• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /חדשות
 • /מפתחי סגוויט2 מודיעים במפתיע: הפורק הצפוי מבוטל
מפתחי סגוויט2 מודיעים במפתיע: הפורק הצפוי מבוטל

הפיצול שלא היה, Segwit2X מבוטל

אין רגע דל בעולם הקריפטו ונראה שהמציאות עולה על כל דמיון.
הפיצול הצפוי ברשת, זה שהיה אמור לפצל את רשת הביטקוין בפעם השנייה השנה וקיבל את השם Segwit2x – בוטל במפתיע רק שבוע לפני המועד המתכונן.
הביטקוין בתגובה זינק לשיא כל הזמנים והגיע לשער 7,888$ רק כדי לעשות פרסה תוך מספר דקות ולרדת חזרה לאיזור ה 7,200$.
המטבעות הדיגיטליים האחרים, AKA האלטים, מזנקים בתגובה.

ביטולו של הפיצול המתכונן הוא חדשות טובות במיוחד לביטקוין. ההשלכות האפשריות של הפיצול היו בעייתיות במיוחד ובתרחיש מסוים הפיצול אף יכל היה לסכן את עצם המשכיותה של הרשת כולה.
המאבק של קהילת הביטקוין נגד Segwit2x היה ארוך וקולני במיוחד אך נראה שהפעם המאמצים נשאו פרי. מהנדסי הפיצול הסכימו להניח את האגו בצד ובכך יתכן ומנעו נזק גדול.

אבל כדי להבין למה ביטולו של הפיצול הוא כל כך משמעותי ומה בדיוק קרה כאן, בואו ונלך קודם כמה צעדים אחורה ונסביר מהו אותו פיצול ברשת ומהי משמעותו, ומהו הרקע שהוביל לרצון לפצל את הרשת מלכתחילה.

 

מזלג רך, מזלג קשה

ביטקוין היא מערכת מוניטרית מבוססת קונצנזוס. כאשר הקונצנזוס ברשת מופר, נוצר פיצול ברשת הידוע גם בשם “פורק” (Fork).
פורק למעשה הוא שינוי בפרוטוקול הביטקוין, סוג של עדכון גרסה אם תרצו.

ישנם שני סוגים של פיצולים אפשריים ברשת: Hard Fork ו Soft Fork.

Soft Fork מוגדר כפיצול זמני ברשת אשר מתרחש כאשר כללים חדשים מוטמעים בפרוטוקול. 
כאשר הפורק יוצא לדרך כל העמיתים ברשת אשר שדרגו את הפרוטוקול בהתאם לשינויים הנדרשים מתחילים להוסיף בלוקים חדשים המכילים את הגרסה החדשה על גבי הרשת הישנה. העמיתים שעדיין לא מריצים את הקוד המשודרג ממשיכים להוסיף בלוקים על הרשת המקורית ללא השינוי בקוד. (כפי שניתן לראות באיור הנ”ל).

בשלב זה, ובהנחה שהפורק מקובל על העמיתים ברשת, עמיתים נוספים מצטרפים לשדרוג במטרה להשיג רוב של תומכים בפרוטוקול החדש. 

אם וכאשר מושג רוב חדש ברשת וככל שעוד ועוד כורים משדרגים את הקוד שברשותם, הכללים החדשים מוחלים על כלל הרשת ושרשרת הבלוקים המשודרגת הופכת להיות השרשרת “האמיתית” והקובעת ועדכון הגרסה נחשב כהצלחה. השרשרת עם הגרסה הישנה נזנחת והופכת ללא רלוונטית.

במידה ולא מושג רוב, הפורק נכשל והשרשרת המקורית פשוט ממשיכה לה בדרכה ללא שינוי. במקרה זה השרשרת המשנית עם הגרסה החדשה נזנחת והופכת ללא רלוונטית.

לעומתו, Hard Fork הוא שינוי חד ומהיר בפרוטוקול אשר למעשה יוצר ברגע הפיצול שתי שרשראות בלוקים נפרדות לחלוטין (החולקות עד לרגע הפיצול היסטורית טראנזקציות ויתרות משותפות) וכפועל יוצא, בשרשרת הבלוקים החדשה נוצר גם מטבע חדש. כעת ישנם שני מטבעות נפרדים, אחד בכל שרשרת בלוקים.
שתי הרשתות ממשיכות להתקיים במקביל כאשר כל אחת עוקבת אחר מערכת כללים ופרוטוקול משלה ואין לשרשרות כל דרך לתקשר אחת עם השנייה.
מרגע הפיצול כל אחת משרשראות הבלוקים מקבלת רק את הצמתים ברשת שפועלות על פי חוקי הגרסה שלה ודוחה כל צומת שמפעילה גרסה אחרת.

בגלל אופיו של ההארד-פורק ובפרט ההיסטוריה המשותפת של שרשראות הבלוקים עד לרגע הפיצול, נוצרת בשרשרת החדשה כפילות של כל המטבעות שהיו קיימים בשרשרת המקורית כך שלאחר הפיצול כל מי שהחזיק מטבע בשרשרת המקורית מקבל לידיו יתרה זהה של המטבע החדש גם בשרשרת החדשה.
מכיוון שבמקרה הנ”ל אי-ההסכמה של הכורים היא מובנית וזו שמלכתחילה הובילה לפיצול, ניתן לומר שב Hard Fork התחרות האמיתית היא על ליבם של המשתמשים. כל רשת מקווה שמערכת הכללים שלה תמשוך אליה יותר ויותר משתמשים ותכתיר אותה כרשת האמיתית והעדיפה.

רבים לא מודעים לכך אך רשת הביטקוין הצעירה כבר הספיקה לחוות מספר פיצולים בעבר מלבד אלו של התקופה האחרונה. נכון לרגע זה אנחנו מדברים על שלושה סופט-פורק ואחד הארד-פורק בקורות החיים.
בשנת 2013 חוותה רשת הביטקוין שני פיצולי סופט פורק (מרץ 13 ואוגוסט 13) שעברו יחסית בקלות וקיבלו את קונצנזוס הקהילה. באוגוסט 2017 הופעל סופט-פורק שהפעיל והטמיע את (SegWit (Segregated Witness ופורק נוסף, ההארד-פורק היחידי עד כה, זה שהביא ליצירתו של ביטקוין קאש (Bitcoin Cash).

הפיצול שהיה אמור להתרחש ב 16 לנובמבר היה צפוי להיות ההארד-פורק השני בתולדות הרשת.

 

המריבה על גודל הבלוק

מקור הסכסוך הנוכחי בין הכורים, המפתחים, המשתמשים ומי לא החל כבר לפני שנים רבות ובחודשים האחרונים היה נראה שהוא מגיע לשיאו הבלתי נמנע.  
מכירים את זה שאומרים שהגודל לא קובע? אז בביטקוין הוא כן קובע וכולם כאן רבים על הגודל – של הבלוק כמובן.
הכוונות של כולם (לכאורה) טובות וכוווולם בסוף רוצים את אותו הדבר. את מה שטוב ביותר עבור הביטקוין ואת מה שיהפוך את הרשת בעתיד לאלטרנטיבה אמיתית למערכות התשלום הקיימות כיום. אז כמו זוג הורים מסוכסך, שבסך הכל רוצים את הטוב ביותר עבור ילדם הקט, גם הכורים והמפתחים והמשתמשים רוצים את הטוב ביותר עבור הביטקוין. הבעיה היא שכל אחד מהצדדים רואה את הדרך להצלחה באופן מעט שונה.

הכל התחיל אי שם בשנת 2010 כאשר יוצר הביטקוין, סאטושי נאקמוטו, הטמיע בפרוטוקול הביטקוין מגבלה הקובעת כי כל בלוק עסקאות על גבי הבלוקצ’יין יוגבל בנפח של MB1. 
מטרתו המקורית הייתה לטובת הרשת והיא למנוע מהבלוקצ’יין להתנפח ללא צורך על ידי גורמים זדוניים שימלאו אותו במידע מיותר ומזויף. אך בפתרונו הפשטני יחסית סאטושי יצר לדורות הבאים בעיה מסדר גודל אחר. 
בשנתיים האחרונות, ודווקא מסיבות טובות, רשת הביטקוין החלה להיפקק ואלפי עסקאות נתקעו ונותרו מרחפות באוויר באיזור הדמדומים של הבלוקצ’יין, מחכות לתורן. 
בעבר, כאשר הרשת הייתה צעירה ואזוטרית ועיבדה כמות מועטה יחסית של עסקאות, כל טראנזקציה ששודרה לרשת נכללה מידית בבלוק הקרוב על ידי הכורים, אך ככל שהביטקוין גדל במימדיו וקיבל את ההכרה הגלובאלית שכה מגיעה לו, כמות העסקאות והפעילות ברשת גברה ואיתן גם גודל הבלוק.

ומה קורה כאשר בלוק מסוים מגיע לתקרת הנפח המוגדרת בפרוטוקול אתם שואלים?
חלק מהעסקאות, מה לעשות, חייבות להישאר בחוץ ולהמתין לבלוק הבא (או לבא שאחריו ואחריו וכו’ וכו’…)

ולמה זה כל כך משנה להיכלל בבלוק הקרוב אתם שואלים?
הסיבה היא פשוטה. בביטקוין, מה שלא נרשם על גבי הבלוקצ’יין פשוט לא קרה.
כך שגם אם שלחתם מהארנק שלכם ביטקוין לפני יומיים אך אף כורה לא הכליל את העסקה שלכם בבלוק, הביטקוין שלכם עדיין ימצאו בדיוק היכן שהשארתם אותם. 

בנוסף, הארכיטקטורה של הבלוקצ’יין קובעת שעסקה ברשת נחשבת בטוחה ואמינה יותר ככל שהיא נמצאת עמוק יותר בשרשרת הבלוקים. מכיוון שכך, שירותי ארנק, זירות מסחר ועסקים רבים דורשים מספר אישורים מינימאלי ברשת כדי לסמן העברת כספים כבטוחה ולאפשר גישה לכספים.
הכללתה או אי-הכללתה של עסקה בבלוק הקרוב משפיעה אם כן גם על עצם קיומה של העסקה וגם על מהימנותה. שני פרמטרים די חשובים כשמדברים על מערכת תשלומים השואפת להכרה ואימוץ גלובאלי.

מלבד כמות העסקאות הלא-מאושרות ברשת שמגבלת הבלוק מביאה עמה ישנה בעיה נגזרת נוספת והיא התייקרות העמלות. 
הבעיה מתחילה בעיצוב הפנימי של פרוטוקול הביטקוין, אשר מעניק לכורים כח שעקרונות הביזור והשווין ברשת רחוקים ממנו שנות אור.
תבינו, הכורים עצמם בוחרים אילו עסקאות יכנסו לבלוק הקרוב והם אפילו קובעים את הסדר הפנימי של כל עסקה בבלוק עצמו.

עכשיו בואו ונדמיין לרגע שאתם כורה ביטקוין ויש לכם מקום בבלוק לעוד עסקה אחת בלבד. 
אחת נשלחה עם עמלה של 2 סנט והשנייה עם 3$, באיזו אחת תבחרו?
לא צריך להיות גאון גדול כדי לדעת מה התשובה ודיי ברור מה יעדיף הכורה לעשות. האמת, מי יכול להאשים אותו?

התוצאה העגומה היא מרוץ עמלות-התאבדותי-תחרותי שמביא אותנו למצב אבסורד בו כדי להיכלל בבלוק הקרוב משתמשים ברשת משלמים עמלות שערורייתיות של בין 5$-10$ לעסקה. ורק כדי שתבינו עד כמה זה מופרך, עד שנת 2015 העמלה הממוצעת ברשת עמדה על 0.01$ בלבד.
יוקר המחיה הזה מגיע לכל מקום תאמינו לי.

במצבה הנוכחי, אפשר לומר ללא היסוס. רשת הביטקוין לא עומדת באחת ההבטחות העיקריות שעומדות בבסיסה: רשת תשלומים מהירה, בטוחה וזולה. וזה חתיכת דבר.

במשך שנים אחד הקלפים החזקים שמיסיונר הביטקוין הממוצע היה שולף בדיון מקרי על מטבעות דיגיטליים הוא החיסכון האדיר בעמלות שרשת הביטקוין מציעה על פני המערכת הבנקאית. אבל כרגע, איך אומרים, עדיף לשתוק בנושא הזה ולהתמקד ביתרונות אחרים.
אז כולם רוצים לפתור את הבעיות וכולם רוצים לקדם פיתרון. אז נפגשים ומדברים ומדברים ומטנפים אחד על השני בטוויטר ובפייסבוק ומה אתם יודעים – הסכמה אין. רשת של קונצנזוס כבר אמרנו. וכשאין קונצנזוס מה עושים? נכון. מתפצלים. לפחות זו הייתה התוכנית – עד לרגע זה. אבל רגע…סבלנות. עוד לא סיימנו לספר את כל הסיפור.

 

הפיצול שהיה ובלוק 494,784 

בתחילת חודש אוגוסט 2017 היינו עדים ל Hard Fork הראשון בתולדות רשת הביטקוין וללידתו של ביטקוין קאש. רשת אשר חולקת את ההיסטוריה של הביטקוין (עד לרגע הפיצול) ומטבע מתחרה לביטקוין ולשרשרת הבלוקים המקורית. קאש הוא המקרה הראשון של חוסר קונצנזוס ברשת שהוביל לפיצול מהותי וליצירתו של מטבע חדש. 
הרקע בקצרה הוא שכחלק מסכסוך גודל הבלוק המדובר, מפתחי קאש סירבו להטמיע את קוד הסגוויט שעמדו לאמץ מפתחי ביטקוין קור (אשר נועד להגדיל את כמות העסקאות בכל בלוק) ופנו ישירות להרחבת מגבלת גודל הבלוק. קאש החליטו לא לקחת שבויים והלכו ישר על MB 8 לבלוק. מהלך ששקול לבניית אוטוסטרדה של 12 נתיבים לכל כיוון בעיירה בת 20,000 תושבים. 
מפתחי קאש האמינו שה Soft Fork בו יוטמע סגוויט יהיה פורק מיותר ובחרו לפצל את הרשת עוד לפני שהכורים ברשת הטמיעו את השינוי.

קאש בראש ובראשונה היווה תקדים ונקודת מפנה והינו עדיין גורם מדאיג לעתידה של הרשת המקורית. הראשון מסוגו שהתפצל מביטקוין קור ונכון לעכשיו שומר על נוכחות ופרופיל יחסית גבוהים. 
תגידו מה שתגידו אבל לזכותו של קאש חייבים לומר שמרבית חברי הקהילה העריכו שהרשת החדשה לא תחזיק מעמד יותר מכמה ימים לפני שתעלם וניבאו את מותו המוקדם. אבל… הפתעה! נכון לרגע זה נראה שלא רק שהוא מצליח לשרוד אלא שגם ערכו דווקא הולך ועולה. (היום מקום שלישי עם שווי שוק של 10.5 מיליארד דולר). 

אז יגידו שמדובר במניפולציות של גורמים אינטרסנטים ולא בביקוש אורגני אמיתי? האמת שזה בכלל לא משנה. 

אם מחירו ימשיך לנסוק ואטרקטיביות הכרייה של המטבע תעלה כך גם כוחו ונוכחותו בשוק יגברו. ביטקוין קאש כרגע הוא עובדה מוגמרת וכל מי שלא מוכן להשלים עם העובדה הזו עדיף שלא יכנס ל CoinMarketCap בזמן הקרוב. ההשפעה על הביטקוין המקורי היא כמובן שלילית. גם אם נראית כזניחה כרגע.
עולם המטבעות הדיגיטליים הוא עולם תחרותי וכל משתמש או כורה שעוברים מרשת הביטקוין לאחד מהמתחרים מחלישים את הרשת ופוגעים בהגמוניה שלה. 

למרות הנזק התדמיתי לביטקוין והסיכון שהיה כרוך בביצוע ה Hard Fork חייבים גם להגיד מילה טובה על האופן שבו בוצע בפועל הפיצול של קאש וספציפית על השימוש של מפתחיו בהגנת Replay דו-כיוונית חזקה.
מבלי להיכנס יותר מידי לפרטים הטכניים, הגנת ה Replay מבטיחה את העברתם הבטוחה של כל אחד מהמטבעות לאחר הפיצול בנפרד ומונעת מאיתנו לשלוח בטעות מטבע אחד כשמה שרצינו בכלל הוא לשלוח את המטבע השני. מה שיכול להוביל לאובדן מלא של הכספים שהועברו בטעות. 
אין דרך להפריז בחשיבות הגנת ה Replay כאשר מבצעים פיצול ברשת ומלבד עצם הפיצול עצמו הביקורת הקשה ביותר על Segwit2X הייתה שהם תכננו לבצע את הפיצול ללא הגנת Replay שהייתה גורמת בוודאות לאובדן כספים משמעותי של המשתמשים.

אם צריך לסכם את הסיפור של קאש עד לרגע זה אפשר לומר שבהתחשב בכל הגורמים לעיל ולמרות הסכסוכים והמריבות בין המחנות נראה שהגירושים האלה עשו דווקא טוב לשני הצדדים. מפתחי ותומכי ביטקוין קאש כעת פנויים לקחת את הביטקוין שלהם לכיוון שבו הם רואים לנכון בעוד שצוות הפיתוח המקורי של ביטקוין קור יכול להמשיך בשלו. זה אולי לא הפיתרון האידיאלי וארוך הטווח ואף אחד לא רוצה כמה ביטקוין (או מתיימרי ביטקוין) מקבילים בעתיד, אבל כשלב ביניים-אבולוציוני זה כנראה לא ממש נורא. נראה שכרגע שתי הרשתות מצליחות לחיות בשלום אחת לצד השנייה וזה כנראה הרבה יותר ממה שהיה קורה אם הפיצול של SegWitX2 היה יוצא לדרך.

בבלוק מספר 494,784, ב 16 לנובמבר 2017, צוות פיתוח בראשו של מפתח הביטקוין ג’ף גרזיק ובגיבויים (לכאורה) של רוב כורי הביטקוין ומספר רב של חברות עסקיות תכנן לבצע Hard Fork נוסף ברשת.
הפיצול אשר קיבל את השם SegwitX2 תוכנן במאי 2017 והוא השלב השני של יישום הסכם ניו-יורק.

הסכם ניו-יורק

בעיצומו של הוויכוח על גודל הבלוק הסכם ניו-יורק היווה פשרה שנחתמה במאי 2017 אשר סיכמה על ביצועם המתוכנן של שני פורקים עתידיים ברשת. 
השלב הראשון בהסכם היה ה Soft Fork והטמעתו של קוד הסגוויט (מה שכבר עשינו באוגוסט) והשלב השני הוא הגדלת גודל הבלוק ל 2 MB באמצעות Hard Fork – זה שהיה צפוי ב 16 בנובמבר. ולכן אגב השם, SegwitX2.
ההסכם נחתם על ידי 58 חברות ביטקוין מהגדולות בעולם והפרוסות על גבי 22 מדינות ועל ידי כורים רבים אשר לזמן החתימה על ההסכם היוו יותר מ 80% מכח החישוב של הרשת.
לעומת קאש הסיפור של SegwitX2 הוא בעייתי ומורכב בהרבה וכזה שהיה צפוי להעמיד את הרשת בפני שני אתגרים עיקריים:
העניין הראשון והתמוה ביותר הוא שכאמור מפתחי SegwitX2 בחרו ללכת לפיצול הרשת מבלי להטמיע את אותה הגנת Replay Protection שהזכרתי קודם למרות חיוניותה הכה נדרשת.
הדבר השני והלא פחות מדאיג היה חוסר הוודאות לגבי הכיוון שייקחו הכורים ברשת וההשפעה הכמעט מידית על רשת הביטקוין המקורית.

 

Some Men Just Want To Watch The World Burn
(?or do they)

לא באמת ברור מדוע מפתחי SegwitX2 בחרו לא להטמיע את הגנת ה Replay שכן הם בוודאי יודעים את ההשלכות האפשריות. לא מן הנמנע שהחשש מהכאוס שהיה יכול להיגרם בעקבות כך היה אחד הגורמים העיקריים שהביאו לביטולו של הפורק. (האמת היא שבהתחלה הם כן הוסיפו אותה, ואז הורידו אותה (אחרי שמפתחי קור מצאו באג קוד) ואז אמרו שיוסיפו ובסוף יצא שלא).

אבל זה לא היה הכל. בהמשך למחסור ב Replay הייתה בעיה נוספת: אי הוודאות לגבי פעולות הכורים.  
חותמי הסכם ניו-יורק היוו רוב מוחלט מהכורים ברשת, החשש היה שבעת הפיצול כולם, ואם לא כולם אז לפחות חלקם, היו מעבירים את כח החישוב שלהם לרשת של Segwit2X והיו מותירים את רשת הביטקוין מול שוקת שבורה.
 
לצורך המחשה, אם הפיצול היה מתבצע ואם כ 85% מהכורים היו באמת כורים את הרשת החדשה, כח החישוב של רשת הביטקוין המקורי היה צונח באופן מיידי. התוצאה הייתה עליה דרמטית בזמן הממוצע למציאת בלוק ברשת ומזמן ממוצע של 10 דקות לבלוק היינו מדברים על זמן ממוצע של שעה ויותר. וזה בממוצע. בפועל כנראה שהיו שעות שלמות בהן לא היה נמצא אף בלוק ברשת. צוואר הבקבוק הזה בתורו צפוי היה לגרום לעמלות, הגם ככה יקרות, לטוס לשמיים בתחרות להיכנס לבלוק הקרוב. 

אבל החדשות הבאמת רעות היו שזמן ההתאמה הצפוי של הרשת לרמת הקושי החדשה לוקח בדרך כלל כ 2016 בלוקים, משהו כמו שבועיים. בקצב הבלוקים החדש והאיטי ייתכן וזמן ההתאמה היה מתארך לתקופה לא ממש מתקבלת על הדעת של 13 שבועות ויותר! 
אם אכן התרחיש האימים הזה היה מתממש מדובר היה במכה אנושה לביטקוין ואחת שעשויה הייתה להצית סחרור מסוכן במחירו ובהתאמה את נטישתם של עוד וכורים. מעין כדור שלג מתגלגל. בתרחיש הגרוע ביותר מחירו של הביטקוין היה נפגע באופן כל כך משמעותי שלכורים לא היה משתלם לכרות אפילו בלוק אחד והרשת הייתה מגיעה לעצירה מוחלטת.
כל זה למזלנו כבר לא רלוונטי כרגע ונראה שניצלנו, לפחות באופן זמני.

בהודעתם על ביטול הפורק, צוות הפיתוח של Segwit2X ושדולת הכורים ציינו שהמאמץ המשותף שלהם שיצא לדרך במאי השנה נוצר מלכתחילה למטרה אחת ויחידה: להגדיל את גודל הבלוק ולשפר את הסקיילאביליות של ביטקוין.

לדבריהם, כשנחתם הסכם ניו-יורק במאי 2017 התמיכה בהטמעת Segwit עמדה בקושי על 30% והייתה נראת כמו חלום רחוק. באותו הזמן הקהילה הייתה שקועה עד הברכיים במאבק על גודל הבלוק שנמשך על פני 3 שנים ויותר.
הפורק של אוגוסט היה הצלחה גדולה ולאחר הטמעתו המוצלחת של Segwit הצוות ריכז את מאמציו בהגדלת גודל הבלוק ל 2MB כפי שנקבע בהסכם.
בהצהרתם מציינים החתומים מטה כי מטרתם היתה תמיד לאפשר שדרוג חלק ככל האפשר של הפרוטוקול ובעוד שהם מאמינים באופן מוחלט בצורך בבלוקים גדולים יותר, ישנו משהו שחשוב בהרבה יותר והוא – שמירה על אחדות הקהילה.
נראה שברגע האחרון נמנע אסון והמפתחים והכורים הגיעו למסקנה שפילוג הקהילה בסופו של דבר יזיק לביטקוין יותר ממה שיועילו לו הבלוקים הגדולים.
עם זאת הם מאמינים שככל שהעמלות ברשת ימשיכו לעלות כך ייגבר הקונצנזוס בקהילה בנוגע לשינוי הפרוטוקול, בין אם על ידי הגדלת הבלוקים או על ידי פיתרון אחר.

אז בלוק 494,784 חזר להיות סתם עוד בלוק ברשת ונראה שהסערה חלפה לה לרגע זה. אבל שלא תטעו, בסופו של יום חזרנו שוב לנקודת ההתחלה. ביטקוין עדיין מפולגת ומסוכסכת וייקח עוד זמן, אם בכלל, עד שיהיה פה שלום.

גודל הבלוק עדיין בעייתי והעמלות עדיין גבוהות. אבל אולי… רק אולי, יהיה לנו קצת שקט עכשיו. לפחות לכמה חודשים.

 

 

Top