלייך לארנק. אם אתה רוצה לקנות ביטקוין בסכומים גדולים אז עדיף שלא תעשה את זה דרך הכספומט. יש חלפני ביטקוין בדיוק למטרה הזאת. תפנה אליהם והם כבר ידריכו אותך מה לעשות. כמובן שאתה פשוט יכול לשלם למישהו שכבר מחזיק ביטקוין במזומן והוא יעביר אותם אלייך. אם אני זוכרת נכון, ביטקוין אחד שווה בסביבות ה 600$ היום.

אייל: מה!? 600$ לאחד?? ידעתי שיש פה קטע. את נורמלית? 600$ זה יותר מידי, אני יורד מזה.

רונית: אוי אייל נו מה יהיה איתך. מה זה משנה כמה הוא עולה. אתה ממיר כסף בכסף אתה לא מבין? תקנה כמה שבא לך. אתה גם לא חייב לקנות אחד שלם אתה יודע. אפשר לחלק כל ביטקוין למאה מיליון יחידות! כל יחידה פצפונת כזו נקראת סטושי. כל אלף סטושי לדוגמא שווים משהו כמו שתי אגורות כולם ביחד. אז אם בא לך תקנה ביטקוין גם בשווי שתי אגורות. חוץ מזה, אם הביטקוין יצליח לתפוס מעמד בעולם כמטבע רציני, תהיה בטוח שהוא יהיה שווה יותר מ 600$ לאחד. אבל זה כבר קצת להמר אז תשכח מזה. תקנה כמה שאתה מוכן וזהו.

אייל: אה אוקיי זה כבר נשמע לי קצת כבר יותר הגיוני.

רונית: יופי! אני ממש שמחה לשמוע שזה מתחיל להישמע לך הגיוני.

אייל: אבל תגידי רונית, בינינו, זה בכלל חוקי הדבר הזה?

רונית: בעיקרון ביטקוין הוא מה שנקרא לא-לא חוקי. אין לו עדיין הגדרה. הרשויות כבר התחילו ללמוד אותו, בארץ ובעולם, אבל אין עדיין משהו רשמי. הכל תלוי באמצע אבל בינתיים אף אחד לא מפריע לך להחזיק ולהשתמש בביטקוין. בהקשר הזה אתה לא עובר על שום חוק כשאתה משתמש בו. כל עוד אתה לא עובר על החוק ישירות.. אתה יודע, קונה איתו סמים, נשק וכאלה.

אייל: ומה עם מס הכנסה? אלה נמצאים בכל מקום…

רונית: כן אין כמו מס הכנסה. אבל הקטע בינתיים הוא שאין למס הכנסה דרך ממשית להוכיח שאדם מסוים מחזיק ביטקוין אלא אם הוא מתנדב לתת להם את המידע. זה מזכיר לי משהו ששכחתי להגיד לך מקודם. כתובות הביטקוין, אלו שבאמצעותם אתה מחזיק את הביטקוין בארנק, הן אנונימיות לחלוטין. זה רק מספרים ואותיות. אין שם על הכתובת. מי שמחזיק בכתובת ובמפתח הפרטי שלה מחזיק בכסף. אין צורך להזדהות ברשת כשעושים עסקאות בביטקוין. אז הולך להיות למס הכנסה כאב ראש רציני עם הסיפור הזה. אני מאמינה שהם יתמקדו בעסקים ולא באנשים פרטיים. עסק חייב להחזיק רשומות מסודרות על כסף שנכנס ויוצא – גם עם הכסף הזה הוא ביטקוין. אבל אל תדאג להם, הם ימצאו דרך להשיג את שלהם.

אייל: אנונימי אה? נשמע כמו משהו שעבריינים יכולים לנצל לא?

רונית: בגדול כן, אבל עד ליום שהומצא הביטקוין אם זכרוני אינו מטעני העבריינים ידעו להשתמש יופי יופי בשקל ובדולר, עם זה אף אחד לא ראה בעיה?

אייל: תראי לפי כל מה שאת אומרת לי פה ואם אני מבין נכון, זה נשמע שהביטקוין הזה מנסה להחליף את הבנקים. אין מצב שהם יתנו לו. מי בכלל יכול על הבנקים?

רונית: כן, בחלומות הוורודים של משתמשי הביטקוין לא יהיה צורך בבנקים. ואם כל בני האדם יחליטו פתאום שהם משתמשים רק בביטקוין אז לא יהיו יותר בנקים. ולא יהיה להם ממש מה לעשות עם זה. כבר היום יש עשרות מהנדסי תוכנה שעובדים על פיתוח ושיפור של הביטקוין מנסים להקנות לו כל מיני תכונות שיהפכו אותו להיות יותר שימושי ויותר נגיש לאוכלוסיה. אבל עם כל הכבוד לביטקוין המציאות קצת יותר מורכבת. אני לא הייתי ממהרת להספיד את הבנקים. השורשים שלהם נעוצים עמוק וחזק בקרקע. כרגע הביטקוין הוא אפילו לא זבוב, איזה זבוב אפילו לא חיידק קטן ליד הבנקים. ויש עוד דרך ארוכה מאוד עד שהם בכלל יתחילו להרגיש אותו. אבל בכל זאת, אני במקומם לא הייתי נשארת שאננה יותר מידי. הכל יכול לקרות אתה יודע.

אייל: ואת בטוחה בטוחה שהממשלה לא יכולה פשוט לסגור את הביטקוין? לעצור כמה קודקודים, לתפוס להם את המחשבים ולהכניס אותם לכלא?

רונית: כן אני בטוחה. הכח של רשת הביטקוין הוא במספרים. כל אחד מהמשתמשים ברשת הוא כמו עוד רגל לשולחן. לשולחן של הביטקוין יש היום מיליוני רגליים ברחבי העולם. הוא, פשוטו כמשמעו, בלתי ניתן לעצירה. הדרך היחידה להשבית את הביטקוין היא לעבור מחשב מחשב ברחבי העולם ולמחוק את כל המידע שבו. וכנראה שגם זה לא יעזור. כמובן שהם גם יכולים פשוט לנסות ולקנות את כל ה 21 מיליון מטבעות ולהשתלט על המטבע אבל במקרה הזה הייתי ממליצה לך לרוץ לקנות קצת כי השער שלו יעלה לשמיים.

אייל: נראה לי שאני כבר מתחיל להביו אבל רק רגע… פתאום חשבתי על משהו. אז היום המציאו ביטקוין, ואמרת שזה קוד פתוח כן? כלומר אפשר להעתיק. אז למה שמחר לא ימציאו גם קוקוקוין וכולם יחליטו שהם קונים אותו? מה כל כך מיוחד בביטקוין?

רונית: נכון אתה צודק לחלוטין. למען האמת כבר העתיקו את הביטקוין והרבה. יש היום מעל 400 מטבעות דיגיטליים נוספים חוץ מהביטקוין. כולם עובדים על אותם עקרונות שהביטקוין הציג לעולם. חלק אפילו מציעים שיפורים ופונקציות שאין לביטקוין. אבל זה לא משנה. אתה יודע למה? כי הקטע הכי יפה בכסף, זה שאף אחד לא חושב עליו, הוא שכסף הוא בסך הכל מערכת של אמון.

אייל: אמון? מה קשור כסף לאמון?

רונית: הכל! הסיבה היחידה שהביטקוין שווה משהו הוא בגלל שיש אנשים שמאמינים שהוא שווה משהו. הסיבה היחידה גם שהשקל שווה משהו הוא בגלל שאנשים מאמינים שהוא שווה אותו. כסף וסחר החליפין שנובע מקיומו של הכסף בנויים לחלוטין על אמון. תגיד, למה שטר הכסף שבכיס שלך שווה חמישים שקל? למה לא 50,000 שקל? למה לא 5 אגורות? זה בסך הכל דף נייר עם מספרים כתובים עליו…

אייל: … אממ כי..

רונית: הם שווים 50 שקל בגלל שאתה והאדם שאתה הולך לשלם לו איתם מאמינים שהם שווים 50 שקל. אתה מבין איך זה עובד? פעם היו סוחרים בקונכיות, אח"כ באבנים ואז מתכות. לא מזמן התחלנו לסחור בניירות ועכשיו כבר סוחרים באותות דיגיטליים על גבי המחשב. מדהים לא?
אז אני אענה לך עכשיו למה ששאלת. מה שיש לביטקוין שאין למטבעות אחרים הוא האמון שיש לאנשים שרוכשים אותו. אתה יכול מחר להמציא מטבע חדש בשם אייל-קוין, אבל כנראה שהוא לא יהיה שווה כלום. כי אף אחד לא יאמין שהוא שווה משהו.

אייל: אז כל שאר המטבעות האחרים הם סתם קשקוש? כל ה 400?

רונית: כנראה שהרוב כן אבל נראה שיש עוד כמה שמתחילים לבנות סביבם קהילה של מאמינים חדשים. בטח מחלק מהם עוד יצא משהו.

אייל: כן את חושבת…? וגם הם עולים 600$ ?

רונית: לא ממש לא. רובם נסחרים בין סנטים בודדים למטבע עד לכמה דולרים בודדים.

אייל: אז למה שאני לא אקנה אותם עכשיו וכשהם יהיו שווים 600$ אני אהיה עשיר!!!!

רונית: אתה יכול לנסות. יכול להיות שכן ויכול להיות שלא. זה כבר הימור שגדול עליי אבל אם יש לך כסף לספקולציות אתה בהחלט מוזמן.

אייל:טוב נו אז את באה לכספומט או מה?

Top