• צור קשר

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

 • אודות קריפטוביט

  קריפטוביט הינו אתר העוסק כולו בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  קריפטוביט החל כפרויקט אישי והתפתח מבלוג קטן לאתר לימודי שלם ומקיף ולמקור המידע הטוב ביותר בישראל לביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

  האתר נבנה תוך כדי מחשבה על אלו שרק הכירו את עולם המטבעות הדיגיטליים וזקוקים להדרכה מקיפה ועמוקה, אך בד-בבד נוגע גם בהיבטים הטכניים המורכבים ביותר של רשת הביטקוין.

  אתם מוזמנים להתחיל ללמוד עכשיו על הביטקוין ועל המטבעות הדיגיטליים ולהעניק לעצמכם יתרון פיננסי משמעותי על פני יותר מ 99% מאוכלוסיית העולם.
  המטבעות הדיגיטליים הם כאן בכדי להישאר והם צפויים לשנות מקצה לקצה את עולם הפיננסים והמסחר כפי שאנו מכירים אותו היום.

  לכל שאלה או בקשה, ניתן ליצור קשר בטופס הנ"ל או במייל:

  דוא"ל info@cryptobit.co.il

 •  
 •  
 • Home
 • /מטבעות דור שני ופרוטוקולים מתקדמים

(Ethereum) פרויקט אית’ריום

הדור הבא: חוזים חכמים, אפליקציות מבוזרות ומטבעות דיגיטליים עצמאיים על גבי הבלוקצ’יין

 

בפרק זה נלמד על פלטפורמת אית’ריום, המתחרה הגדולה ביותר של הביטקוין על שלל תכונותיה, נסקור את מקורותיה ונלמד על פריצת הדאו הגדולה שהביאה לפיצול ברשת. בנוסף נלמד על ה ICOs ונראה היכן ניתן להתעדכן לגבי מטבעות ופרויקטים חדשים המונפקים על גבי הפלטפורמה.

פלטפורמת אית’ריום (ETHER)
הנפקות ומידע על מטבעות דיגיטליים נוספים

פרויקט אית’ריום (Ethereum)

מטבעות דור שני אית'ריוםפרויקט אית’ריום (Ethereum) הינו ללא ספק אחד הפרויקטים המרגשים והייחודיים ביותר בעולם המטבעות הדיגיטליים המבוזרים. אית’ריום למעשה אינו מטבע דיגיטלי וגם לא פרוטוקול היושב על גבי מטבע דיגיטלי כלשהוא. אית’ריום הינה פלטפורמת קוד פתוח עצמאית ושפת תכנות חדשה, המאפשרת את בנייתן והפצתן של אפלקיציות מבוזרות. או בקיצור Dapps.

האפלקיצות אשר נבנות על גבי אית’ריום לא מצריכות את קיומו של גורם שלישי כלשהוא ומאפשרות למשתמשים בהן לבצע אינטרקציה ישירות עם מערכות חברתיות, מערכות פיננסיות, ממשקי משחקים ועוד והכל בתקשורת ישירה בין עמית לעמית, כאשר כל Dapp משרתת מטרה או צורך כלשהוא עבור משתמשיה.

מכיוון שהיסודות עליהם מושתתת אית’ריום, עליהם נבנות האפליקציות, מופצים על גבי אלפי מחשבים ברחבי העולם, הן חסינות מצנזורה, השתלטות או הורדה מהאויר. עם בנייתה יוצרי אית’ריום פתחו את הצוהר ליצירתן של אלפי אפליקציות מבוזרות ועמדו בהבטחתם המקורית לבניית פלטפורמה קלה ונוחה לשימוש אשר תוכל למנף את הכלים שבהם משתמשים מפתחי התוכנה כבר היום (כגון JAVA ו HTML לבניית ממשקי האפליקציות ו PYTHON לבניית האלגוריתם העיסקי) על מנת ליצור את אותם יישומים מבוזרים. לפני הופעתה של איתריום, בנייתה של אפליקציות בלוקצ’יין הייתה תהליך מורכב שדרש ידע משמעותי בתכנות, קריפטוגרפיה ומתמטיקה. כיום, ניתן בקלות יחסית לבנות Dapps שעד לאחרונה היה אפשר רק לדמיין.

הקונספט של איתריום תואר והוצע לראשונה ב 2013 על ידי מתכנת וחוקר קריפטוגרפיה צעיר בשם ויטליק בוטרין אשר עסק בימים ההם בניסיונות פיתוח של אפליקציות מבוזרות על גבי רשת הביטקוין. לאחר שנתקל בקשיים והתנגדויות מתוך צוות הפיתוח לגבי אופן יישום הפיתוח החליט לפנות לדרך עצמאית והציע את פיתוחה של פלטפורמה חדשה – איתריום.

פיתוח הפלטפורמה מומן באמצעות גיוס המונים ביולי 2014 כאשר המשקיעים ברשת העתידית הציעו ביטקוין בתמורה למטבע החדש, Ether.

איתריום עלתה לאויר ב 30 ביולי 2015.

העיקרון שהניע את צוות המייסדים של אית’ריום הוא זה שאז וגם כיום, כמעט כל שרות שאנו משתמשים בו הינו שירות ריכוזי. כזה המצריך אמון בגורם נוסף, המצריך לפעול תחת הנחיותיו וכזה אשר אינו משאיר את הנכסים שלנו בידנו (בין אם הפיזיים או המופשטים), אלא בידיו של הגורם הנוסף.
מפתחים אשר בונים היום אפליקציות זקוקים לאישור מהחברה בה הם רוצים להעלות את האפליקציה (אפל לדוגמא) לשימוש והינם תלויים לחלוטין בהחלטות שרירותיות של צד ג’ ללא כל השפעה מצידם. (דוגמאות נוספות: כספכם הנמצא בחשבונות הבנק לא באמת נמצא בשליטתכם ואפילו הסטטוסים והתמונות שאתם מעלים לפייסבוק הם לא שלכם מהרגע שהועלו לשרתי החברה).
בנוסף, באית’ריום טוענים שכל גורם ריכוזי הינו גורם אשר יכול ליפול קורבן למתקפה מכיוון שהינו בעל נקודת חולשה יחידה וממוקדת הנתנת לתקיפה. את כל זה אית’ריום רוצה (ומצליחה) לשנות.

באפליקציות הבנויות על אית’ריום, המשתמשים לא נדרשים כלל לסמוך על המפתחים של האפליקציה כאשר הם מעלים אליהן מידע אישי או אפילו מעבירים דרכה כספים. באית’ריום כל המידע של המשתמש נשאר ברשותו הבלעדית.

איך זה עובד?

בבסיסה של אית’ריום, פועלת המערכת על טכנולוגיות הבלוקצ’יין שהציג הביטקוין. טכנולוגיה אשר מאפשרת לנו להשיג אמון מלא גם ברשת פתוחה. זאת בניגוד למערכות ריכוזיות אשר חייבות להיות סגורות ומסוגרות על מנת לשמור על אבטחתן. בראייתם של מפתחי אית’ריום, ביטקוין הינו למעשה האפליקציה הראשונה, הבסיסית והמוכרת ביותר שמשתמשת בטכנולוגית הבלוקצ’יין. אית’ריום לעומת זאת מסוגלת לקחת את הטכנולוגיה הזאת וליישם אותה בכל תחום העולה על הדמיון. כל דבר שניתן לכמת ולהציגו בצורה מתמטית יכול להיות מעובד, ממודל ומאובטח על ידי הטכנולוגיה הזו.

פלטפורמת אית’ריום מונעת על ידי מטבע ייחודי משלה הנקרא Ether אשר מהווה את “הדלק” הנדרש להפעלת האפליקציות ברשת.

בפלטפורמת אית’ריום, מפתחים עצמאיים יוכלו להזין את אלגוריתם האפליקציה שלהם לתוך מה שנקרא במערכת חוזים (Contracts). החוזים הם אבני הייסוד של רשת האית’ריום, והינם בעצם תוכנות מחשב אשר מבצעות פעולות בסדר מסוים בכל פעם שהם מקבלות הודעה הנקראת טרנסקציה (transaction) של Ether. לכל חוזה “שחי” ברחבי הרשת ישנה יתרה של מטבע ה Ether, קוד פעולה וזיכרון. כל פעם שחוזה מקבל טרנסקציה הוא מפעיל את הקוד שבבסיסו.
חוזים יכולים לאחסן מידע, לשלוח ולקבל טרנסקציות ואפילו לבצע אינטרקציות עם חוזים אחרים ברשת בצורה עצמאית לחלוטין. פעילותם של החוזים מטופלת ומתוחזקת באופן אוטומטי על ידי הרשת והם כתובים בשפות תכנות המוכרות לכל מפתח תוכנה.

מבחינת צד ההיצע של המטבע, כמות האית’ר כמו בביטקוין, הולכת וגדלה עם כל בלוק שנוסף לבלוקצ’יין. בשנת 2017 לדוגמא כמות האית’ר צפויה לגדול בכ- 14.75% וקצב זה צפוי לרדת בהדרגה עד שיגיע לכ 1.59% בשנת 2065.
עם זאת, הטמעתו האפשרית של מנגנון Casper, אשר אמור להעביר את הרשת מ Proof of work למנגנון Proof of stake קצב האינפלציה צפוי לרדת דרמטית לקצב של 0.5% עד 2% בשנה.

החזון המקורי Vs המציאות

אית’ריום היא פלטפורמה לבניית אפליקציות וככזו היא מוגבלת רק בפרי דמיונם של אלו אשר יפתחו על גביה אפליקציות. עם זאת, בחזון המקורי של יוצרי אית’ריום בשנת 2014 הם ייעדו לפלטפורמה שלושה שימושים עיקריים:

יצירת מטבעות דיגיטליים אישיים – כל משתמש באית’ריום יוכל לממן את עצמו על ידי הנפקת מטבע דיגיטלי אישי משלו על גבי הפלטפורמה ולהציע את המטבע הזה לתומכים ומממנים שונים. כך לדוגמא אם תרצו לתמוך בזמר או צייר צעיר ופורץ דרך, תוכלו לסייע לו על ידי רכישת המטבעות שהנפיק. מטבעות אלו בתורם יוכלו להיסחר בזירות המסחר השונות למטבעות דיגיטליים ובעצם יהפכו לאמצעי לייצוג והעברה של ערך (של האדם או העסק שהנפיק אותם) ולא רק כאמצעי לסחר חליפין. באית’ריום צופים מהפכה אמיתית ביחסים שבין הצרכן לקמעונאי. כל קמעונאי יוכל להנפיק לעצמו מטבע דיגיטלי ייחודי ולהפיץ אותו בקרב לקוחותיו (במקום שיטת הנקודות והקופונים הקיימת היום) ומטבע זה בתורו יוכל להיסחר בזירות מסחר למטבעות דיגיטליים ויאפשר את המרתו למטבעות דיגיטליים נוספים או למימוש תמורת סחורות ושירותים בעולם האמיתי.
שימוש נוסף ליישום מהסוג הזה מתייחס לחלוקת הרווחים והערך שיוצר משתמש כאשר הוא מבצע אינטקרציה עם עסק מסוים. כאשר אתם לוחצים ‘לייק’ על דף הפייסבוק של יוצר בתחילת דרכו ועוזרים למשתמשים אחרים לגלות אותו וכתוצאה מכך לעזור לו להתפרסם ולהצליח, הערך של ה’לייק’ הזה נשאר בידי המפרסמים של פייסבוק בלבד ולא מתגלל בחזרה אליכם או לאמן. במקרה בו כל ‘לייק’ יעניק לכם מטבעות דיגיטליים של האמן הנבחר, ואלו ייצגו את ערכו ההולך ועולה של האמן, בד בבד עם הצלחתו, אתם תהנו יחד איתו מפירות ההצלחה.

אפליקציות הפועלות ללא גורם מתווך
 – לכולנו נמאס לשלם עמלות פיקטיביות לגופים ריכוזיים אשר לא עושים דבר אמיתי תמורתן או שמנצלים את כוחם המונופוליסטי וגובים עמלות לא פרופורציונליות לשירות שהם מספקים. האפליקציות שנבנות על גבי אית’ריום מבטיחות שהגופים היחידים שיזכו לקבל עמלות, הם גופים אשר מספקים שירות נדרש וערך אמיתי לעמיתים ברשת (מתן ביטוח לדוגמא) ולא רק מפגישים בין אנשים (כגון אייביי, קיקסטרטר ו Air b&b). באית’ריום, בבניית אפליקציית מימון המונים מבוזרת ובשילוב עם אפשרות יצירת המטבעות האישיים, משקיעים אשר יתרמו את כספם לטובת השקעה בחברת סטארט-אפ מבטיחה, לא יקבלו בתמורה רק מוצר פשוט או חולצת טריקו אלא יוכלו להיות שותפים אמיתיים בחברה ולהנות מהרווחים העתידיים של החברה בה הביעו את אמונם בתחילת דרכה.

אפליקציות פיננסיות
 – על גבי פלטפורמת אית’ריום כל משתמש יוכל להנפיק ולסחור במניות, אגרות חוב, נגזרים וחוזים פיננסים. עולם הפיננסים גדוש באלפי עמלות פיקטיביות וגופים ריכוזיים אשר מנצלים לרעה את כוחם על מנת לעשוק את הצרכן. אפליקציות פיננסיות שייבנו על גבי אית’ריום ייתרו את קיומם של גופים אלו ויאפשרו לאנשים לסחור ישירות ללא גורם מתווך וללא עמלות במניות, אג”ח, נגזרים פיננסים וכל נכס פיננסי אחר. אם וכאשר תצליח אית’ריום לספק את הסחורה, תחום הפיננסים והבנקאות צפוי לעבור טלטלה אמיתית וכזו שנדרשת כבר שנים.

 

קדחת ההנפקות

מבין שלושת האפשרויות שהוצגו לעיל בחזון המקורי של איתריום אין ספק שהיום אנו יודעים שיצירת המטבעות הדיגיטליים על גבי הבלוקצ’יין ניצחו ובגדול, אך לא בדיוק כפי שראו זאת מתכנני הרשת בזמנו.

במקום הנפקות של מטבעות אישיים השוק צעד במהירות מסחררת לכיוון ICO – Initial Coin offering, מסלול הדומה ליציאה להנפקה -IPO- בשווקים הפיננסים, בו חברות סטארט אפ בתחום הבלוקצ’יין ניצלו את היכולת להנפיק טוקנים על גבי חוזים חכמים לצורך גיוס הון מהיר ללא גורם מתווך וללא רגולציה.

כמות הכספים האדירה שזרמה אל אית’ריום ודרכה אל המטבעות/הטוקנים החדשים ניפצו כל תחזית (או הגיון בריא) ולעיתים המצב הפך לאבסורד כאשר חברות ללא מוצר, whitepaper של שלושה עמודים ואתר אינטרנט שנבנה בחופזה גייסו עשרות מיליוני דולרים תוך דקות ספורות. בעיצומה של קדחת ההנפקות, מייסדה של אית’ריום ויטליק בוטרין, צוטט כאשר אמר שאין לו כלל ספק שאנו נמצאים כרגע בבועת הנפקות כאשר לדבריו חברות מגייסות כספים בקלות יתרה, בסכומים אשר גבוהים בהרבה ממה שנזדקק לחברות הזנק ופעמים רבות כאשר אין כל צורך או הגיון בקיומו של מטבע פנימי במודל העסקי של החברות המגייסות.

אית'ריום מטבע דיגיטלי

טירוף ההנפקות באית’ריום – 700 מיליון דולר בחודש אחד

 

מה שהרבה לא יודעים הוא שזמן רב לפני הופעתה של איתריום הייתה קיימת כבר האפשרות להנפיק טוקנים דיגיטליים על גבי רשת הביטקוין באמצעות Counter Party ומאסטר קוין (היום Omni), כמו גם באמצעות מטבעות דור שני כמו NEM או NXT שאפשרו את יצירתם של טוקנים חדשים בקלות יחסית ובמהירות. אבל מסתבר שאיתריום עשתה את זה טוב יותר מכולם. הרבה בזכות הנוחות וקלות התפעול היחסית של הפלטפורמה והשימוש בסטנדרט ההנפקות המוצלח שפיתחה הנקרא ERC 20.

אז נכון שאיתריום לא המציאה את הגלגל בכל הנוגע להנפקות טוקנים אבל אפשר בהחלט לומר שהיא גרמה לו להתחיל להסתובב.

יש שיאמרו שלמרות אין ספור ה Use cases של איתריום והפוטנציאל העצום של הרשת בשלל תחומים, ה ERC 20 וטירוף ההנפקות שהגיע ביחד איתו, הוא זה שהביא את איתריום למעמדה הרם בעולם הקריפטו והוא זה שהיווה את הטריגר לעליית מחירו של האיתר מ 8$ ל 400$ בתוך כמה חודשים בודדים במהלך שנת 2017.


 

DAO – Decentralized Autonomous Organization

אחד מהחידושים העיקריים שהוצגו על גבי אית’ריום הן אפלקיציות DAO או בשמם המלא Decentralized Autonomous Organizations. אפליקציית DAO הינה אפליקציה המורכבת מחוזה אחד או יותר, אשר פועלת באופן שקוף ואוטונומי לחלוטין, ללא התערבות כלשהיא או מגע אדם. כולל של יוצריה המקוריים של האפליקציה. מהרגע שתמומן, תבנה ותצא לפעול ברשת, אפליקציית DAO תישאר “חיה” כל עוד היא תצליח לכסות את הוצאות הקיום שלה (תשלום עמלות על פעילות החוזים שהיא מפעילה ברשת) וכל עוד הינה מספקת שירות נדרש ומועיל ללקוחותיה. מדובר בסוג של אפליקציות שהעולם עוד לא ראה. מרגע שחרורה לחופשי, האפליקציה הופכת להיות יישות עצמאית הנפרדת לחלוטין מיוצריה ואשר תמשיך לפעול ברשת לנצח כל עוד היא מסוגלת להחזיר את עצמה והדרך היחידה להפסיק אותה מלפעול היא על ידי “החלטה” של האפליקציה עצמה תחת קיומם של תנאים מוגדרים מראש.

למרות הפוטנציאל העצום של אפליצקיות ה DAO,  ההכרות הקצרה של קהילת האית’ריום עם אפליקציה מסוג זה קשורה דווקא לאירוע הטראומתי ביותר בתולדותיה של הפלטפורמה ולמה שהוביל בסופו של דבר לפיצול ברשת ויצירתו של Ethereum Classic.

יצירתו של הדאו

במאי 2016, מספר חברי מפתח מקהילת אית’ריום הודיעו על הקמתו של ארגון אשר נשא את השם המחייב והממותג היטב: The DAO.
הדאו אמור היה לתפקד כמעין קרן השקעות בתחום הקריפטו ונבנה כחוזה חכם על גבי הבלוקצ’יין של אית’ריום. על כתיבת הקוד של הדאו היו אחראיים צוות הפיתוח של סטארט-אפ הבלוקצ’יין Slock.IT.

בזמן יצירתו של הדאו, מי שרצה להצטרף “ולהשקיע בקרן” היה צריך לשלוח אית’ר לכתובת ייעודית ובתמורה קיבל טוקנים של הדאו (ביחס של 1 אית’ר ל 100 טוקנים). ההשתתפות בדאו הייתה מוצלחת באופן חסר תקדים ובסך הכל נשלחו לכתובת הדאו מטבעות אית’ר בשווי של כ 150 מיליון דולר, מה שהפך את הדאו בזמנו לגיוס ההמונים הגדול ביותר שידעה ההיסטוריה. במהלך תקופת הגיוס כאשר מחירו של האית’ר נגע ב 20$ שווי ההשקעה בדאו הגיע לסכום מדהים של 250 מיליון דולר. (היום זה היה שווה כמה מיליארדים טובים…)

במהותו, הדאו היה מורכב ממערכת סבוכה של חוזים חכמים אשר היו אמורים לאפשר ליחידים או חברות לקיים על גביהם הצעות למימון וגיוס כספים להשקעות שונות בתחום. מחזיקי הטוקנים של הדאו היו אז אמורים להצביע ולתת את החלטתם לגבי כל הצעה. במידה והצעה קיבלה היענות של מעל 20%, הכספים המבוקשים היו מועברים לכתובת הארנק של הגוף המציע.
השקתו של הדאו עברה באופן חלק והצעות החלו לזרום על גבי החוזים החכמים. אך כבר אז מספר חברי קהילה העלו טענות בנוגע לבעיות אבטחה על גבי הדאו ואף עלתה הצעה לעצור את הפעילות עד שנושאים אלו יחקרו לעומק. בפועל דבר לא קרה.

הפריצה

ב 18 ליוני 2016, ביום שבת שגרתי לכאורה, החלו מספר חברים בקהילת האית’ריום לשים לב שמשהו מוזר קורה. כספים החלו להימשך מהדאו וכמות האיתר בחוזה החכם הלכה וירדה.

כ 3.6 מיליון אית’ר בשווי של 70 מיליון דולר נמשכו מהדאו בתוך מספר שעות.

הפורץ המתוחכם הצליח למצוא פרצה בפונקציית ה Splitting של הדאו, זו שהייתה אחראית למשיכה הכספים מהחוזה החכם, וביצע משיכות חוזרות ונשנות של אותם טוקנים מהחוזה.
הפרצה אפשרה לפורץ לבקש את משיכתם של האית’ר בחוזה מספר פעמים עוד לפני שהספיק החוזה לעדכן את יתרת האית’ר הפנימית שלו. יוצרי הדאו, ברשלנות מדהימה, טעו פעמיים בעת כתיבת הקוד. ראשית הם לא לקחו בחשבון את האפשרות של קריאה חוזרת לפונקציה שוב ושוב מתוך החוזה החכם ושנית, הקוד נכתב כך שקודם כל האיתר בחוזה היה נשלח לכתובת המבקש ורק לאחר מכן התעדכנה היתרה על גבי החוזה עצמו.

האמת היא שהאחראי לריקונו של הדאו יכל היה להמשיך ולמשוך עוד ועוד איתר אם רק היה רוצה בכך, אך בשלב מסוים עצר מיוזמתו. כנראה ש 70 מיליון דולר הרגישו לו בסדר בארנק.

תגובת הקהילה והפיצול. הופעתו של Ethereum Classic

קהילת האיתריום התעשתה במהירות יחסית והציעה מספר רב של פתרונות לסגירת הפרצה בקוד. בינתיים, בזמן שבו החדשות על הפריצה עשו את דרכן למאות אלפי מחזיקי האיתריום ברחבי בעולם, מחירו של האית’ר צלל ביותר מ 60% בתוך פחות משעה לפני שהתאושש מעט בחזרה.

אבל רגע! לא הכל אבוד. כחלק מההגדרות של הדאו, משתמש אשר מושך כספים מהחוזה יכול לעשות בהם שימוש רק לאחר תקופת המתנה של 28 ימים. כך גם היה גורלו של גנב הדאו שלנו שהיה חייב להמתין כמו כולם לפני שיוכל לפרוש לחיי נוחות בבהמאס.

בזמן זה החלו דיונים והצעות בקרב הקהילה כיצד להתמודד עם הפריצה. במהרה הטונים עלו והדעות נחלקו.
הצעה אחת שצברה תאוצה במהירות הייתה קיומו של Hard Fork אשר מטרתו היחידה הייתה להחזיר את הגלגל לאחור ולפצל את הרשת מהזמן שלפני הפריצה, כך שכל מחזיקי הדאו יקבלו את יתרתם המקורית והגניבה, כאילו שלא קרתה מעולם.
אל מול הצעה זו קמו מתנגדים רבים שראו בהתערבות וביטול העסקאות על גבי הבלוקצ’יין כהפרת אמון ופגיעה במהימנותו של הבלוקצ’יין כרשם עסקאות אשר לא ניתן להתערבות או לשינוי. זה מה שהבטיחו להם בכך אופן.
מבחינת מתנגדי הפורק Code is law, למרות כל הצער ועוגמת הנפש שנגרמו מהגניבה, שינוי הנתונים בבלוקצ’יין באופן רטרואקטיבי תפגע באופן אנוש באמון ברשת ובאימיוטביליות של הבלוקצ’יין. לטענתם, שינוי שכזה יכול במהרה להפוך למדרון חלקלק בו בכל פעם שקורה משהו לא רצוי על גבי הרשת יהיה אפשר פשוט לעשות Undo ולהמשיך כאילו לא קרה דבר. הם טענו שבסופו של דבר, איך שלא יסובבו את זה, מהלך שכזה הוא לא אחר מאשר Bailout.

מנגד, תומכי הפורק טענו שבשום אופן אסור לתת לפורץ לצאת נקי עם השלל האדיר שגנב ושיש לעשות הכל כדי להחזיר את הכספים ובנוסף גם בכדי להרתיע גנבים פוטנציאליים בעתיד. לטענתם, למרות שהקוד הוא אכן החוק, ישנם מקרים חריגים בהן צריך להפר את הכללים ולכופף את החוקים לטובת הכלל. בנוסף, פתרון פנימי בתוך רשת האית’ריום יכול להרגיע את הרשויות ולמנוע התערבות חיצונית ולא רצויה.

בסופו של דבר נערכה הצבעה בקרב חברי הקהילה ו כ 89% מהמצביעים בחרו “בדרך הקלה” של שחזור הכספים וביצוע ההארד-פורק.

ב 20 ליולי 2016 הפיצול ברשת התבצע ובבלוק מספר 1920000 נולד מטבע חדש – .Ethereum Classic או בקיצור ETC.

פריצת הדאו והפיצול בין ETH ו ETC היו רגעים מכריעים בתולדותיה של הרשת הצעירה ולמרות שכרגע נראה באופן ברור ש ETH עם היד העליונה, תומכי ETC מאמינים כי דרכם היא הנכונה והראויה ושהכניעה של ETH ללחצי הקהילה להשבת הכספים היא זו שתכניע לבסוף את הרשת כולה.
חשוב לציין שמלבד אותו אירוע מכונן היכולות של שתי הרשתות כמעט וזהות ובמידה והרוחות ינשבו לכיוונה של ETC, היא תוכל במהרה למלא את מקומה של האחות הגדולה.

להמשך קריאה ועיון נוסף על אית’ריום הכנסו לדף הבית של הפרויקט: www.ethereum.org

 

הנפקות חדשות ומידע על מטבעות דיגיטליים

 

בעולם המטבעות הדיגיטליים, שנת 2017 תיזכר ללא ספק כשנת ההנפקות הגדולה. בשנה זו בלבד יצאו לאוויר העולם יותר מ 800 מטבעות דיגיטלים מבוזרים חדשים, ועוד נוספים בכל יום. רובם הונפקו כטוקנים על גבי רשת האית’ריום. אך למרות הכמות העצומה של המטבעות החדשים והמגוון האדיר, נכון עדיין יהיה לומר ששוק האלטים הינו שוק אשר עושה את צעדיו הראשונים. קשה מאוד להעריך כיום לאן יתפתח שוק זה בשנים הקרובות אך הרוב המוחלט של חברי קהילת הביטקוין רואה את התהליכים המתרחשים בו כצעדים טבעיים ונדרשים בשוק צעיר שכזה ושבסופו של דבר סביר להניח שכמה מטבעות בודדים יישארו להוביל בעוד שהיתר יתפוגגו ויעלמו מן העולם.
מעקב אחר כל המטבעות הדיגיטליים המבוזרים יכול להתברר כעבודה קשה וסיזיפית אך לעיתים גם מתגמלת ביותר.
חלק גדול מהמטבעות החדשים שהונפקו לאחרונה ובייחוד אלו שהביאו עימם חידושים טכנולוגיים, נהנו מעליות של עשרות אלפי אחוזים מיום הנפקתם (מה שיכול להסביר את יוצרי המטבעות הרבים שרוצים לקחת חלק בחגיגה) והניבו תשואות חלומיות לאלו שהקדימו והבינו את מה שכולם הבינו כמה ימים מאוחר יותר. כל מטבע חדש שיוצא לשוק, מבטיח למשקיעיו כי יחליף במהרה את הביטקוין ועל הדרך יעשה אותם עשירים מאוד. כל זה נשמע מפתה מאוד, אך לא תמיד מחויב המציאות.

אז לפני שאתם ממהרים לרכוש כל מטבע חדש שיוצא לשוק, חשוב שתדעו שרובם המוחלט של המטבעות החדשים שהונפקו וטסו לשמיים נחתו דיי מהר בחזרה לקרקע. תנודות של מאות אחוזים ביום הוא דבר שבשגרה במטבעות מסוג זה. ותיקי הביטקוין בטח זוכרים את אורורה קוין (AUR), שטיפס בחדות מיד עם הנפקתו הראשונית בתחילת 2014 ונגע לרגע בשווי שוק של מיליארד דולר. רגע לפני שצנח ב 99.99% וחזר להיסחר בשווי של 180 אלף דולר בלבד. אורורה הייתה אחת מהבועות הראשונות בשוק הצעיר של 2014 ומאז הרבה מים זרמו בנהר המטבעות הדיגיטליים. בשנה האחרונה בלבד היה אפשר למצוא עשרות דוגמאות דומות.

עם זאת ולמרות זאת, שוק המטבעות הדיגיטליים הינו שוק מתפתח ומעניין מאוד. אחרי הכל, יכול באמת להיות שבין מאות המטבעות החדשים, מסתתר לו הביטקוין או האית’ריום הבא.
אז אם החלטתם לצלול פנימה וללמוד קצת יותר, הנה מקום טוב להתחיל:

אתר Crypto-CoinMarketCap, יציג עבורכם את רשימת המטבעות הדיגיטליים המלאה. באתר תוכלו לראות את שערי המטבעות, הסימבול שלהם, שווי שוק, מחזור המסחר בו ועוד. לחיצה על שם של מטבע תוביל אתכם לדף מידע מרוכז עליו, בו תוכלו ללמוד יותר לעומק על המאפיינים הייחודיים של המטבע, כמות המטבעות במחזור והזירות בהן הוא נסחר. בנוסף תמצאו קישורים לעמוד הבית של הפרויקט, לטוויטר ולסורק הבלוקים שלו.

בנוסף, כדי להישאר מעודכנים לגבי הנפקות חדשות בשוק האלטים, עשו לכם הרגל להתעדכן מידי פעם באתר רדדיט – בקבוצת ההכרזות של האלטים. שימו לב לתגובות ולשאלות של חברי הקהילה ונסו לשער לאן הרוחות נושבות. קצת קשה לברור את המיטב בין עשרות ההודעות והדיונים אבל כאמור, לפעמים העבודה הקשה משתלמת.

ישנם עוד מספר רב של אתרים שמרכזים נתונים לגבי אירועים והנפקות קרובות בעולם הקריפטו. הנה כמה שיעזרו לכם להישאר מעודכנים:

Cyber Fund

Smith & Crown

ICOTracker

IcoCountdown

Token Market

ICO-List


לבסוף, כאן אצלנו בישראל, קבוצת פייסבוק המוקדשת כולה למסחר באלטים: “מסחר באלטים – טיפים בזמן אמת” תוכל לתת לכם מידע רב בנוגע למטבעות חדשים וטיפים למסחר. חשוב להזכיר שאם אתם חסרי ניסיון בתחום המטבעות הדיגיטלים ו/או בעולם המסחר, תדאגו לנהוג באחריות וקחו בעירבון מוגבל כל פרסום או טיפ למסחר. אחוזי הפגיעה של החברה בקבוצה לא רעים בכלל והם תמיד מוכנים לעזור, אבל עדיין, מסחר במטבעות דיגיטליים הינו מסחר ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. להסבר מפורט ופרטים נוספים על מסחר במטבעות דיגיטליים עברו לפרק השמיני במדריך: מסחר בביטקוין.

 
 

המשיכו לפרק השמיני במדריך: מסחר בביטקוין

Top